Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych prezydent RP złożył wizytę w Elektrowni Atomowej im. Alvina W. Vogtle w stanie Georgia.
Technologia, jaka jest tu zastosowana, ma być wykorzystana także w Polsce, w pierwszej elektrowni jądrowej planowanej na Pomorzu.
Elektrownia im. Alvina W. Vogtle, znana również jako Plant Vogtle, to czteroblokowa elektrownia jądrowa zlokalizowana w hrabstwie Burke, w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia, w południowo–wschodnich Stanach Zjednoczonych.
Jej dwa pierwsze bloki zostały wybudowane w 1987 r. i 1989 r. Niedawno oddane bloki Vogtle 3 i 4 wytwarzać będą rocznie 17 200 000 megawatogodzin czystej ekologicznie energii, zapobiegając jednocześnie emisji do atmosfery 10 mln ton dwutlenku węgla.
Bloki Vogtle 3 i 4 to pierwsze dwa reaktory budowane w USA od dekad. Korzystają one z technologii AP1000, która ma być wykorzystana także w Polsce, w pierwszej elektrowni jądrowej planowanej na Pomorzu, gdzie trzy reaktory tego typu mają powstać we współpracy Polskich Elektrowni Jądrowych, Westinghouse oraz Bechtel.
Technologia ta pozwala – w sytuacji awaryjnej – wyłączyć blok pasywnie, bez zewnętrznego zasilania lub interwencji człowieka. AP1000 budowany jest z modułów wyprodukowanych w warunkach przemysłowych poza placem budowy, a następnie zmontowanych na miejscu. To m.in. ułatwia tworzenie konstrukcji w porównaniu z reaktorami jądrowymi II generacji. Ponadto AP1000 zajmuje mniejszą powierzchnię, ma prostszą konstrukcję oraz wykorzystuje mniej rurociągów, zaworów i pomp niż starsze bloki energetyczne.
– Cieszę się bardzo, że będziemy mieli w Polsce pierwszą w historii elektrownię atomową, że będziemy realizowali tę wielką inwestycję także po to, by w przyszłości realizować założenia polityki klimatycznej, czyli chronić klimat i ograniczyć emisje CO2 – zaznaczył prezydent Andrzej Duda, podsumowując wizytę w Plant Vogtle. – Zapoznawaliśmy się ze szczegółami technicznymi tej bardzo bezpiecznej technologii o wielokrotnych, piętrowych zabezpieczeniach przed możliwością jakiejkolwiek poważniejszej awarii.
Zwrócił uwagę, że amerykańska elektrownia to równocześnie poważny pracodawca w rejonie, zatrudniający ponad 800 osób. – Tak będzie też u nas, na Pomorzu, gdzie należy się spodziewać zatrudnienia kilkuset osób. To będzie duża elektrownia. Planujemy budowę trzech reaktorów w najnowszej technologii AP1000 – dodał.
Prezydent przypomniał, że budowa elektrowni atomowych była jednym z tematów zwołanej przez niego w połowie lutego Rady Gabinetowej. – Przypominam też, że podpisaliśmy memorandum w sprawie energetyki nuklearnej w czasie konferencji klimatycznej COP 28 w Dubaju. Konsekwentnie działamy. Będę tego pilnował, pytał rząd, na jakim etapie są najważniejsze inwestycje, w tym inwestycje w energetykę nuklearną – dodał Andrzej Duda.
Elektrownia Atomowa im. Alvina W. Vogtle to dziś największy obiekt energetyki jądrowej w Stanach Zjednoczonych, które są obecnie największym producentem energii elektrycznej z atomu, odpowiadając za około 30 proc. światowej produkcji.
Po południu Andrzej Duda złożył wizytę w Forcie Stewart, gdzie spotkał się z dowództwem i żołnierzami 3. Dywizji Piechoty Armii Amerykańskiej.
USA. Wypowiedź w Elektrowni Atomowej im. Alvina W. Vogtle’a
„Witam Państwa w kolejnym dniu mojego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Jak Państwo widzieliście wczoraj – spotkania zarówno w Kongresie, jak i przede wszystkim z Panem Prezydentem Joe Bidenem i amerykańską delegacją.
A dzisiaj, tak jak zapowiadałem, wizyta w stanie Georgia, niedaleko miasta Savannah – elektrownia atomowa, najnowocześniejsza i najnowsza w Stanach Zjednoczonych, właśnie zbudowana w technologii firmy Westinghouse. Przede wszystkim dwa najnowsze reaktory dokładnie takie same jak te, które wkrótce już firma Westinghouse zainstaluje w Polsce. Cieszę się z tego bardzo. Będziemy mieli pierwszą w naszej historii elektrownię atomową. Będziemy realizowali tę wielką inwestycję po to właśnie, żeby także i w przyszłości zrealizować założenia polityki klimatycznej, czyli chronić klimat, ograniczać emisję CO2.
