POLSKA

Walka z pandemią. 300 mln zł na wdrożenie technologii mRNA w Polsce

Wizyta premiera Morawieckiego w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie

Koronawirus to trudny i groźny przeciwnik. Skuteczną bronią w walce z COVID-19 jest m.in. technologia mRNA.

To na jej bazie powstają szczepionki, dzięki którym osiągniemy odporność zbiorową i wrócimy do normalności. Agencja Badań Medycznych przeznaczy 300 mln zł na wdrożenie technologii mRNA w Polsce. To bardzo dobra wiadomość zarówno dla polskich pacjentów, jak i naukowców, którzy dzięki dodatkowym środkom mogą wynieść polską naukę na najwyższy poziom. Co ważne, Agencja Badań Medycznych w ciągu 2-3 lat chce zbudować własne narzędzia do walki z każdą nadchodząca pandemią.

Zabezpieczenie polskich pacjentów – technologia mRNA w Polsce

Zabezpieczenie polskich pacjentów i przygotowanie na ewentualne pandemie w przyszłości – to główny powód rozpoczęcia wdrażania w Polsce technologii mRNA. Na ten cel Agencja Badań Medycznych przeznaczy 300 mln zł.

„Dziś tworzymy nowe programy, nowe perspektywy i przekazujemy na to setki milionów złotych z budżetu państwa. Właśnie po to, żeby jak najlepiej zadbać o zdrowie obywateli” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Technologia RNA jest nadzieją dla rozwiązań terapeutycznych m.in. w zapobieganiu i leczeniu COVID-19. To szansa zarówno dla polskich pacjentów jak i dla grup naukowych, które mogą wynieść polską naukę na najwyższy poziom.

„Nowe technologie to wielka nadzieja, nie tylko w walce z COVID-19. Dziś już widzimy jak zasadniczy przełom dokonał się na świecie dzięki wynalezieniu szczepionek opartych na mRNA” – zaznaczył premier. Szef rządu dodał, że jest to również nadzieja na wynalezienie skutecznego leku przeciwko niektórym nowotworom.

Innowacyjne rozwiązania terapeutyczne z wykorzystaniem RNA – konkurs ABM

Jeszcze w maju Agencja Badań Medycznych planuje ogłosić konkurs na rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA. Przyspieszenie wdrożenia terapii oraz udostępnienie ich pacjentom w Polsce – to główny cel konkursu.

Na podstawie projektów, które zostaną wyłonione w ramach zmagań, zostanie opracowana uniwersalna platforma lekowa oparta o RNA. Umożliwi ona rozwój produktów leczniczych nowej generacji – stosowanych w różnych sytuacjach, ale ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb pandemii COVID-19. Co ważne, Agencja Badań Medycznych w ciągu 2-3 lat chce zbudować własne narzędzia do walki z każdą nadchodząca pandemią.
To jednak nie wszystko. Agencja Badań Medycznych prowadzi także z ramienia rządu rozmowy z największymi międzynarodowymi producentami. Wszystko po to, aby uruchomić krajowe linie produkcyjne – dzięki czemu całość lub część szczepionki mogłaby być produkowana w naszym kraju.

„Mówimy o działaniach, które pozwolą nam posiąść technologie i dysponować własnym potencjałem strategicznym tak ważnym dla bezpieczeństwa Polaków” – poinformował prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button