Uroczystości upamiętniające Powstańców Warszawskich. Odczytano Apel Pamięci

75. rocznica Powstania Warszawskiego

W dniach 31 lipca – 1 sierpnia br., w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w stolicy odbywają się uroczystości upamiętniające Powstańców Warszawskich.

W środę weterani i ich Rodziny, przedstawiciele władz państwowych, żołnierze, mieszkańcy stolicy oraz goście uczestniczyli w polowej mszy świętej odprawionej na Placu Krasińskich. O godz. 19.00 przed pomnikiem Powstania Warszawskiego odczytany został Apel Pamięci.

– Chcę podziękować Powstańcom za przesłanie, w którym mówią: dzisiaj o te wartości, za które oddawaliśmy życie, nie trzeba walczyć, ale waszym wielkim obowiązkiem jest budować kraj tak, by trwały. W oczywisty sposób rozumiemy, że tę najważniejszą wartością jest wolna, suwerenna i niepodległa Polska. My tej wartości nigdy nie zatracimy, przyrzekam Wam to – mówił prezydent podczas Apelu Poległych przed pomnikiem Powstania Warszawskiego.

– Jesteśmy prawdopodobnie ostatnim pokoleniem, które ma możliwość osobiście podziękować Powstańcom za Ich bohaterstwo i odwagę, za gotowość do największego poświęcenia, jakim jest walka za Ojczyznę. Skorzystajmy z tej niepowtarzalnej okazji, by w swoim otoczeniu odnaleźć bohaterów – Powstańców Warszawskich. Spróbujmy Ich odnaleźć i przekazać wyrazy wdzięczności za postawę, która ukształtowała kolejne pokolenia Polaków – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Szef MON w przesłaniu zaznaczył, że Powstanie Warszawskie było jednym z najbardziej heroicznych epizodów II wojny światowej i historii Polski.

1 sierpnia o godz. 17. 00, w godzinie „W” zatrzymajmy się, by uczcić pamięć Bohaterów walczącej Warszawy.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 o godzinie 17.00. Bezpośrednie dowództwo nad oddziałami Okręgu Warszawskiego AK sprawował płk dypl. Antoni Chruściel „Monter”. Po 63 dniach walki wobec wyczerpania możliwości kontynuacji walki, dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski „Bór” decyduje się na kapitulację. Pod koniec września rozpoczynają się pertraktacje o poddanie miasta. 2 października w Ożarowie podpisany zostaje układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne. Ocalałych mieszkańców Warszawy wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
(MON,KPRP)

Exit mobile version