POLSKA

Urządzenie do badań PET-CT. Najdroższe urządzenie kupione przez WOŚP już w Centrum Zdrowia Dziecka

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Urządzenie do badań PET-CT za blisko szesnaście milionów PLN to najdroższy zakupiony przez Fundację WOŚP sprzęt.

To jedyne w Polsce dedykowane dzieciom urządzenie właśnie zostało zainstalowane w specjalnie przygotowanej pracowni w Centrum Zdrowia Dziecka. Sprzęt, po dokładnych testach, planowo zacznie działać już w lutym 2022 roku.

Instalacja PET-CT w Centrum Zdrowia Dziecka (fot. Łukasz Widziszowski)

Podczas 54. Konkursu Ofert, realizowanego w ramach zakupu sprzętu zgodnie z celem 28. Finału WOŚP – czyli dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej – zakupiono tylko jedno urządzenie medyczne. Był nim aparat do badań PET – CT, który pozwala na precyzyjne lokalizowanie ognisk nowotworowych u dzieci. Urządzenie za blisko szesnaście milionów złotych już od lutego nadchodzącego roku będzie działało w specjalnie przygotowanej pracowni w Centrum Zdrowia Dziecka.

Cyfrowy PET-CT stanowi połączenie dwóch badań: pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) oraz tomografii komputerowej (CT). Dzięki temu urządzeniu, po zlokalizowaniu ognisk choroby nowotworowej, specjaliści są w stanie wdrożyć terapię celowaną, która precyzyjnie uderza w zmiany chorobowe. Jest to więc sprzęt realnie przyczyniający się do mniej inwazyjnego leczenia małych pacjentów.

Instalacja PET-CT w Centrum Zdrowia Dziecka (fot. Jurek Owsiak/FB)

„6 października Fundacja kupiła urządzenie do najnowocześniejszej diagnostyki dzieci, które będzie pierwszym takim urządzaniem dla dzieci w Polsce i jednym z pierwszych w Europie. PET-CT, pracujący w Centrum Zdrowia Dziecka, będzie diagnozować dzieci przywożone z całej Polski. Aby było to możliwe spełniony musi być jeden podstawowy warunek – za wszystkimi dziećmi, które takich badań będą potrzebowały – musi iść cały system finansowania samego badania i wszystkich procedur z nim związanych. Na znieczulenie i inne ważne procedury trzeba zagwarantować pełne, całoroczne i wieloletnie finansowanie. Wtedy wszystkie dzieci będą mogły skutecznie korzystać z tej absolutnie kosmicznej technologii, a tym samym liczyć na wczesne i precyzyjne rozpoznanie choroby, co sprawi, że walka o ich zdrowie ma szanse być skuteczna. Dlatego zwracam się do Pana Ministra Zdrowia, aby pomógł Fundacji wprowadzić takie standardy już od przyszłego roku. Zakup takiego urządzenia nie był w żadnych planach systemowych, dlatego kiedy Fundacja zdecydowała się go nabyć dla CZD, chcemy zapewnić jego skuteczne funkcjonowanie w największym szpitalu dziecięcym w Polsce” – powiedział Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

Do tej pory Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała do Centrum Zdrowia Dziecka ponad 1.200 urządzeń o łącznej wartości ponad 53 milionów złotych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button