FILM I SERIALE

Uroczysta premiera 303. BITWA O ANGLIĘ w Londynie [ZDJĘCIA]

Film 303. BITWA O ANGLIĘ w Londynie

Uroczysta premiera filmu „303. Bitwa o Anglię” odbyła się w londyńskim VUE Cinema przy Leicester Square.

Wydarzenie to uświetnili swoją obecnością Milo Gibson, Iwan Rheon, Stefani Martini, Krystof Hadek, Emilly Whyatt, Rosie Gray oraz wielu innych gości. Ponadto na uroczystość przybył Ambasador Polski w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki oraz piloci RAF biorący udział w bitwie o Anglię oraz wysocy rangą oficerowie RAF. Film spotkał się z uznaniem, czego wyrazem są recenzje i artykuły w najbardziej poczytnych tytułach prasowych, takich jak „The Guardian”, Whatculture.com, czy Empireonline.com.

W trakcie pokazów przedpremierowych sale zostały wypełnione po brzegi, reakcje polonii na film w Wielkiej Brytanii także są bardzo entuzjastyczne.

Film grany jest na ponad 100 ekranach kin w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Pełna rozmachu i emocjonujących podniebnych walk superprodukcja opowiadająca niesamowitą historię Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki – legendarnych polskich lotników, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej. W międzynarodowej obsadzie, obok Marcina Dorocińskiego („Jack Strong”, „Pitbull. Ostatni pies”) i Filipa Pławiaka („Listy do M. 3”), wystąpili również: gwiazda kultowego serialu „Gra o tron” – Iwan Rheon oraz syn Mela Gibsona – Milo Gibson (znany m.in. z nagrodzonego dwoma Oscarami obrazu „Przełęcz ocalonych”). Reżyserii podjął się David Blair –zdobywca nagród BAFTA i Emmy. Za efekty specjalne odpowiada firma Lipsync Post, mająca na swoim koncie pracę przy zagranicznych produkcjach z największymi hollywoodzkimi gwiazdami. Zdjęciami do filmu zajął się Piotr Śliskowski – wybitny operator, który pracował przy „Generale Nilu”, „80 milionach” i serialu „Czas honoru. Powstanie”.

Jest rok 1940. Władze i ludność Wielkiej Brytanii z rosnącym przerażeniem patrzą na inwazję niemieckiej armii na Europę. Rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której doskonale wyszkoleni i doświadczeni piloci Luftwaffe zaciekle atakują alianckie samoloty RAFu. Z pomocą przybywają doborowi polscy lotnicy: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić i Witold „Tolo” Łokuciewski. To weterani, którzy pragną walczyć w obronie swojej ojczyzny nawet poza jej granicami. Początkowa nieufność Brytyjczyków musi ustąpić wielkiemu szacunkowi, jakim Anglicy zaczynają darzyć polskich pilotów. Tak powstaje Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, który okazał się najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Bohaterom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów – to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.
(org., Uroczysta premiera 303. BITWA O ANGLIĘ w Londynie, fot. org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button