FILM I SERIALE

Uroczysta premiera filmu „303. Bitwa o Anglię”

W warszawskim kinie Multikino Złote Tarasy odbyła się uroczysta premiera długo wyczekiwanego filmu „303. Bitwa o Anglię”, który opowiada historię o polskich bohaterach, którzy zmienili bieg historii.

Na czerwonym dywanie pojawili się twórcy tej międzynarodowej superprodukcji, w tym reżyser David Blair, zdobywca nagród BAFTA i Emmy. Nie zabrakło także aktorów: Marcina Dorocińskiego, Filipa Pławiaka, Radosława Kaima, Sławomira Dolińca, Adriana Zaremby, Kamila Lipki, Christophera Jaciowa, Damiana Dudkiewicza i Rafaela Ferenca. Swoją obecnością wydarzenie uświetnił także syn samego Jana Zumbacha – Hubert Zumbach, który po projekcji określił film jako „wspaniały”. Na premierze pojawili się także: poseł Ryszard Czarnecki, Ryszard Bugajski, Joanna Majstrak, raper Vienio, prowadząca premierę Anna Popek, oraz producenci filmu Michael Paszko, Matt Whyte, Krystian Kozłowski i Robert Chadaj z firmy Prospect 3. W premierze uczestniczyło również Muzeum 303 im. ppłk. pil. Jana Zumbacha, występujące w oryginalnych strojach Dywizjonu 303 oraz 303 JagSquad w kombinezonach RAF.

„303. Bitwa o Anglię” wejdzie do polskich kin 17 sierpnia.

Pełna rozmachu i emocjonujących podniebnych walk superprodukcja opowiadająca niesamowitą historię Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki – legendarnych polskich lotników, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej. W międzynarodowej obsadzie, obok Marcina Dorocińskiego („Jack Strong”,  „Pitbull. Ostatni pies”) i Filipa Pławiaka („Listy do M. 3”), wystąpili również: gwiazda kultowego serialu „Gra o tron” – Iwan Rheon oraz syn Mela Gibsona – Milo Gibson (znany m.in. z nagrodzonego dwoma Oscarami obrazu „Przełęcz ocalonych”). Reżyserii podjął się David Blair –zdobywca nagród BAFTA i Emmy. Za efekty specjalne odpowiada firma Lipsync Post, mająca na swoim koncie pracę przy zagranicznych produkcjach z największymi hollywoodzkimi gwiazdami. Zdjęciami do filmu zajął się Piotr Śliskowski – wybitny operator, który pracował przy „Generale Nilu”, „80 milionach” i serialu „Czas honoru. Powstanie”.

Jest rok 1940. Władze i ludność Wielkiej Brytanii z rosnącym przerażeniem patrzą na inwazję niemieckiej armii na Europę. Rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której doskonale wyszkoleni i doświadczeni piloci Luftwaffe zaciekle atakują alianckie samoloty RAFu. Z pomocą przybywają doborowi polscy lotnicy: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić i Witold „Tolo” Łokuciewski. To weterani, którzy pragną walczyć w obronie swojej ojczyzny nawet poza jej granicami. Początkowa nieufność Brytyjczyków musi ustąpić wielkiemu szacunkowi, jakim Anglicy zaczynają darzyć polskich pilotów. Tak powstaje Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, który okazał się najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Bohaterom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów – to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button