ŚWIAT

USA. Zełenski spotkał się z Bidenem. Przemowa w Kongresie. Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Waszyngton - Biały Dom

W Waszyngtonie Wołodymyr Zełenski spotkał się z Joe Bidenem w Białym Domu.

Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę władza amerykańska przekazała już ponad 20 miliardów dolarów. Teraz zatwierdziła kolejną pomoc w wysokości 1,85 miliarda dolarów.

W rozmowach prezydentów USA i Ukrainy w Białym Domu uczestniczyli m.in. szef Pentagonu Lloyd Austin czy wiceprezydent Kamala Harris.

– Prezydent Zełenski robi to co zrobił Winston Churchill w grudniu 1941 roku, wzywając Amerykę do pomocy w walce z tyranią – powiedziała spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Kongres ma uchwalić do 23 grudnia nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy, tj. 45 miliardów dolarów. To ponad 13 miliardów dolarów pomocy gospodarczej i ponad 20 miliardów pomocy wojskowej.

Zełenski wystąpił w środę wieczorem w Kongresie USA

– Jeden terrorysta znalazł drugiego (Rosja – Iran). To tylko kwestia czasu, kiedy uderzą przeciwko waszym innym sojusznikom, jeśli ich nie powstrzymamy. Musimy to zrobić – stwierdził Zełenski.

– Jeśli wasze rakiety Patriot powstrzymają rosyjski terror przeciwko naszym miastom, pozwoli to naszym ukraińskim patriotom do końca bronić naszej wolności – dodał.


Ukraina otrzyma po raz pierwszy system obrony powietrznej Patriot.


„Spotkałem się z przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi. Dziękuję za przywództwo w sprawie udzielenia Ukrainie i ukraińskiej wsparcia ludowego we wszystkich możliwych manifestacjach!

Jestem zaszczycony, że mogę tu być, przemówić do Kongresu i wszystkich Amerykanów” – napisał na FB Zełenski.


„Jestem dziś w Waszyngtonie, aby podziękować amerykańskiemu narodowi, prezydentowi i Kongresowi za ich tak potrzebne wsparcie. A także kontynuować współpracę, aby przybliżyć nasze zwycięstwo. Przeprowadzę serię negocjacji, aby wzmocnić odporność i możliwości obronne Ukrainy. W szczególności będziemy dyskutować o współpracy dwustronnej pomiędzy Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi Ameryki z prezydentem USA Joe Bidenem.

W przyszłym roku musimy zwrócić ukraińską flagę i wolność całej naszej ziemi, wszystkim naszym ludziom” – dodał.

Pentagon. Ten pakiet wojskowy to m.in.

bateria systemu obrony powietrznej Patriot z amunicją,

dodatkowe rakiety do systemów HIMARS,

30 moździerzy kalibrów 120 mm, 82 mm i 60 mm,

500 precyzyjnych pocisków artyleryjskich Excalibur,

37 pojazdów opancerzonych Cougar,

2,7 tys. granatników,

120 pojazdów HMMWV (Humvee),

rakiety przeciwradarowe HARM i precyzyjna amunicja lotnicza,

45 tys. sztuk amunicji kalibru 152 mm i 122 mm używanej w systemach produkcji rosyjskiej i sowieckiej,

100 tys. sztuk amunicji czołgowej,

50 tys. rakiet Grad.

Prezydent USA Joe Biden powiedział m.in.

„Prezydencie Zełenski, mam zaszczyt powitać pana z powrotem w Białym Domu.

Spędziliśmy dużo czasu na telefonie i wideo, ale dobrze znów cię zobaczyć osobiście. I od samego początku byliśmy w bliskim i częstym kontakcie przez cały ten konflikt, ale szczególnie – rozmowa osobista jest szczególnie ważna – spojrzenie sobie w oczy, ponieważ przywództwo w tym strasznym kryzysie zainspirowało naród ukraiński — tak jak pan to zrobił, panie prezydencie — oraz naród amerykański i cały świat.


Ta wizyta w Waszyngtonie, Twoja pierwsza podróż poza Ukrainę od lutego, ma miejsce, gdy prezydent Putin eskaluje swoje ataki – swoje brutalne ataki – wymierzone w infrastrukturę krytyczną, aby maksymalnie utrudnić życie nie tylko niewinnym Ukraińcom, ale także dzieciom oraz wszystkim, od domów dziecka do szkół. To po prostu oburzające, co on robi.

Jak słyszeliśmy — i gdy wchodzimy w nowy rok, ważne jest, aby naród amerykański i świat usłyszał bezpośrednio od pana, panie prezydencie, o walce Ukrainy i potrzebie kontynuowania być razem do 2023 roku.

Wizyta ta przypada również na 300-dniową rocznicę brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę. Trzysta dni, odkąd Putin rozpoczął niesprowokowany, nieuzasadniony, totalny atak na wolny lud Ukrainy. Ukraińcy pokazują Rosji i światu swój stalowy kręgosłup, miłość do ojczyzny i niezłomną determinację — podkreślam „niezniszczalną determinację” — do wyboru własnej drogi.


Nigdy nie byliśmy sami – wy nigdy nie będziecie sami.

Kiedy wolność Ukrainy była zagrożona, naród amerykański — podobnie jak pokolenia Amerykanów przed nami — nie wahał się.

Wsparcie z całego kraju, Amerykanie z każdego środowiska – zarówno Demokraci, jak i Republikanie – mieli środki i – aby odbić się w głośny, zjednoczony sposób – zapewnić jednoznaczne i nieugięte wsparcie dla Ukrainy.

Jeszcze zanim rozpoczęła się inwazja, a Putin zagroził Ukrainie gromadzeniem swoich sił, pomogliśmy upewnić się, że Ukraina będzie przygotowana do samoobrony — nawet zanim wkroczyli na Ukrainę.

