GOSPODARKAPOLSKAŚWIAT

Umowa między Polską a Norwegią. Pakiet kontraktów na dostawy gazu do Baltic Pipe podpisany

Norweski gaz popłynie przez Baltic Pipe

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz spółki z grupy Equinor ASA zawarły umowy kupna-sprzedaży gazu ziemnego wydobywanego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Łączny wolumen podpisanych kontraktów to 2,4 mld m sześc. gazu rocznie przez 10 lat. Dostawy gazu trafią do Polski dzięki gazociągowi Baltic Pipe.

– Wbrew zarzutom opozycji, zapewniamy Polakom bezpieczeństwo gazowe. Podpisana dziś 10-letnia umowa na 2,4 mld m3 gazu (zapomniał dodać słowo „rocznie” – red.) wraz z już zawartymi kontraktami i własnym wydobyciem zapewni na przyszły rok wykorzystanie ponad 80 % mocy Baltic Pipe zarezerwowanej dla PGNiG – powiedział Jacek Sasin, minister Aktywów Państwowych.

  • Polska zużywa rocznie ok. 20 – 21 mld m3 gazu.
  • Ciekawostką jest to, że norweska platforma wiertnicza nazywa się TROLL A.
  • Liczący ok. 900 km system Baltic Pipe kosztował 1,6 mld euro. Projekt dostał m.in. ponad 250 mln euro dofinansowania z UE.

– Equinor jest dla GK PGNiG strategicznym partnerem biznesowym, który wpisuje się w politykę dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Podpisane kontrakty na dostawy gazu, który będzie przesyłany gazociągiem Baltic Pipe, to istotne wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes Zarządu PGNiG SA. – Cieszę się, że firma o takiej pozycji i renomie jak Equinor, z którą PGNiG dotychczas współpracowało w obszarze poszukiwań i wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, będzie również dostawcą gazu do Polski. Wierzę, że to kolejny krok do dalszego rozwoju współpracy między naszymi firmami w przyszłości – dodaje Waksmundzka-Olejniczak.

– Equinor jest dostawcą energii z wielu źródeł i kluczowym dostawcą gazu do Europy od 45 lat. Bardzo się cieszę, że dzięki umowom na dostawy gazu podpisanym z PGNiG możemy wzmocnić naszą pozycję również jako wiarygodnego partnera dla Polski. Equinor już kooperuje z polskimi firmami przy realizacji projektów morskich elektrowni wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych. Z zadowoleniem oceniamy perspektywę dalszego wzmocnienia naszych relacji z Polską dzięki współpracy z PGNiG – mówi Irene Rummelhoff, wiceprezes Equinor ds. marketingu, midstreamu i processingu.

Kontrakty zawarte pomiędzy PGNiG SA i spółkami z grupy Equinor ASA przewidują dostawę do 2,4 mld m sześc. gazu rocznie w terminie od 1 stycznia 2023 roku do 1 stycznia 2033 roku. Zapewni to PGNiG dodatkowe wolumeny paliwa, które będą przesłane do kraju za pomocą gazociągu Baltic Pipe, łączącego Norweski Szelf Kontynentalny z Polską, poprzez Danię. Gazociąg, którego inwestorami są polski GAZ-SYSTEM i duński Energinet, rozpocznie przesył gazu od 1 października 2022 roku. Docelowo będzie miał przepustowość około 10 mld m sześc. rocznie, z czego PGNiG zarezerwowało ok. 8,0 mld m sześc. rocznie. Podstawą wykorzystania rezerwacji ma być wydobycie własne Grupy Kapitałowej PGNiG w Norwegii, które w tym roku wyniesie 3,0 mld m sześc., a w perspektywie kilku lat może wzrosnąć do 4,0 mld m sześc. rocznie.

W celu optymalnego wykorzystania pozostałej części zarezerwowanej przepustowości PGNiG podpisało już szereg kontraktów z dostawcami działającymi na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Umowy zawarte z grupą Equinor są największe pod względem wolumenów.

Equinor i PGNiG współpracują już również przy wydobyciu ropy i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Firmy są partnerami koncesyjnymi na złożach Skarv i Gina Krog.

Przypominamy wcześniejsze zapowiedzi rządu PiS dot. Baltic Pipe i ilości gazu w Polsce

Wg wcześniejszych zapowiedzi „uruchomienie transportu gazu do Polski planowane jest na 1 października 2022 r. Początkowa przepustowość Baltic Pipe będzie wynosić ok. 2-3 mld m3 w ujęciu rocznym. Natomiast pełna przepustowość – w ilości 10 mld m3 rocznie – zostanie osiągnięta od początku 2023 r.”

Przypominamy słowa premiera Morawieckiego:

„Zużywamy 20 do 21 mld m3 rocznie, produkcja krajowa to 4-4,5 mld m3, poprzez Baltic Pipe będzie możliwe tłoczenie 10 mld m3 gazu, poprzez gazociąg w Świnoujściu 7-8 mld m3. Dzięki naszym działaniom Polska od jesieni nie będzie potrzebować rosyjskiego gazu.

W ostatnich miesiącach tłoczyliśmy gaz do polskich magazynów, a nie do tych w Niemczech w posiadaniu rosyjskim. Zatłoczyliśmy ponad 2 mld 300 mln m3 gazu – to zapas na 1,5 miesiąca, a cały czas będziemy pozyskiwać gaz przez zwiększoną przepustowość.

Do jesieni zabezpieczymy dostawy z innych kierunków, a szantaż rosyjski wobec Polski nie będzie miał żadnego skutku.”

Oświadczenie PGNiG SA w związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami związanymi z wykorzystaniem gazociągu Baltic Pipe

„W związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami związanymi z wykorzystaniem gazociągu Baltic Pipe, którego uruchomienie zaplanowano na 1 października, wyjaśniamy, że PGNiG wykorzysta przepustowość gazociągu zaplanowaną na ten rok w 100 procentach. Zabezpieczone są również dostawy gazu na cały sezon grzewczy 2022/23. Dlatego rozpowszechnianie informacji, że gazociąg Baltic Pipe będzie pusty należy traktować jako dezinformację, której celem jest wzbudzanie niepokojów i niepewności u opinii publicznej.

Podkreślamy, że PGNiG w ostatnich tygodniach zabezpieczyło dodatkowe kontrakty na zakup gazu od firm działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, o czym informowaliśmy przy okazji konferencji wynikowej za I półrocze i II kw. 2022 roku. Dzięki temu Spółka posiada wolumeny gazu do gazociągu Baltic Pipe na poziomie, który gwarantuje, że wraz z pozostałymi źródłami pozyskania (wydobycie krajowe, dostawy LNG i zapasy magazynowe), będzie w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie swoich odbiorców w Polsce w nadchodzącym sezonie grzewczym.

Spółka dalej prowadzi rozmowy z dostawcami norweskiego gazu, mając na uwadze optymalne wykorzystanie zarezerwowanej przepustowości Baltic Pipe w perspektywie długoterminowej. Dostawy gazu z tego kierunku będą jednym z głównych elementów zdywersyfikowanego portfela gazu GK PGNiG.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button