FILM I SERIALE

Uroczysta premiera nowego filmu Krzysztofa Zanussiego „Eter” [ZDJĘCIA][ZWIASTUN]

„Eter” Krzysztofa Zanussiego

W Warszawie odbyła się uroczysta premiera nowego filmu Krzysztofa Zanussiego „Eter”.

Międzynarodowa produkcja była wcześniej prezentowana na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan, Warszawskim Festiwalu Filmowym, Festiwalu Camerimage oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rzymie. „Eter” w kinach pojawi się już w najbliższy piątek, 30 listopada. W rolach głównych Jacek Poniedziałek i Andrzej Chyra.

Zobacz Jacka Poniedziałka w niepokojącym fragmencie filmu

Reżyser, Krzysztof Zanussi, tak mówi o filmie: – „Eter”, mimo kostiumu, nie jest widowiskiem – przeciwnie, stawiam na opowieść ascetyczną, omijając liczne drastyczności, które powinny pojawiać się bardziej w wyobraźni widza aniżeli dosłownie na ekranie. Film ma wiele odniesień do historii, ale są to odniesienia przybliżone. Opowieść dziejąca się na dawnych polskich kresach zawiera elementy etniczne – obecna jest Polska, Rosja, Ukraina i ludy Austro-Węgier.

Krzysztof Zanussi (fot. pras.)

Jacek Poniedziałek podkreśla, jak ważny jest aspekt dobra i zła w filmie: – Myślę, że postać, którą gram w filmie „Eter” żyje w pewnym chaosie pojęciowym. Chociaż jest niewierzący decyduje się na pewnego rodzaju dialog – czy jest to bóg, czy też szatan przekonają się Państwo w filmie. Oczywiście jest to metafora. W każdym z nas tkwi element zła i dobra. Są w nas emocje, nad którymi nie jesteśmy w stanie zapanować. Jeśli jesteśmy wierzący możemy je interpretować jako boga lub szatana. Ja uważam, że to część ludzkiej natury.

Andrzej Chyra (fot. pras.)

Akcja „Eteru” rozgrywa się na początku XX wieku, na Podolu. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Gdy ofiarą jej działania pada młoda dziewczyna, lekarz zostaje skazany na śmierć. Niespodziewanie udaje mu się uniknąć stryczka. Doktor znajduje pracę w zaborze austriackim, w wojskowej twierdzy dowodzonej przez komendanta (Andrzej Chyra). Poza oficjalną praktyką, na własną rękę ponownie zaczyna prowadzić coraz dziwniejsze eksperymenty: na żywych i na umarłych. Obsesyjnie doskonali swoją wiedzę o eterze pozwalającym manipulować bólem, pożądaniem i wolą poddanych mu ludzi. Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić za próbę zawładnięcia ludzkim umysłem?

Jacek Poniedziałek (fot. pras.)

Zwiastun filmu

W filmie znalazła się międzynarodowa obsada: Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra, Zsolt László, Ostap Vakuliuk, Małgorzata Pritulak, Maria Riaboshapka. Za montaż odpowiada Milenia Fiedler, laureatka Orła – Polskiej Nagrody Filmowej za film „Weiser” i gdyńskich Złotych Lwów („Weiser” i „Czas zdrady”). Joanna Macha, scenografka filmu, to laureatka Orła i Złotych Lwów za „Wenecję”. Autorką kostiumów jest Katarzyna Lewińska, ubiegłoroczna laureatka Europejskiej Nagrody Filmowej za „Pokot” (jak również Złotych Lwów za „W ciemności”, „Sponsoring” i „Boisko bezdomnych”).
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button