WADA. Trwa Światowa Konferencja Antydopingowa w Katowicach

Światowa Konferencja Antydopingowa w Katowicach

W dniach 5-7 listopada 2019 r. w Katowicach odbywa się piąta Światowa Konferencja Antydopingowa.

Wydarzenie gromadzi światowe podmioty walczące z dopingiem w sporcie, aby podsumować zmiany w obszarze polityki antydopingowej oraz przeprowadzić rozmowy i debatę na wysokim szczeblu na temat światowego programu antydopingowego.

Światowa Konferencja Antydopingowa WADA 2019 (fot. Grzegorz Wojtal/Kronika24.pl)

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w inauguracyjnej sesji V Światowej Konferencji Antydopingowej WADA 2019. Podczas trzydniowego spotkania specjaliści dyskutują o walce z nieuczciwym wspomaganiem w sporcie, w planach jest także oficjalne zatwierdzenie wyboru Witolda Bańki (obecnego ministra sportu i turystyki) na prezydenta tej organizacji. Jego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2020 r.

– Doping jest formą złodziejstwa, formą kradzieży sportowego sukcesu, formą podeptania czyjegoś wysiłku w sposób nieuczciwy – mówił Prezydent Andrzej Duda, otwierając konferencję WADA 2019. Przypomniał, że „walka z dopingiem to także walka o zdrowie i życie sportowców”.

Podczas sesji inaugurującej wydarzenie Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, iż Światowa Konferencja Antydopingowa odbywa się w Polsce w szczególnym dla nas czasie – obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecia powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wspomniał także o działaniach antydopingowych, które Polska podejmuje zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej oraz podkreślił jak istotna jest walka o czysty sport.

Minister Witold Bańka zapowiedział, iż w ciągu kilku najbliższych dni, w Katowicach zapadną bardzo ważne decyzje odnośnie przyszłości globalnego antydopingu, zostaną między innymi zatwierdzone zmiany w Światowym Kodeksie Antydopingowym. Wyraził także głębokie przekonanie, iż sport pozostaje jedną z niewielu wartości, które wciąż mają moc jednoczenia ludzi niezależnie od poglądów politycznych, wyznania czy wieku, a jeśli ktokolwiek dopuszcza się działania na szkodę czystej rywalizacji, powinien zostać surowo ukarany.

– Dziś chcę mocno podkreślić – nigdy nie będę tolerował oszustów w sporcie. Nigdy nie będę tolerował dopingu i manipulacji. Zrobię wszystko, aby chronić uczciwych sportowców i wzmocnić system. Nowy rozdział walki o czysty sport zaczyna się dziś! – powiedział Witold Bańka.

WADA to niezależna fundacja pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Regularnie publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

Konferencja zakończy się przyjęciem Światowego Kodeksu Antydopingowego oraz standardów międzynarodowych w wersji, która wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r. W Katowicach odbędzie się również zatwierdzenie wyboru nowego przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącego Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), którzy obejmą stanowiska z dniem 1 stycznia 2020 r.

Zatwierdzenie ministra Witold Bańki na szefa WADA

Przypomnijmy, iż 14 maja 2019 r. w Montrealu podczas specjalnego posiedzenia reprezentantów władz publicznych w WADA odbyło się głosowanie nad kandydaturą na stanowisko szefa Światowej Agencji Antydopingowej, wynikiem którego zwyciężył minister Witold Bańka. Jego kontrkandydatem był Marcos Diaz – Wiceminister ds. sportu Dominikany, były członek Zarządu WADA.

Wcześniej, 30 stycznia br. w Strasburgu państwa członkowskie Rady Europy wybrały ministra Witolda Bańkę jako swojego kandydata na szefa Światowej Agencji Antydopingowej. W maju 2017 roku został przedstawicielem Europy w Komitecie Wykonawczym WADA.

Światowa Konferencja Antydopingowa WADA 2019 (fot. Grzegorz Wojtal/Kronika24.pl)

Katowice gospodarzem Światowej Konferencji Antydopingowej

Decyzję o przyznaniu Katowicom organizacji Światowej Konferencji Antydopingowej w 2019 roku podjął Zarząd WADA w maju 2017 roku. Stolica Górnego Śląska w wyścigu o miano gospodarza wyprzedziła Muskat (Oman) i Genewę (Szwajcaria). Umowę z WADA na organizację wydarzenia podpisał w listopadzie 2017 r. minister Witold Bańka.

Światowa Agencja Antydopingowa to najważniejsza organizacja zajmująca się zwalczaniem dopingu w sporcie. Jej zadaniem jest wyznaczanie standardów walki ze stosowaniem niedozwolonych substancji i metod w sporcie oraz jej monitorowanie. Flagowym projektem Agencji jest Światowy Kodeks Antydopingowy i dokumenty niższego rzędu – międzynarodowe standardy, które wspólnie służą harmonizacji działań w zakresie walki z dopingiem.
(KPRP,MSiT)

Exit mobile version