Dzisiaj tutaj zapoznawaliśmy się ze szczegółami technicznymi bardzo bezpiecznej technologii, o wielokrotnych piętrowych zabezpieczeniach przed jakąkolwiek możliwością jakiejkolwiek poważniejszej awarii. Sprawdzaliśmy też przed chwilą, jak wygląda tutaj sterownia, jak wyglądają zabezpieczenia samego dostępu do sterowni. No rzeczywiście niezwykle to jest profesjonalne. To miejsce, ten zakład tutaj zatrudnia ponad 800 pracowników. Rzeczywiście jest to ogromny pracodawca tutaj, w tym rejonie.
To samo będzie u nas. Też na Pomorzu należy się spodziewać, że będzie zatrudnionych kilkaset osób, bo to będzie duża elektrownia. Tam będą – jak przewidujemy w tej chwili – trzy reaktory, 3750 megawatów w sumie będą one dawały, taką będą miały moc. Więc – tak jak powiedziałem – najnowsza technologia AP1000, jak nazywają to tutaj Amerykanie z firmy Westinghouse.
Mówiliśmy o tym nie tak dawno, w czasie Rady Gabinetowej, kiedy zaprosiłem rząd po to właśnie, żeby porozmawiać o najważniejszych inwestycjach. Jednym z głównych tematów były właśnie inwestycje w energetykę nuklearną. Podpisaliśmy też memorandum w sprawie energetyki nuklearnej w czasie konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju. Konsekwentnie działamy. Tak jak powiedziałem – nie tylko że pytam rząd o to, jak wygląda kwestia realizacji. Dzisiaj wiemy – cieszę się, że pełnomocnik rządu do spraw energetyki powiedział, że ta elektrownia, w tej technologii firmy Westinghouse, będzie realizowana; że miejsce jej położenia, tam, gdzie uzyskała ona już zgody środowiskowe, nie będzie w żaden sposób zmieniane. To bardzo dobrze, bo to niepotrzebnie wydłużyłoby tylko ten proces.
Trwa w tej chwili audyt, ale – jak nam tłumaczą – audyt dotyczy wyłącznie kwestii harmonogramu wykonalności w czasie tej inwestycji. Są głosy, że być może ta inwestycja rok się opóźni. Ale – proszę Państwa – generalnie przewidywaliśmy, że miała być gotowa do 2034 roku, wtedy miał ruszyć pierwszy reaktor. Jeżeli nawet będzie to w 2035 roku, to i tak mieścimy się w generalnych ramach czasowych. W związku z powyższym chciałbym, żeby to było realizowane jak najszybciej. Będę tego pilnował. Jeżeli będzie taka potrzeba, proszę się spodziewać kolejnej Rady Gabinetowej. Będę pytał, na jakim etapie są te najważniejsze inwestycje.
Dla mnie to – tak jak powiedziałem – elektrownie nuklearne. Dlatego że nie tylko ta jedna, którą mają budować Amerykanie, ale wiemy doskonale o tym, że jest w tej chwili na etapie przygotowań także i inwestycja realizowana przy wsparciu państwa przez sektor prywatny. Też bardzo ważna dla nas, bo to też jest polskie bezpieczeństwo energetyczne. To jest na naszym terenie, nasza produkcja energii elektrycznej, także – oczywiście – w technologii nuklearnej, także w związku z tym bezpieczna dla klimatu, sprzyjająca polityce klimatycznej. Więc to są te najważniejsze kwestie.
Oczywiście oprócz tego jeszcze inwestycje portowe, oprócz tego także i Centralny Port Komunikacyjny. Ale elektrownie nuklearne to jest to, co jest wymogiem także naszych zobowiązań europejskich. I w istocie ochrona klimatu – w tym pryzmacie rozważana – stanowi tutaj rzeczywiście ogromnie ważny element. A tylko tą drogą jesteśmy w stanie ją zrealizować.
Tak że – proszę Państwa – dzisiaj tutaj wizyta, spotkania, zresztą nie tylko z kierownictwem tej elektrowni, ale także z przedstawicielami firmy Westinghouse, czyli właśnie firmy, której technologia tutaj działa, w tej elektrowni. Także firmy Bechtel, która zajmuje się budową tych reaktorów, jest odpowiedzialna ze strony amerykańskiej za ich wykonanie. Bardzo ciekawe dyskusje, widzieliśmy dokładnie, jak to funkcjonuje, jak wyglądają zabezpieczenia, jak wygląda ten reaktor właśnie w tej najnowocześniejszej technologii, gdzie w specyficzny sposób przemieszczony został zbiornik wody. Bardzo to jest interesujące z punktu widzenia praw fizyki.
Nam to wszystko przedstawiali tutaj inżynierowie w bardzo, bardzo ciekawy, a przede wszystkim – no – nieprawdopodobny poziom bezpieczeństwa tego zakładu. Tak że ze spokojem patrzymy na to, bo rzeczywiście i jeżeli chodzi o dostęp do sterowni, do samych reaktorów – wielokrotne sprawdzenia, wielokrotna kontrola – i jeżeli chodzi o bezpieczeństwo samego systemu, samej technologii, też wielokrotne, piętrowe zabezpieczenia. To jest z całą pewnością technologia bezpieczna.”