Walka z ASF. FAKTY i MITY o odstrzale dzików w Polsce

Masakra dzików

Po dwóch tygodniach od rozpoczęcia w Polsce protestów przeciwko masakrze dzików WWF sprawdziło jak to jest z ASF.

Oto FAKTY i MITY w dyskusji o odstrzale dzików:                    

1. MIT  Wyłącznie dziki przenoszą chorobę

Owszem to dziki są nosicielami wirusa, ale to nie one odpowiadają za przenoszenie choroby do hodowli, bo trzoda chlewna nie ma żadnego bezpośredniego kontaktu z dzikami czy innymi leśnymi zwierzętami.

FAKT  Wirusa do hodowli może przenieść:

 FAKT   Za przenoszenie wirusa odpowiadać mogą także:

2. MIT  Nie da się zabezpieczyć chlewni w 100%

FAKT Według danych Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej: To co eliminuje wirusa z chlewni to ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji. Czy Państwowa Inspekcja Weterynaryjna wymaga niemożliwego? 

FAKT jest taki, że chlewnie w większości nie są odpowiednio zabezpieczone. Opublikowany w styczniu 2018 r. raport Najwyższej Izby Kontroli punktuje zaniedbania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii  w zakresie realizacji programu bioasekuracji, która jest jedyną skuteczną metodą zwalczania wirusa ASF. W latach 2015-2016 i w I półroczu 2017 r. aż 74% gospodarstw nie posiadało wystarczających zabezpieczeń przed wirusem ASF.

 3. MIT Odstrzał to jedyny skuteczny sposób na walkę z wirusem

FAKT  Poprzednie intensywne odstrzały nie zatrzymały rozprzestrzeniania się wirusa. Mimo intensywnego odstrzału w ciągu dwóch lat, liczba stwierdzonych przypadków ASF u dzików wzrosła do 3407 przypadków.

Polska Akademia Nauk opublikowała stanowisko, w którym stwierdza, że do walki z wirusem ASF nie wystarczy sam odstrzał dzików, a potrzebne są badania nad epidemiologią tej choroby. 

Jak podkreśla natomiast wirusolog, prof. dr hab. Bogusław Szewczyk: „Przy wybiciu olbrzymiej ilości dzików, nielegalna sprzedaż mięsa i jego nielegalna utylizacja mogą stać się znacznie bardziej rozpowszechnione. W związku z tym, jest bardzo prawdopodobne, że choroba będzie występować częściej, a nie rzadziej niż dotychczas”.

 4. MIT Niemcy odstrzeliwują swoje dziki, a nam nie pozwalają

FAKT: Szacowana populacja dzików w Niemczech wynosi około 5 milionów dzików, w Polsce według danych GUS, populacja dzików w Polsce to około 87 900 osobników  (dane GUS, stan na 10.03.2018) do 229 tysięcy (dane Polskiego Związku Łowieckiego). Nawet przyjmując drugą, wyższą liczbę, to w Polsce mamy prawie 22-krotnie mniejszą populację. Niemcy odstrzeliwują 17% populacji dzików.

 5. MIT Niemiecki WWF zaleca odstrzał dzika

FAKT: WWF Niemcy kilkakrotnie zabierała głos na temat efektywnej walki z rozprzestrzenianiem się tej choroby, np. w informacji prasowej ze stycznia 2018. Wyraźnie stwierdza w niej, że sam odstrzał dzików nie jest rozwiązaniem walki z rozprzestrzenianiem się wirusa. 

Rozpowszechniający się w Europie wirus ASF jest głównie związany z działalnością człowieka i skutkiem słabego zabezpieczania ferm trzody chlewnej oraz braku przestrzegania zasad higieny. Dziki mogą również odgrywać ważną rolę w rozprzestrzenianiu się choroby. Wysoka liczba dzików w Niemczech związana jest z uprawą kukurydzy i rzepaku. Jest to idealne środowisko do życia dla dzików dostarczające im wysokoenergetyczną żywność. Polowanie i wrogowie naturalni, tacy jak wilki, nie zmniejszą liczby dzików. Potrzebujemy bardziej zrównoważonych praktyk rolniczych, w tym dywersyfikacji upraw” – mówi Moritz Klose, Program Officer Wildlife Germany and Europe, WWF Niemcy.

6. MIT  Społeczeństwo otrzymało rzetelną  informację w sprawie odstrzału dzików

FAKT: Otóż nie otrzymało. Poniżej przedstawiamy kalendarium zdarzeń, które pokazuje jak opinia publiczna była wprowadzana w błąd. 

 7. FAKT: Nie da się wybić wszystkich dzików

I to jest akurat prawda. Zabijanie tysięcy dzików w miejscach w których nie ma wirusa, ani nie graniczą one ze strefą zakażenia to po prostu bezsensowna rzeź. Dodatkowo w miejsca z których usunięto dziki przyjdą kolejne zza granicy i te mogą być właśnie zakażone. Pytanie więc po co to robić?
(org.)