USA. Wkrótce kolejne zamówienia najnowocześniejszego sprzętu dla Wojska Polskiego

Stany Zjednoczone

21 kwietnia szef MON, który przebywa z wizytą w USA odbył rozmowy z przedstawicielami firm amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego: General Dynamics, Boeing oraz Lockheed Martin.

„Po rozmowie w Pentagonie z sekretarzem obrony L. Austinem rozmawiałem z kierownictwem firm zbrojeniowych. Przystąpimy niebawem do tego, żeby złożyć zapytania związane z kupieniem nowoczesnej broni na wyposażenie Wojska Polskiego. (…) To są nowe zamówienia, ale w tej chwili nie będę mówił o ich skali. Będzie ona znacząco większa niż zamówienia złożone uprzednio” – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po rozmowach z kierownictwem amerykańskich firm zbrojeniowych.

„Rozmawialiśmy dziś na temat rozwinięcia naszej współpracy z firmami zbrojeniowymi. W sobotę wchodzi w życie ustawa o obronie ojczyzny. Stanowi ona fundament, który pozwoli nam na znaczący rozwój Wojska Polskiego i wyposażenie go w nowoczesny sprzęt. (…) Nie ulega żadnej wątpliwości, że potrzebujemy na wyposażeniu Wojska Polskiego więcej baterii PATRIOT, dywizjonów rakiet HIMARS, samolotów bojowych, śmigłowców uderzeniowych. Rozmawialiśmy o tego rodzaju broni, ale także o rakietach JASSM, JAVELIN” – mówił po spotkaniach szef MON.

Jak poinformował minister M. Błaszczak jednym z tematów rozmów była także kwestie związane z przyspieszeniem dostaw już zamówionego sprzętu dla Wojska Polskiego. Firmy, w których zamówiony został sprzęt są otwarte na wszelkie formuły przyspieszenia dostaw.

Mariusz Błaszczak w USA (fot. MON)

Rząd Polski zamówił na wyposażenie Wojska Polskiego w 2018 roku baterie PATRIOT, w 2019 rakiety HIMARS, w 2020 samoloty F35, w tym roku czołgi ABRAMS. W tym roku zostaną dostarczone pierwsze baterie PATRIOT oraz pierwsze czołgi ABRAMS, dzięki którym będzie można rozpocząć szkolenie załóg już w Polsce.

Szef MON zwrócił uwagę, że nowoczesny sprzęt pozwala na lepszą współpracę z sojusznikami, w tym z żołnierzami USA.

„Zależy nam na tym, aby Wojsko Polskie było interoperacyjne z wojskiem USA. Już ponad 10 tys. żołnierzy USA stacjonuje w Polsce” – podkreślił minister.

Minister M. Błaszczak pytany o śmigłowce dla Wojska Polskiego zaznaczył, że w tej chwili są dwie oferty – oferta firmy Boeing i Bell.

„Wybierzemy najkorzystniejszą ofertę. Zależy nam na tym, aby taka broń jak najszybciej trafiła na wyposażenie Wojska Polskiego” – dodał minister.

Exit mobile version