Unia Europejska, USA, Wielka Brytania i inne kraje nakładają sankcje na Rosję

Rosja - Ukraina

Władimir Putin zdecydował o uznaniu niepodległości samozwańczych „republik ludowych” w ukraińskim Donbasie.

Prezydent Rosji wysłał tam też rosyjskie „siły pokojowe”.

Sankcje ustanowiły już USA, Niemcy, Wielka Brytania, Unia Europejska, Kanada, Australia czy Japonia.

Niemcy zatrzymały certyfikację Nord Stream 2. Kanclerz Niemiec odrzucił możliwość dostaw niemieckiej broni na Ukrainę.

Wielka Brytania nałożyła sankcje na pięć rosyjskich banków oraz trzy osoby.

Amerykańskie sankcje to m.in. na banki – państwowy Wnieszekonombank (WEB) i wojskowy Wojenprombank, zakaz obrotu rosyjskimi obligacjami.

Australia rozpocznie stosowanie sankcji wobec przedstawicieli rosyjskich elit, które są odpowiedzialne za sytuację na Ukrainie.

Kanada wprowadzi zakaz kupowania rosyjskich rządowych papierów wartościowych, dot. to też banków państwowych lub działających ze wsparciem państwa.

Unia Europejska nałożyła sankcje na Rosję.

27 osób i podmiotów podważających integralność terytorialną Ukrainy są nią objęte.

Sankcje te są takie same jak w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie.

Nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej pod przewodnictwem szefa unijnej dyplomacji odbyło się 22 lutego.

Pakiet sankcji to:

UE solidarna z Ukrainą

Oświadczenie przewodniczących Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

„Decyzja Federacji Rosyjskiej o uznaniu ukraińskich obwodów donieckiego i ługańskiego za niezależne podmioty oraz wysłaniu wojsk rosyjskich na niektóre obszary tych obwodów jest bezprawna i niedopuszczalna. Narusza ona prawo międzynarodowe, integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, własne zobowiązania międzynarodowe Rosji oraz dodatkowo eskaluje kryzys.

Oboje przewodniczący z zadowoleniem przyjmują niezachwianą jedność państw członkowskich i ich determinację do zdecydowanego i szybkiego reagowania na nielegalne działania Rosji, w ścisłej współpracy z partnerami międzynarodowymi.

Następnie odpowiednie organy spotkają się, aby bezzwłocznie sfinalizować sankcyjny pakiet.

Pakiet zawiera propozycje środków:

• skierowanych wobec osób, które były zaangażowane w podjęcie tej nielegalnej decyzji,

• skierowanych wobec banków, które finansują rosyjskie operacje wojskowe i inne operacje na wskazanych terytoriach,

• ograniczających zdolność dostępu państwa i rządu rosyjskiego do rynków i usług kapitałowych i finansowych UE oraz ograniczających finansowanie eskalacyjnej i agresywnej polityki,

• ograniczających wymianę handlową między dwoma separatystycznymi regionami a UE, tak aby osoby odpowiedzialne dotkliwie odczuły ekonomiczne skutki swoich nielegalnych i agresywnych działań.

UE jest przygotowana na przyjęcie dodatkowych środków na późniejszym etapie, jeśli zajdzie taka potrzeba w następstwie dalszych wydarzeń.

Oboje przewodniczący wspierani przez Wysokiego Przedstawiciela nadal uważnie śledzą wydarzenia w terenie i konsultują się z innymi przywódcami UE i ich międzynarodowymi odpowiednikami.

Unia pozostaje w pełni solidarna z Ukrainą i zjednoczona we wspieraniu jej suwerenności i integralności terytorialnej.

Podtrzymujemy nasze wsparcie dla Ukrainy i jej mieszkańców.”

Szef MON Mariusz Błaszczak, wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński i prezydent Andrzej Duda (fot. KPRP)

Prezydent RP: Najważniejsze jest, by teraz stać przy Ukrainie

– Najważniejsze jest, by teraz stać przy Ukrainie. Każdy z nas realizuje swoje zadania w przestrzeni międzynarodowej – podkreślił prezydent Andrzej Duda po naradzie z przedstawicielami rządu i służb w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

W związku z obecnym rozwojem wydarzeń Andrzej Duda zwołał w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego naradę z udziałem premiera, ministrów oraz szefów służb.

– Najbliższe dni będą pełne najróżniejszych konsultacji w różnych formatach. Musimy działać i uczynić wszystko, aby zatrzymać inwazję na Ukrainę. Musimy także rozmawiać o kwestiach naszego bezpieczeństwa – mówił później prezydent na wspólnej konferencji prasowej z premierem Matuszem Morawieckim; Wicepremierem, Przewodniczącym Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosławem Kaczyńskim oraz szefem Ministerstwa Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem i MSWiA Mariuszem Kamińskim.

– Retoryka użyta przez prezydenta Rosji Władimira Putina świadczy, że jego celem jest podporządkowanie Rosji całej Ukrainy – powiedział we wtorek szef BBN Paweł Soloch.

Według P. Solocha, „język głębokiej pogardy i wolna obrażania narodu ukraińskiego świadczy, że zamiarem Kremla, zamiarem prezydenta Putina jest zniszczenie Ukrainy, podporządkowanie (jej); że nie chodzi o jakieś korekty terytorialne, tylko zapanowanie nad całą Ukrainą”.

W piątek w Warszawie nadzwyczajny szczyt B9

– W piątek po południu w Warszawie odbędzie się nadzwyczajny szczyt przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, który zajmie się sytuacją wokół Ukrainy oraz sytuacją bezpieczeństwa w naszej części Europy – poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Jak podkreślił minister Kumoch, ustalenia że taki szczyt się odbędzie zapadły podczas rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą oraz z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Minister dodał, że prezydenci potwierdzili swoją obecność. Prezydent Czech Miloš Zeman będzie uczestniczył w spotkaniu w sposób zdalny.

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO – Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

Exit mobile version