Warszawiacy mogą już ugasić pragnienie wodą z miejskich źródełek.
Pierwsze kraniki zostały uruchomione przy ul. Nowy Świat, na pl. Dąbrowskiego i pl. Teatralnym. W ramach pilotażu pojawi się ich łącznie 30. Lokalizacje wybrali mieszkańcy w projektach budżetu obywatelskiego.
– Mieszkańcy coraz chętniej rezygnują z butelkowanej wody na rzecz warszawskiej kranówki. Teraz jest ona również dostępna w przestrzeni miejskiej. Publiczne źródełka można spotkać przy głównych punktach stolicy – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju m.st. Warszawy i dodaje – Zmiany klimatyczne sprawiają, że upały są dokuczliwe. W trosce o bezpieczeństwo warszawiaków zapewniamy im dostęp do świeżej wody.
Miejskie kraniki są podłączone do podziemnych hydrantów. Lokalizacje źródełek zostały wybrane na podstawie projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim. Wygląd kraników z wodą zainspirowany jest charakterystycznymi, zielonymi wieżami w korycie Wisły, z których najbardziej znana jest tzw. „Gruba Kaśka”. Słynna instalacja powstała dokładnie 55 lat temu.
– Mamy dwa rodzaje źródełek. Jedne są zielone, a drugie z brązowym wykończeniem, tak by pasowały do zabytkowej okolicy. Kraniki spełniają najwyższe standardy jakości, są bezpieczne, higieniczne a zarazem komfortowe dla mieszkańców. Wyregulowany strumień wody pozwala wygodnie napić się bezpośrednio z kraniku, jak również uzupełnić bidon – mówi Renata Kuryłowicz, zastępczyni dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Obsługa urządzeń jest prosta. Mogą z nich korzystać dzieci i dorośli. Źródełka mają przy podstawie specjalne miski dla zwierząt. Dodatkowo projekt był konsultowany z Pełnomocnikiem Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności, by kraniki były wygodne dla osób z niepełnosprawnościami.
Czysta woda
Prosta forma modelu ułatwia bieżące czyszczenie i dezynfekcję. Warszawską kranówkę dostarcza Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie. Jednostka odpowiada też za codzienną eksploatację źródełek – każde ujęcie będzie sprawdzane i czyszczone każdego dnia. Po przeprowadzeniu testów jakości wody w lipcu uruchamiane będą kolejne ujęcia.
To pierwsza taka akcja w Polsce, którą Warszawa realizuje w tak dużej skali. Na podstawie pilotażu będzie można sprawdzić, jak instalacje sprawdzają się w miejskiej przestrzeni.
Źródełka z warszawską kranówką pojawią się w następujących lokalizacjach:
plac Na Rozdrożu/ Al. Ujazdowskie,
plac Zbawiciela,
plac Konstytucji,
plac Trzech Krzyży,
ul. Nowy świat/ ul. Smolna,
ul. Bracka,
plac Grzybowski,
Ogród Saski,
plac Bankowy/ ul. Senatorska,
plac Teatralny,
ul. Krakowskie Przedmieście,
ul. Czerniakowska/ ul. Gagarina,
plac Unii Lubelskiej,
ul. Waryńskiego,
ul. Nowowiejska/ plac Politechniki,
ul. Emilii Plater na wysokości Złotych Tarasów,
ul. Emilii Plater/ ul. Pańska,
plac Dąbrowskiego,
park Wielkopolski/ ul. Wawelska,
ul. Marszałkowska/Al. Jerozolimskie,
ul. Marszałkowska/ ul. Królewska,
ul. Chłodna,
al. Solidarności przy Urzędzie Dzielnicy Wola,
plac Mirowski/ Al. Jana Pawła II,
al. Solidarności/ Muranów,
ul. Anielewicza/ al. Jana Pawła II,
ul. Edelmana/ Muzeum Polin,
ul. Muranowska/ ul. Andersa,
przy Multimedialnym Parku Fontann,
Jakość warszawskiej kranówki
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. każdego dnia uzdatniania ponad 350 mln litrów wody, która jest ujmowana z dwóch niezależnych w pełni odnawialnych źródeł: spod dna Wisły oraz bezpośrednio z Jeziora Zegrzyńskiego. Woda, zanim trafi do mieszkańców, przechodzi wieloetapowy proces uzdatniania, który – w przypadku wody ujmowanej spod dna Wisły – trwa nawet 50 godzin (wliczając w to także infiltrację). Dzięki przeprowadzonym w ostatnich latach inwestycjom, unowocześnione są wszystkie stacje uzdatniania wody, wyposażone m.in. w ozonowanie pośrednie i filtry węglowe czy flotację ciśnieniową. Efektem jest zauważalna poprawa smaku i zapachu warszawskiej kranówki.
(UMW)