WROCŁAW

Upały w mieście. Odpowiedni ubiór, picie wody i inne porady

Pogoda

Jedni je uwielbiają, dla innych to istna udręka.

Mowa o letnich upałach, które coraz częściej występują w naszym regionie. Jak się przed nimi chronić? Co jest wskazane, a czego unikać, by bezpiecznie spędzić lato w mieście? O tym przeczytacie w naszym poradniku.

Do wszystkiego można się przyzwyczaić, także do upałów. Jednak w tym przypadku ważne jest też odpowiednie przygotowanie, a przede wszystkim stosowanie się do ogólnych zaleceń, które pomogą przetrwać wysokie temperatury. Oto kilka z nich.

Osoby starsze i dzieci

Upały szczególnie niebezpieczne są dla osób starszych, schorowanych oraz dzieci. Dlatego powinny one do minimum ograniczać wyjścia na zewnątrz w tym czasie.

– Unikajmy spacerów w południe. Jeżeli to możliwe planujmy je rano lub pod wieczór, kiedy jest chłodniej. Miejmy też przy sobie wodę, by na bieżąco się nawadniać. Dziennie powinniśmy pić ok. 2,5-3 litry płynów, najlepiej wody. Może być sama woda lub z dodatkiem mięty czy cytryny. Natomiast kawa czy herbata może nas odwodnić – mówi dr Ewa Jankowska, lekarz internista, kardiolog i geriatra w USK we Wrocławiu. – Ważne jest też, by w takie dni nie zapominać o regularnym zażywaniu leków – dodaje.

Przydadzą się też kremy do opalania.

– Przy upałach nawet pół godziny na silnym słońcu może wystarczyć, by u dzieci doszło do poparzenia skóry. Wskazane są kremy z wysokim UV. Należy pamiętać przede wszystkim o nakryciu głowy – podkreśla Szymon Czyżewski, kier. dyspozytorni medycznej Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu.

A co nas powinno zaniepokoić? Kiedy nasz organizm jest przegrzany?

– To jest kwestia dość indywidualna, ale mogą o tym świadczyć m.in. bóle głowy, ogólne osłabienie i spowolnienie czy utrata świadomości. U osób ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego może się to skończyć nawet arytmią serca – dodaje dr Ewa Jankowska.

Odpowiedni ubiór

Ważne jest także to, w co jesteśmy ubrani. Oczywiście, w upalne dni, najlepiej sprawdzają się przewiewne i jasne ubrania oraz obowiązkowo czapki bądź kapelusze. Przy czym warto pamiętać, że choć na plaży czy na basenie chodzenie bez koszulki nie robi na nikim większego wrażenia, to już na ulicy może budzić spore kontrowersje.

– Jeżeli wygląd lub zachowanie kogoś roznegliżowanego obrazi inną osobę, będzie się czuła przez to zażenowana i zgłosi nam to – wówczas możemy interweniować. I jeśli uznane zostanie to za czyn nieobyczajny, to może się to skończyć nałożeniem mandatu w wysokości do 500 złotych – mówi Waldemar Forysiak, rzecznik wrocławskiej straży miejskiej. – Co prawda są to przypadki sporadyczne, ale się zdarzają – dodaje.

Praca w czasie upałów

W upalne dni nie każdy może sobie pozwolić na urlop. Dlatego, by zapewnić pracownikom jak najbardziej komfortowe warunki – na pracodawcy spoczywają dodatkowe obowiązki. Przykładowo, gdy praca wykonywana jest na dworze, a temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza lub w biurze przy 28 stopni Celsjusza – pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje. Przy czym, nie ma znaczenia to, czy stanowisko pracy jest wyposażone w klimatyzację, czy też nie.

– Dodatkowo w biurze pracodawca ma obowiązek zainstalować rolety lub żaluzje, które pozwolą zasłonić okna przed bezpośrednim operowaniem słońca – wyjaśnia Agata Kostyk-Lewandowska z okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu.

Podczas upałów pracodawcy mogą także skrócić czas pracy, obniżyć dobową lub tygodniową normę, bądź wprowadzić dodatkowe przerwy regeneracyjne.

Pamiętajmy o psach

Pamiętajmy też o naszych czworonożnych przyjaciołach. Dbajmy, by długo nie przebywali na słońcu i mieli stały dostęp do świeżej wody.

– To ważne szczególnie w upalne dni, gdy zwierzęta mogą się bardzo szybko przegrzać, a nawet dostać udaru. One chłodzą się tylko przez język i łapy. Dlatego cieszy mnie to, że powstają we Wrocławiu takie punkty, przy których czworonogi mogą się napić. A tu mam na myśli nie tylko psy, ale i koty czy ptaki – dodaje Barbara Borzymowska, przewodniczącą Rady ds. Zwierząt i Rzecznik Prezydenta Wrocławia ds. Zwierząt.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button