ŚWIAT

Unia Europejska. 10. pakiet sankcji na Rosję. Co z Białorusią?

Wojna na Ukrainie

Unia Europejska nałożyła na Rosję 10. pakiet sankcji.

Nie uwzględniono polskich postulatów. Chodzi o:

  • problem wywozu ukraińskich dzieci do Rosji,
  • embargo na rosyjską energię nuklearną, paliwo jądrowe i działalność Rosatomu,
  • embargo na eksport diamentów do UE,
  • wykluczenie rosyjskich firm z systemu UER (ang. Upstream Emission Reduction) – handel certyfikatami emisji przy wydobyciu węglowodorów.

Niestety kolejny pakiet sankcji nie objął Białorusi.

Wiele osób wciąż uważa, że te sankcje wciąż są znikome!

Oświadczenie przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen w sprawie 10. pakietu sankcji wobec Rosji

„Od prawie roku rosyjska agresywna wojna sieje śmierć i zniszczenie. Putin nie tylko prowadzi brutalną wojnę na polu bitwy, ale także brutalnie atakuje ludność cywilną. Agresor musi za to zapłacić. Dzisiaj podkręcamy presję dziesiątym pakietem sankcji.

  1. Po pierwsze, proponujemy dalsze zakazy eksportu o wartości ponad 11 miliardów euro, aby pozbawić rosyjską gospodarkę krytycznych technologii i towarów przemysłowych. Aby uzyskać maksymalny wpływ, koncentrujemy się na wielu towarach przemysłowych, których Rosja potrzebuje i których nie może uzyskać poprzez wypełnianie wyrobisk przez kraje trzecie. Towary pierwszej potrzeby, takie jak elektronika, pojazdy specjalistyczne, części maszyn, części zamienne do samochodów ciężarowych i silników odrzutowych. A celujemy w towary dla sektora budowlanego, które można skierować do rosyjskiego wojska, takie jak anteny czy dźwigi.
  2. Po drugie, jeszcze bardziej ograniczymy eksport towarów podwójnego zastosowania i towarów zaawansowanych technologicznie. Proponujemy sterowanie 47 nowymi elementami elektronicznymi, które mogą znaleźć zastosowanie w rosyjskich systemach uzbrojenia, w tym w dronach, rakietach, śmigłowcach oraz na temat określonych materiałów ziem rzadkich i kamer termowizyjnych. W ten sposób zablokowaliśmy wszystkie produkty technologiczne znalezione na polu bitwy. I upewnimy się, że nie znajdą innego sposobu, aby się tam dostać. Dlatego po raz pierwszy w historii do rosyjskich sankcji dotyczących podwójnego zastosowania dodajemy podmioty z krajów trzecich. Irańska Gwardia Rewolucyjna dostarcza Rosji drony Shahed do ataków na infrastrukturę cywilną na Ukrainie. Dlatego teraz dodajemy siedem irańskich podmiotów do naszego systemu podwójnego zastosowania. Obecnie mają całkowity zakaz sprzedaży wrażliwych towarów do Rosji. Jesteśmy też gotowi wymienić kolejne podmioty z Iranu i innych krajów trzecich, które dostarczają Rosji wrażliwe technologie. Powinno to działać jako silny środek odstraszający dla innych firm i międzynarodowych handlowców.
  3. Moja trzecia uwaga dotyczy rosyjskiej machiny propagandowej. Putin prowadzi też wojnę w przestrzeni publicznej z armią propagandzistów i siatek dezinformacyjnych. Rozpowszechniają toksyczne kłamstwa, aby spolaryzować nasze społeczeństwa. Dlatego proponujemy sporządzić listę propagandzistów Putina oraz dodatkowych dowódców wojskowych i politycznych.
  4. Mamy teraz najostrzejsze sankcje, jakie kiedykolwiek wprowadziła Unia Europejska. I musimy zadbać o to, by były one ściśle przestrzegane. W związku z tym nasz 10. pakiet wprowadza nowe środki zapobiegające obchodzeniu przepisów. To jest moja czwarta uwaga. Będziemy śledzić oligarchów, próbujących ukryć lub sprzedać swoje aktywa, aby uniknąć sankcji. Wspólnie z państwami członkowskimi stworzymy przegląd wszystkich zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego przechowywanych w UE. Musimy wiedzieć, gdzie się one znajdują i ile są warte. Ma to kluczowe znaczenie w kontekście możliwości wykorzystania rosyjskich środków publicznych do sfinansowania odbudowy Ukrainy.

I wreszcie, ściśle współpracujemy z państwami członkowskimi, operatorami i krajami partnerskimi w celu rozwiązania problemu obchodzenia przepisów. Nasz specjalny wysłannik David O’Sullivan zwraca się do krajów trzecich, aby zapewnić ścisłe wdrożenie sankcji i zapobiec ich obchodzeniu. A w przyszłym tygodniu zorganizujemy Forum Koordynatorów Sankcji, gromadząc naszych międzynarodowych partnerów i państwa członkowskie, aby wzmocnić wysiłki w zakresie egzekwowania przepisów. Razem coraz bardziej dokręcamy śruby Rosji. Wzywam państwa członkowskie do szybkiego przyjęcia tego nowego pakietu sankcji. Naszym celem jest wprowadzenie, wraz z naszymi partnerami z G7, dalszych znaczących sankcji do 24 lutego – dokładnie rok po tym, jak Putin rozpoczął swoją imperialną wojnę.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button