RÓŻNOŚCI

Upały w Polsce. Kierowco – przypominamy! Korytarz życia, korzystaj z „suwaka”, utrzymaj bezpieczny odstęp

Na Ukrainie wprowadzono zakaz ruchu ciężkich pojazdów

Polskie służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA bez względu na panujący warunki atmosferyczne.

Fala upałów w Polsce tego nie zmieni, jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Zadbaj o siebie i o pojazd

Wysokie temperatury męczą i osłabiają, powodując senność za kierownicą, dlatego warto zaopatrzyć się w butelkę wody, aby nawadniać organizm, a podczas podróży robić regularne przerwy. Dodatkiem, który nie zaszkodzi będą okulary przeciwsłoneczne.

Jeżeli pojazd którym podróżujemy jest wyposażony w klimatyzację, zadbajmy o jej odpowiednią konserwację i serwis. Nie przesadzajmy, kilka stopni mniej niż wskazania na termometru na zewnątrz samochodu wystarczą do komfortowego podróżowania.

Bieżąca sytuacja pogodowa

Przed wyruszeniem w trasę warto też sprawdzić prognozowane warunki pogodowe i komunikaty ostrzegawcze przekazywane przez IMGiW (http://www.imgw.pl/, http://pogodynka.pl/, http://pogodynka.pl/ostrzezenia) oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa https://twitter.com/RCB_RP

Nie tylko warunki pogodowe, samopoczucie kierowcy czy stan techniczny pojazdu są istotne. Niezwykle ważne jest również to jak zachowujemy się na drodze. Przypominamy najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy na autostradach i drogach ekspresowych, sprawnym włączaniu się do ruchu, postępowaniu przy awarii pojazdu oraz podpowiemy gdzie zgłosić lub uzyskać informacje o sytuacji na drodze.

Kierowco – patrz na znaki o zmiennej treści

Coraz częściej na autostradach i drogach ekspresowych w Polsce, oprócz tradycyjnego oznakowania, można spotkać tablice z elektronicznymi wyświetlaczami. To znaki o zmiennej treści, na których najczęściej wyświetlany jest numer telefonu informacji drogowej GDDKiA 19 111. Jednak, w zależności od sytuacji na drodze, mogą pojawiać się na nich np. analogiczne informacje, jak tradycyjne znaki zakazu lub informacje o objeździe czy prowadzonych pracach na drodze.

Kierowco – utrzymaj bezpieczny odstęp

Niestety, jazda na zderzaku to wciąż bardzo często spotykany styl jazdy wśród polskich kierowców. Nawet na autostradach i drogach ekspresowych. Kierowco, w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg, trzymaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu.

Jaki to bezpieczny odstęp? Zasadę w prosty sposób wyjaśnia tzw. reguła „3 sekund”. Określa ona, jak sama nazwa wskazuje, minimalny odstęp, jaki należy zachować od poprzedzającego pojazdu w sekundach. Można ją zmierzyć wykorzystując dowolny nieruchomy obiekt, np. znak drogowy, przy którym jadący przed nami pojazd się znajduje. Odstęp taki zapewnia bezpieczeństwo i komfort ruchu i zarazem umożliwia zareagowanie w razie gwałtownego i niespodziewanego hamowania pojazdu przed nami. Technika zasad kierowania podkreśla, że zachowanie odstępu zgodnego z regułą „3 sekund” jest najmniejszą z możliwych odległością od pojazdu poprzedzającego.

Kierowco – korytarz życia może uratować niejedno życie

Dwa słowa a jakże ważne są efekty stosowania ich w praktyce. W wielu krajach kierowcy tworzą taki korytarz automatycznie dojeżdżając do zatoru lub nawet skrzyżowania. Na polskich drogach niestety wciąż jest to rzadkość. Co więcej, czasem słyszymy o przypadkach jazdy pod prąd korytarzem życia, by wyjechać z korka. Zmieńmy to.

Czym jest korytarz życia? To po prostu wolna przestrzeń pozostawiona dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku. Pozostawienie wolnej przestrzeni jest szczególnie ważne na drogach ekspresowych i autostradach. Pas awaryjny jest wąski i może być zablokowany przez uszkodzone pojazdy czy resztki opon lub zderzaków. Dlatego potrzebny jest korytarz życia.

Kierowco – pas awaryjny tylko do awaryjnych sytuacji

Przypominamy, że na drodze szybkiego ruchu, autostradzie lub drodze ekspresowej, zatrzymujemy się wyłącznie na wyznaczonych do tego celu parkingach. Wyjątki od tej zasady to tylko: awaria pojazdu, zatrzymanie przez Policję lub inną służbę do tego uprawnioną, sytuacja awaryjna na drodze (np. wypadek) lub zatrzymanie w miejscu poboru opłat za przejazd autostradą.

Kierowco – włączaj się bezpiecznie do ruchu i korzystaj z „suwaka”

Wciąż zdarza się, że niektórzy użytkownicy autostrad i dróg ekspresowych zapominają o prawidłowych zasadach włączania się do ruchu. Pamiętajmy, należy zachować ostrożność, skupić uwagę i ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na drodze.

Kierowco – zapamiętaj ten numer 19 111

Od kilku lat funkcjonuje numer informacji drogowej GDDKiA, czynny 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Dzwoniąc pod ten numer możecie nie tylko uzyskać informację o warunkach ruchu na drogach krajowych, ale również zgłosić zagrażające bezpieczeństwu sytuacje, które zauważycie podczas jazdy.

Taka współpraca i wymiana informacji z naszymi służbami może być pomocna dla innych kierowców. To właśnie użytkownicy dróg są najszybszym źródłem informacji, a im szybciej dowiemy się, że coś się dzieje na drodze, tym szybciej nasze służby będą mogły zareagować i przekazać informację dalej.

Ukraina wprowadza ograniczenia w ruchu pojazdów ciężki

1 czerwca br. Państwowa Agencja Dróg Ukrainy, w przypadku wystąpienia wysokich temperatur powietrza, wprowadza ograniczenia w ruchu pojazdów ciężkich na drogach publicznych Ukrainy. Ograniczenie obowiązuje przy temperaturze powietrza powyżej +28° C, w ciągu dnia, dla ruchu pojazdów ciężkich o łącznej wadze przekraczającej 24 t i nacisku na oś 7 ton.

W tym celu na drogach są ustawione odpowiednie znaki drogowe oraz panele informacyjne. W celu tymczasowego parkowania wzdłuż dróg przygotowano ponad 800 miejsc parkingowych. Kontrolę za dotrzymanie przez kierowców parametrów wagowych pojazdów ciężarowych będą dokonywać jednostki terytorialne Państwowej Służby Ukrainy do spraw Bezpieczeństwa Transportu i jednostki Narodowej Policji Ukrainy.
(gddkia)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button