W sobotę Lech Wałęsa obchodził 75. urodziny.
Sobotnia uroczystość na cześć jubilata odbyła się w Operze Bałtyckiej i zgromadziła około 500 gości. Wśród składających życzenia byli: Donald Tusk, Andrzej Rzepliński, Jan Rulewski, Maja Komorowska, Wiktor Zborowski, Henryka Krzywonos, Jan Lityński, Jarosław Kurski….
Życzenia jubilatowi składał tego wieczoru m.in. Donald Tusk przewodniczący Rady Europejskiej i były premier RP. Prezentem z Brukseli był dyplom z podpisami niemal wszystkich przywódców Unii Europejskiej. Na pamiątkowym dokumencie brakuje podpisów premiera Mateusza Morawieckiego oraz Viktora Orbana premiera Węgier.
– Przywiozłem dokument, który potwierdza, że w dniu 75. urodzin ma pan więcej przyjaciół niż kiedykolwiek, i tutaj, i w Europie – powiedział Donald Tusk składając życzenia jubilatowi. – To, co pan zrobił, było najpiękniejszym przeżyciem dla wszystkich Polaków. Solidarność i prawda zwyciężyły bez rozlewu krwi. Można powiedzieć: Dał nam przykład Lech Wałęsa, jak zwyciężać mamy.
„Lechowi Wałęsie, bohaterowi polskiej i europejskiej solidarności, pierwszemu prezydentowi odrodzonej Rzeczypospolitej, najwyższe wyrazy uznania i wdzięczności w 75. rocznicę urodzin i 35. rocznicę przyznania pokojowej nagrody Nobla. Europa pamięta” – tak napisano na dyplomie, podpisanego przez przywódców Unii Europejskiej.
Na dyplomie widać podpisy przywódców z:
Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czechów, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Włoch i Zjednoczonego Królestwa.
Antonio Tajani, Jane-Claude Juncker, Federica Mogherini i Donald Tusk.
W kolejce do laureata Pokojowej Nagrody Nobla ustawili się m.in. ambasadorowie Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w Polsce – Georgette Moshbacher i Jonathan Knott, były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, aktorzy Maja Komorowska i Wiktor Zborowski, Henryka Krzywonos, Jan Rulewski, Jan Lutyński, Bartosz Arłukowicz, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, dzieci i wnuki jubilata.
– Tak wielu gości jak dzisiaj chyba jeszcze nie miałem. Dziękuję wam. Czas szybko płynie, mój dobiega końca. To, co było dobre do końca XX wieku, nie pasuje do współczesności – mówił Lech Wałęsa. – Teraz musimy uzgodnić fundamenty nowych czasów. Musicie wyciągnąć wnioski i budować na uzgodnionych wartościach… Jak poradzimy sobie z populizmem i nieuczciwością polityków?
Koncert na Wstążki i otwarcie Szlaku Wolności – w 35.lecie Nobla dla Lecha Wałęsy
Imponującą instalację projektu Jerzego Janiszewskiego dedykowaną Lechowi Wałęsie w 35-lecie przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla oglądać można od 29 września na Targu Węglowym. Tego samego dnia zainaugurowano gdański Szlak Wolności i Lecha Wałęsy, który prowadzić będzie przez miasto śladami bohatera “Solidarności”.
Tego samego dnia, na ścianie plebanii kościoła św. Brygidy przy ul. Profesorskiej odsłonięto pierwszą tablicę Szlaku Wolności Lecha Wałęsy.
(własne,UMG)