WARSZAWA

Umowa na budowę nowoczesnego SOR-u w szpitalu na Józefowie podpisana

Mazowsze

Budowa nowego szpitalnego oddziału ratunkowego na Józefowie coraz bliżej.

To będzie jeden z najnowocześniejszych SOR-ów w Polsce, na którego budowę i wyposażenie samorząd Mazowsza przeznaczy ok. 100 mln zł. Umowę o wartości ok. 50 mln zł podpisali Bożenna Pacholczak, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu oraz Sylwia Uchacz i Monika Szczygieł-Gołębiowska – przedstawiciele firmy STRABAG. W spotkaniu udział wzięli także wicemarszałek Rafał Rajkowski oraz radny województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka.

Wizualizacja budowy nowego szpitalnego oddziału ratunkowego na Józefowie (fot. UMWM)

Projekt budowy nowego SOR-u był zgłaszany dwukrotnie do państwowego funduszu inwestycji lokalnych, ale nie znalazł uznania wśród rządzących. Marszałek województwa mazowieckiego zapewniał jednak, że nowy oddział ratunkowy w szpitalu na Józefowie powstanie bez względu na decyzję strony rządowej. I tak też się stało. Samorząd Mazowsza na realizację inwestycji przeznaczył blisko 100 mln zł. Dlatego dziś umowa mogła zostać podpisana.

Rocznie w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu przyjmowanych jest ok. 100 tys. pacjentów, a liczba osób którym udzielana jest pomoc z roku na rok zwiększa się o kolejne 4-5 tys. Nowa inwestycja zapewni mieszkańcom Radomia i okolicznych powiatów szybki, sprawny i całodobowy dostęp do specjalistycznej opieki medycznej o najwyższej jakości – zaznacza wicemarszałek Rafał Rajkowski.

– Długo walczyliśmy o dofinansowanie inwestycji z funduszy rządowych. Nie udało się i postanowiliśmy zbudować ten SOR sami. Dziś możemy śmiało zadeklarować, że szpital będzie miał najnowocześniejszy oddział ratunkowy w kraju. Umowa podpisana i niebawem rozpoczną się pierwsze pracy – dodaje.

Wizualizacja budowy nowego szpitalnego oddziału ratunkowego na Józefowie (fot. UMWM)

Planowana inwestycja zakłada budowę nowego obiektu po zachodniej stronie istniejącego budynku szpitala, połączonego łącznikiem z budynkiem głównym. Ponadto w ramach inwestycji zostaną sfinansowane koszty prac przygotowawczych, tj. dokumentacja kosztorysowa oraz przetargowa, a także koszty nadzoru inwestorskiego i autorskiego. W latach 2022-2023 będą również sukcesywnie ogłaszane postępowania na wyposażenie SORu.

– Na tę inwestycję czeka nie tylko nasz personel, ale przede wszystkim radomianie i mieszkańcy powiatu radomskiego. Nowy budynek SOR będzie spełniać najwyższe standardy. Dzięki pomocy finansowej samorządu województwa mazowieckiego, nie tylko zbudujemy nowy pawilon SOR, ale również wyposażymy go w sprzęt medyczny najwyższej klasy. Stworzymy miejsce komfortowe, dostosowane do obowiązujących norm prawnych, gdzie każdy, kto potrzebuje pomocy medycznej, otrzyma ją – mówi Bożenna Pacholczak, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w Radomiu.

Jest już gotowy projekt budowlany z pozwoleniem na budowę nowego SOR-u. Budynek ma być parterowy, znajdować się za podjazdem dla karetek i być połączony z dawnym oddziałem nadziemnym łącznikiem. W nowym budynku wejście pacjentów odbywać się będzie bezpośrednio z poziomu terenu. Koncepcja budowy przewiduje stworzenie przedsionka dla karetek pogotowia. Komunikację pacjentów leżących pomiędzy SOR i resztą oddziałów szpitalnych, zapewni najpierw dźwig łóżkowy, a następnie znajdujący się na poziomie pierwszego piętra nadziemny łącznik.

Wizualizacja budowy nowego szpitalnego oddziału ratunkowego na Józefowie (fot. UMWM)

Jak zaznacza radny województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka, szacowany czas budowy wynosi dwa lata.

– Bardzo mocno trzymam kciuki, aby udało się zrealizować inwestycję w zaplanowanym czasie i móc już przyjmować pacjentów na nowym SOR-e. Ta inwestycja jest bardzo potrzebna mieszkańcom Radomia i okolicznych miejscowości. Zwiększy bezpieczeństwo w tym regionie, ale przede wszystkim dostępność do pomocy medycznej tym, którzy jej potrzebują – dodaje.

Inwestycja zostanie w całości sfinansowana z budżetu województwa mazowieckiego. Szacunkowy czas budowy nowego pawilonu SOR wynosi ok. dwóch lat.
(UMWM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button