Upały nad Polską. Apel o ostrożność. Utonięcia

Pogoda

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla 12 województw.

Temperatura w wielu miejscach ma przekroczyć 30 stopni, a na zachodzie kraju nawet 33 stopnie. Dlatego MSWiA i służby zalecają ograniczanie przebywania na pełnym słońcu i apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą. Od początku czerwca br. w Polsce utonęły 162 osoby.

Upały – zasady (fot. org.)

Utonięcia

8 sierpnia utonęły trzy osoby. Od 1 kwietnia 2020 roku Komenda Główna Policji odnotowała 233 utonięcia.

Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą województw: zachodniopomorskiego (z wyjątkiem północnych powiatów), lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego (z wyjątkiem południowych powiatów), opolskiego, śląskiego (z wyjątkiem południowych powiatów), małopolskiego (z wyjątkiem południowych powiatów), łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego. Temperatury powietrza na tych terenach mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia. Szczególnie zagrożone są niemowlęta, małe dzieci oraz osoby w podeszłym wieku.

W czasie trwania upałów MSWiA i służby zalecają ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, szczególnie między godz. 10:00 a 17:00. Każdy powinien pamiętać też o piciu dużej ilości płynów, stosowaniu kremów z filtrem UV i unikaniu niepotrzebnego wysiłku fizycznego. Wysoka temperatura osłabia naszą koncentrację. Powinni mieć to na uwadze szczególnie kierujący pojazdami. Pamiętajmy, że pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać w zaparkowanym samochodzie dzieci, zwierząt i materiałów łatwopalnych.

Upały – zasady (fot. org.)

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE:

upał na terenie niemal całego kraju – ostrzeżenie 2. stopnia – obowiązuje maksymalnie do godz. 21.00, 11 sierpnia,

upał na terenie części województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, pomorskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego – ostrzeżenie 1. stopnia – obowiązuje maksymalnie do godz. 21.00, 9 sierpnia,

burze z gradem na terenie województw zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, lubelskiego oraz części mazowieckiego i pomorskiego – ostrzeżenie 1. stopnia – obowiązuje maksymalnie do godz. 23.00, 9 sierpnia.

Upały – zasady (fot. org.)

HYDROLOGICZNE:

susza hydrologiczna – 35 ostrzeżeń na terenie województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego – obowiązuje do odwołania.

Upały – zasady (fot. org.)

Burze z gradem

Dla południowo-zachodniej części Podlasia i południowych powiatów województwa warmińsko-mazurskiego IMGW podniósł stopień ostrzeżeń przed burzami z 1. na 2.

Porywy wiatru mogą osiągać 90 km/h, a opady deszczu do 60 mm. Lokalnie grad.

Upały – zasady (fot. org.)

Apel o bezpieczeństwo nad wodą

W czasie upałów chętniej niż zwykle korzystamy z kąpielisk. MSWiA oraz służby apelują zatem o ostrożność w czasie wypoczynku nad wodą. Od początku czerwca do 5 sierpnia br. w Polsce utonęły 162 osoby, z czego tylko w pierwszych dniach sierpnia 16 osób.

Przyczynami tragedii nad wodą są najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura. Dlatego nigdy nie powinno się wchodzić do wody pod wpływem alkoholu. Dorośli powinni zwracać szczególną uwagę na dzieci bawiące się w wodzie. Należy też korzystać wyłącznie z kąpielisk strzeżonych przez ratowników wodnych. Sytuacje niebezpieczne i zagrażające życiu lub zdrowiu powinniśmy natychmiast zgłaszać na numer alarmowy 112. Dzięki temu możemy uratować czyjeś życie.

Pomocna może okazać się też aplikacja Regionalny System Ostrzegania, którą każdy może bezpłatnie zainstalować w swoim smartfonie. Dzięki niej otrzymamy komunikaty o zagrożeniach pojawiających się na obszarze gdzie wypoczywamy. RSO ostrzeże nas m.in. przed burzami z gradem i silnym wiatrem. Aplikację RSO można pobrać na systemy operacyjne Android, iOS, Windows Phone.

Exit mobile version