Zapewnialiśmy stały dopływ broni defensywnej, w tym systemów obrony powietrznej i artylerii, amunicji i wielu innych. I nie zrobiliśmy tego sami.

Od samego początku Stany Zjednoczone gromadziły sojuszników i partnerów z całego świata, aby stanąć ramię w ramię z Ukrainą i nałożyć bezprecedensowe – i podkreślam „bezprecedensowe” – sankcje i kontrolę eksportu na Rosję, utrudniając Kremlowi prowadzenie brutalnej wojny.

Ponad 50 krajów zaangażowało prawie 2000 czołgów i innych pojazdów opancerzonych; ponad 800 systemów artyleryjskich; ponad 2 mln sztuk amunicji artyleryjskiej; ponad 50 zaawansowanych wielorakietowych systemów wyrzutni; systemy przeciwokrętowe, przeciwlotnicze i przeciwlotnicze, wszystko po to, by wzmocnić Ukrainę.

Razem przekazaliśmy miliardy dolarów bezpośredniego wsparcia budżetowego, aby upewnić się, że ukraiński rząd może nadal świadczyć podstawowe, fundamentalne usługi mieszkańcom, takie jak opieka zdrowotna, edukacja i personel ratunkowy.


Obejmuje to kolejne 2 miliardy dolarów – bezpośrednie wsparcie budżetowe od narodu amerykańskiego, które Bank Światowy rozdysponował na początku tego tygodnia.

Zapewniliśmy pomoc humanitarną, aby pomóc milionom Ukraińców, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów z powodu nieludzkiej i brutalnej wojny Putina.

Społeczności w całej Europie otworzyły swoje serca i domy, aby pomóc potrzebującym Ukraińcom.

Stany Zjednoczone z dumą powitały ponad 221 000 Ukraińców szukających schronienia od marca 2022 r w ramach naszego programu Zjednoczeni dla Ukrainy.

A dziś USAID przeznacza ponad 374 miliony dolarów na pilnie potrzebną pomoc humanitarną dla Ukrainy. Pomoże to zapewnić pomoc żywnościową i pieniężną dla ponad 1,5 miliona Ukraińców, a także dostęp do opieki zdrowotnej, bezpiecznej wody pitnej i pomoże utrzymać ciepło w zimie dla ponad 2,5 miliona Ukraińców.

Stany Zjednoczone oraz nasi sojusznicy i partnerzy na całym świecie dostarczyli szeroki zakres pomocy w historycznym tempie, co miało kluczowe znaczenie dla wzmocnienia dotychczasowego sukcesu Ukrainy.

Ukraina wygrała bitwę pod Kijowem, wygrała bitwę pod Chersoniem, wygrała bitwę pod Charkowem. Ukraina na każdym kroku przeciwstawiała się oczekiwaniom Rosji.

I chcę podziękować członkom Kongresu i ich — za ich szerokie, ponadpartyjne poparcie dla Ukrainy. I nie mogę się doczekać podpisania wkrótce zbiorczej ustawy, która obejmuje 45-45 miliardów dolarów dodatkowego finansowania dla Ukrainy.


Podpiszę także ustawę o zezwoleniu na obronę narodową, która obejmuje upoważnienia do — ułatwienia Departamentowi Obrony pozyskiwania krytycznej amunicji i materiałów obronnych dla Ukrainy oraz innych kluczowych materiałów dla wzmocnienia naszego bezpieczeństwa narodowego.

Dzisiaj ogłaszam kolejną transzę naszej pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy: pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa o wartości 1,85 miliarda dolarów, który obejmuje zarówno bezpośrednie transfery sprzętu potrzebnego Ukrainie, jak i kontrakty na dostawę amunicji, której Ukraina będzie potrzebować w nadchodzących miesiącach do jego artyleria, czołgi i wyrzutnie rakiet.

Co najważniejsze, oprócz tych nowych zdolności, takich jak precyzyjna amunicja powietrzna, pakiet będzie zawierał baterię rakiet Patriot, która będzie — i na której będziemy szkolić siły ukraińskie do działania w ramach trwających wysiłków na rzecz wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy.

Ukończenie niezbędnego szkolenia zajmie trochę czasu, ale bateria Patriot będzie kolejnym kluczowym atutem Ukrainy, która broni się przed rosyjską agresją.

W sumie dzisiejsza nowa pomoc w zakresie bezpieczeństwa z funduszami humanitarnymi wynosi 2,2 miliarda dolarów dodatkowego wsparcia dla narodu ukraińskiego.”

Prezydent Zełenski: Dziękuję bardzo, panie prezydencie

„Oczywiście dzięki dwustronnemu wsparciu. Dzięki, Kongresie. I podziękowania od naszych zwykłych ludzi dla Amerykanów. Naprawdę doceniam. Myślę, że bardzo trudno jest — zrozumieć, co to znaczy, kiedy mówimy doceniać, ale — ale naprawdę musisz — musisz to poczuć. I bardzo dziękuję.


A wczoraj byłem w Donbasie, w Bachmucie. To miejsce na wschodzie naszego kraju. Znasz wszystkie szczegóły. Mieliśmy bardzo dużo telefonów i szczegółowo o tym rozmawialiśmy.

I chcę ci coś dać. Jeden facet — to naprawdę prawdziwy bohater, prawdziwy kapitan. Poprosił mnie o przekazanie jego nagrody prezydentowi Bidenowi. Zrozumiesz, że jest kapitanem baterii HIMARS. Tak, jest bardzo odważny. I powiedział: daj to bardzo odważnemu prezydentowi. I chcę wam to dać i krzyż — krzyż za zasługi wojskowe.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button