Poznaliśmy kolejnych wykonawców, którzy zagrają na Tauron Nowa Muzyka Katowice 2020.
Twórcy hymnu pokolenia lat 90., zadziorna wokalistka porównywana do PJ Harvey, sprawcy fuzji paryskich klubów z arabską kulturą, ceniony eksperymentalny producent, a także reprezentanci nowej fali jazzu i znakomita didżejka electro – oto pierwsi artyści 15. edycji festiwalu. Drugi weekend czerwca 2020 roku zapowiada się wyjątkowo!
Underworld to autorzy ponadczasowego „Born Slippy (Nuxx)”. Utwór stał się hymnem pokolenia, gdy trafił do ścieżki dźwiękowej filmu Trainspotting. Sukces singla teleportował zespół do serca mainstreamu. Underworld czerpali z popularności hitu, nigdy nie rezygnując z ambicji artystycznych. Sprzedali wiele milionów płyt, zagrali ogromną ilość koncertów, produkowali muzykę do filmów, a nawet udźwiękawiali ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Po komercyjnym sukcesie albumu „Barbara Barbara, we face a shining future”, który był nominowany do nagrody Grammy, Underworld powrócił z serią nagrań „Drift”. Podsumowanie tych działań ukazało się na nowym albumie „Drift Series 1”, który trafił do sprzedaży nieco ponad tydzień temu tj. 1 listopada 2019 roku. W tym roku zespół był również gwiazdą wiodących festiwali takich jak Roskilde Festival, Sonar oraz Lollapalooza w Berlinie. Z pewnością w piątek 12 czerwca w Katowicach zabrzmią zarówno najpopularniejsze hity, jak i najświeższy materiał.
Gitarowe brzmienia będzie reprezentować charyzmatyczna Anna Calvi, od debiutu w 2011 roku uznawana za jedną z najciekawszych brytyjskich wokalistek. Dwukrotnie nominowana do nagrody Mercury Awards, artystka tworzy mroczny, nastrojowy i romantyczny pop z elementami klimatycznego rocka. Często porównywana do PJ Harvey. Słynie z żywiołowych, zadziornych i nieprzewidywalnych występów na żywo i właśnie takiego koncertu możemy spodziewać się w czerwcowy piątek w Katowicach!
Równie energetyczny, ale w pełni elektroniczny live zaprezentuje w sobotę 13 czerwca Acid Arab. Ten multikulturowy zespół powstał w 2012 roku w Paryżu, a jego celem jest „stworzenie przestrzeni dla kultury arabskiej w świecie współczesnej elektroniki”. Efekt tych starań to orientalny acid, w którym w trans wprawiają nie tylko automaty i syntezatory, ale również melodie i rytmy arabskiej muzyki ludowej.
Fascynujące dbałością o detale audiowizualne show zaprezentuje Rival Consoles. Londyński producent jest porównywany do takich artystów, jak Nils Frahm i Jon Hopkins. Podobnie jak oni łączy eksperymenty, akustyczne brzmienia i elektronikę.
Nieoczywistych wrażeń dostarczy koncert SEED Ensemble. Dziesięcioosobowa orkiestra powstała w 2016 roku w Londynie, a prowadzi ją ceniona kompozytorka, aranżerka i saksofonistka Cassie Kinoshi. Miejskie inspiracje łączą się z brzmieniami Afryki Zachodniej i Karaibów, tworząc piorunującą, jazzową mieszankę.
Globalny charakter ma również twórczość Afrodeutsche. Brytyjska didżejka ma korzenie w Niemczech, Ghanie i Rosji, a wśród inspiracji cytuje electro, techno i house z Detroit oraz fortepianowy klasycyzm. Jej sety to prawdziwa uczta dla fanów stylistyki Underground Resistance.
To dopiero początek odsłaniania programu 15. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice! Kolejne ogłoszenia już niebawem! Wciąż dostępne są karnety 3-dniowe i karnety 2-dniowe w promocyjnej cenie, która będzie obowiązywać do wyczerpania puli. Podobnie jak w 2019 roku, festiwalowa niedziela będzie darmowa. Odbędzie się wówczas kolejny Fajrant!, czyli darmowy, taneczny maraton na katowickich Sztauwajerach.
ARTYŚCI:
Underworld
Twórcy ponadczasowego „Born Slippy (Nuxx)”, który w 1996 roku stał się hymnem pokolenia za sprawą umieszczenia go w ścieżce dźwiękowej do filmu Trainspotting. Sukces singla teleportował zespół z podziemia do serca mainstreamu. W ciągu następnych dwóch dekad Underworld czerpali z sukcesu tego singla, nigdy nie rezygnując z ambicji artystycznych. Sprzedali wiele milionów płyt, zagrali ogromną ilość koncertów, produkowali muzykę do filmow takich reżyserów, jak Anthony Minghella i Danny Boyle, a nawet udźwiękawiali ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Po komercyjnym sukcesie albumu „Barbara Barbara, we face a shining future”, który był nominowany do nagrody Grammy, Underworld powrócił z serią nagrań „Drift”. 1 listopada 2019 roku ukazało się podsumowanie tych działań pod tytułem „Drift Series 1”.
