POLSKA

Uwaga użytkownicy UTO, elektrycznych hulajnóg oraz rowerzyści! Straż miejska z nowymi uprawnieniami

Straż miejska i gminna

Od 30 sierpnia strażnicy miejscy dzięki rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 30 lipca 2021 r. otrzymali dodatkowe uprawnienia.

Zatem straż miejska i gminna może karać rowerzystów, użytkowników urządzeń transportu osobistego (UTO) oraz elektrycznych hulajnóg.

Mogą nałożyć mandat zgodnie z art. 86a Kodeksu wykroczeń m.in. za jazdę po chodniku z nadmierną prędkością.

Strażnicy otrzymali też możliwość ich legitymowania, wydawania poleceń oraz co do sposobu korzystania z drogi i używania pojazdu.

Treść nowego zapisu – „kto, kierując rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo poruszając się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na chodniku lub drodze dla pieszych, nie porusza się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego lub nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu, podlega karze grzywny albo karze nagany”. Mandat za te przewinienia może wynieść od 20 do 500 zł.

Uwaga użytkownicy UTO, elektrycznych hulajnóg oraz rowerzyści!

Jeśli nie poruszacie się po chodniku lub drodze dla pieszych z odpowiednią prędkością, czy nie ustępujecie pierwszeństwa pieszym, możecie dostać mandat przez strażnika miejskiego lub gminnego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button