POLSKA

Upały nad Polską. Afrykańska pogoda. Prognoza na najbliższe dni

Skwar w Polsce

W ostatnich dniach można było natrafić na informację o nadchodzącym ekstremalnym upale.

Wygląda na to, że taki upał wystąpi, jednakże w najbliższym tygodniu obejmie głównie Europę Zachodnią. W Polsce upał rozpocznie się 25 czerwca i nie będzie obejmował całej Polski, a jedynie zachód i południe kraju, a co również ważne, nie będzie tak ekstremalny jak na zachodzie kontynentu.

Upał na zachodzie i południu kraju

Już wczoraj temperatura powietrza na południowym zachodzie miejscami wyniosła 29°C, na pozostałym obszarze była przeważnie od 24°C do 27°C. Z wyjątkiem krańców południowo-wschodnich, gdzie czasem chmurzyło się.

Dzisiaj cieplej, na południowym zachodzie już upalnie, do około 32°C. Na pozostałym obszarze przeważnie 26°C do 29°C. W całym kraju słonecznie.

Za sprawą nadciągającego powietrza zwrotnikowego do Polski IMGW ostrzega przed upałem II stopnia, które obowiązuje dzisiaj dla województwa: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego. Ostrzeżenie I stopnia jest tylko w województwie mazowieckim.

Kulminacja upału nastąpi w środę, kiedy na zachodzie i południu temperatura powietrza miejscami wzrośnie do około 35°C. Najchłodniej tego dnia będzie na północnym wschodzie, 26°C. Ponownie w całym kraju powinno być słonecznie.

Fala upału będzie dość krótkotrwała, ponieważ już w nocy z środy na czwartek i w czwartek od północnego zachodu przemieszczał się będzie front chłodny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze. W czwartek upał utrzyma się na południu Polski, gdzie temperatura powietrza wyniesie do 32°C. Z przemieszczaniem się frontu związane będą burze.

Kolejne dni będą chłodniejsze, powrót upału możliwy jest w niedzielę na zachodzie Polski.

Zwiększone parowanie powoduje powolny wzrost zagrożenia suszą

Prognozowana sytuacja meteorologiczna nie będzie wpływać korzystnie na polepszenie się sytuacji hydrologicznej. Do czwartku prognozowane są głównie stabilizacja oraz spadki stanu wody na rzekach w Polsce. Na niektórych stacjach, a w szczególności w woj. wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim i śląskim przepływy są poniżej poziomu tak zwanego średniego niskiego, co jest oznaką suszy hydrologicznej. Według danych EUMETSAT H-SAF wilgotność gleby na głębokości do 100 cm w wyżej wymienionych województwach oraz dodatkowo w woj. pomorskim, na północnym Mazowszu i Lubelszczyźnie oraz we wschodniej części woj. podlaskiego i zachodniopomorskiego – spadła poniżej 30% na głębokości do 100 cm. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach również ostrzega przed suszą rolniczą w woj: zachodniopomorskim, pomorskim, łódzkim, lubelskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Opady burzowe obserwowane w ostatnim tygodniu nie poprawiły sytuacji suszowej, a brak opadów w najbliższych dniach powoduje, że susza będzie postępować.
(IMGW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button