Anna Calvi
Piosenkarka i autorka tekstów. Od debiutu w 2011 roku uznawana za jedną z najciekawszych brytyjskich wokalistek. Dwukrotnie nominowana do nagrody Mercury Awards. Anna Calvi tworzy mroczny, nastrojowy i romantyczny pop z elementami klimatycznego rocka. Często porównywana do PJ Harvey i Siouxsie Sioux (Siouxsie and the Banshees). Anna Calvi nagrała trzy albumy studyjne, z których ostatni „Hunter” ukazał się w 2018 roku. Ma na koncie muzykę do opery i kilku filmów, a także występy u boku Nicka Cave’a, Arctic Monkeys i Interpol. Słynny Brian Eno uznał muzykę Anny Calvi za „najlepszą rzecz od [czasu debiutu] Patti Smith”. Artystka słynie z żywiołowych, zadziornych i nieprzewidywalnych występów na żywo.
ACID ARAB live
Zespół powstał w 2012 roku, a jego rdzeniem są dwaj paryscy DJ-e: Guido Minisky oraz Hervé Carvalho. Acid Arab powstał w multikulturowym kotle Paryża, a jego celem jest „stworzenie przestrzeni dla kultury arabskiej w świecie współczesnej elektroniki”. Z didżejskiego projektu przekształcił się w pełnoprawny byt muzyczny, gdy dołączyli do niego tacy muzycy, jak Pierrot Casanova, Nicolas Borne i rewelacyjny algierski wirtuoz instrumentów klawiszowych Kenzi Bourras. Acid Arab opublikowali dwa autorskie albumy studyjne, z których ostatni „Jdid” ukazał się jesienią 2019 roku.
Rival Consoles
Pseudonim, pod którym ukrywa się Ryan Lee West. Londyński producent zasłynął dzięki „umiejętnemu wykrzesaniu duszy i atmosfery z chłodnych dźwięków syntezatorów”. Zafascynowany dźwiękiem od najmłodszych lat, studiował inżynierię dźwięku w rodzinnym Leicester. Od początku kariery rozwijał eksperymenty z szeroką paletą brzmień, choć zaczynał jako gitarzysta, a elektronikę odkrył później. Opublikował 5 albumów. Porównywany jest do takich artystów, jak Nils Frahm i Peter Broderick. Podobnie jak oni łączy tradycyjne, akustyczne brzmienia z elektroniką. Po wielokrotnych występach w tak prestiżowych miejscach, jak Tate i stworzeniu specjalnego show audiowizualnego dla Boiler Room, Rival Consoles opracował obecny liveact A/V, z którym wystąpi w Katowicach.
SEED Ensemble
Dziesięcioosobowa orkiestra jazzowa utworzona na początku 2016 roku w Londynie przez kompozytorkę, aranżerkę i saksofonistkę Cassie Kinoshi. Liderka grupy ma już wypracowaną wysoką pozycję na brytyjskiej scenie jazzowej. Współtworzyła m.in. kobiecy septet Nerija i afro-jazzową grupę Korokoko. Pod szyldem SEED Ensemble łączy miejskie inspiracje Londynem z brzmieniami Afryki Zachodniej i Karaibów. W składzie grupy znajduje się m.in. tubista Theon Cross z Sons of Kemet. Debiutancki album SEED Ensemble, zatytułowany „Driftglass”, ukazał się na początku 2019 i został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków i publiczność.
Afrodeutsche
Henrietta Smith-Rolla to urodzona w Wielkiej Brytanii artystka, kompozytorka, didżejka i producentka. Jej korzenie prowadzą do takich krajów, jak Ghana, Rosja i Niemcy. Afrodeutsche łączy w jedną całość szeroką gamę gatunków muzycznych. Afrofuturystyczne electro i techno, Detroit house i fortepianowy klasycyzm stapiają się w jedną, niezapomnianą podróż do głębi dźwięku. Słychać to na jej debiutanckim albumie „Break Before Make” oraz w setach didżejskich. Osobliwa kombinacja mroku i tańca zaprowadziła ją do występów na największych festiwalach, prowadzenia audycji w NTS Radio oraz pochwał od takich mediów, jak Guardian i Dummy Mag.
Tauron Nowa Muzyka Katowice
11.06 – 14.06.2020
● Underworld ● Soap&Skin ● Anna Calvi ● Acid Arab live ● Rival Consoles ● SEED Ensemble ● Afrodeutsche
Underworld (12.06)
Anna Calvi (12.06)
Acid Arab live (13.06)
Rival Consoles*
SEED Ensemble*
Afrodeutsche*
*Data występu zostanie ujawniona w późniejszym terminie