USA. Szczyt NATO. Polska i trzy kraje Sojuszu stworzą rakietę o zasięgu ponad 500 km. Umowa podpisana

Waszyngton

– Jest potwierdzona zdolność operacyjna bazy w Redzikowie.

Staje się to system nie tylko amerykański, ale system natowski i deklaracja zawarta dzisiaj i wczoraj na szczycie NATO to potwierdza. To jest jeden z sukcesów Polski w tej deklaracji, w postanowieniach Szczytu. Poza tym bardzo ważne rzeczy dotyczące polskiej granicy. Obiecaliśmy, że będziemy mówić o umiędzynarodowieniu sprawy wschodniej granicy NATO, Unii Europejskiej, polskiej granicy z Białorusią i to się stało faktem. W dokumentach strategicznych przyjętych przez szczyt NATO są zapisy mówiące o indywidualnej i solidarnej ochronie granicy – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po zakończeniu Szczytu NATO w Waszyngtonie.

Podczas jubileuszowego Szczytu NATO, odbywającego się w 75. rocznicę powstania Paktu Północnoatlantyckiego, omawiane były kwestie związane m.in. ze wzmocnieniem zdolności NATO w obszarze odstraszania i obrony przed potencjalnymi przeciwnikami. Wśród tematów był także rozwój sojuszniczej obrony powietrznej i przeciwrakietowej oraz konieczność zwiększenia przez państwa członkowskie wydatków obronnych. W trakcie Szczytu odbyło się także posiedzenie Rady NATO – Ukraina.

Wicepremier Władysław Kosiniak–Kamysz poinformował o najważniejszych zapisach deklaracji Szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, która została przyjęta w Waszyngtonie. W dokumencie znalazło się wiele punktów ważnych dla bezpieczeństwa Polski i regionu, w tym zobowiązanie do dalszego rozwoju sił wysokiej gotowości dla wypełnienia nowych planów obronnych NATO, uruchomienie bazy obrony przeciwrakietowej w Redzikowie i włączenie jej do systemu Obrony NATO oraz wskazanie, że ataki hybrydowe Rosji i jej sojuszników oraz prowokacje na granicach NATO to zagrożenie dla całego Sojuszu. Podkreślono także postępy w tworzeniu JATEC w Bydgoszczy.

Mówiąc o zapisach zawartych w deklaracji i wspieraniu Ukrainy szef MON potwierdził, że w Bydgoszczy powstaje Centrum Szkolenia, Analizy i Treningu NATO-Ukraina.

– Polska jest w kilku miejscach wymieniona w postanowieniach Szczytu i to jest dowód na to, jak ważnym dziś jesteśmy partnerem. (…) Polska przeszkoliła ponad 20 tysięcy ukraińskich żołnierzy na swoim terytorium. Jesteśmy liderem w Europie. Oczekujemy też na większe wsparcie ze środków Unii Europejskiej – zaznaczył wicepremier.

W ramach wzmacniania zdolności obronnych, 11 lipca w Waszyngtonie ministrowie obrony: Polski, Francji, Niemiec i Włoch podpisali list intencyjny w sprawie rozwoju zdolności do precyzyjnych uderzeń dalekiego zasięgu. Chodzi o projekt i produkcję rakiet manewrujących o zasięgu ponad 500 kilometrów. Celem porozumienia jest nawiązanie współpracy, która w przyszłości pozwoli na realizację wspólnych projektów w tym obszarze i skrócenie czasu ich realizacji.

Chodzi o odpalane z lądu pociski o zasięgu ponad 500 km, zdolne do rażenia celów głęboko za liniami przeciwnika.

– Kolejny ważny dokument na szczycie NATO. List intencyjny w sprawie rozwoju zdolności do precyzyjnych uderzeń dalekiego zasięgu. Podpisali go też Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. Będziemy rozwijać kluczową dla nas zdolność do głębokich uderzeń, a w przyszłości będą wspólne dalsze projekty, co pozwoli na uzupełnienie luk, redukcję kosztów i skrócenie czasu działania. Stajemy się wspólne coraz silniejsi w NATO – poinformował szef MON.

W czwartek odbyły się także rozmowy bilateralne wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza z ministrami obrony: Danii, Holandii, Łotwy i Wielkiej Brytanii.

– Przed chwilą z panem ministrem Zalewskim zakończyliśmy kolejne bilateralne spotkania z naszymi partnerami z Królestwa Niderlandów i Wielkiej Brytanii. W każdej rozmowie poruszamy sprawę granicy, apelujemy, prosimy o wsparcie naszych wysiłków w obronie powietrznej, w ochronie polskiej granicy – mówił po zakończeniu rozmów szef MON.

Exit mobile version