UE. Pilotaż paszportu covidowego. Sześć państw wzajemnie uznaje zaświadczenia o szczepieniu

Pandemia

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami.

Osoby planujące wyjazd za granicę powinny pamiętać o wydrukowaniu potwierdzenia szczepienia. Do czasu wprowadzenia planowanego na drugą połowę czerwca jednolitego unijnego certyfikatu, warto także sprawdzić jakiej dokumentacji wymaga kraj, do którego podróżujemy.

Polska, Czechy, Austria, Niemcy, Słowenia i Węgry od 15 maja wzajemnie uznają swoje zaświadczenia o szczepieniu przeciwko CoVID-19. Ma to ułatwić podróżowanie między tymi krajami jeszcze przed wprowadzeniem w UE tzw. paszportów covidowych.

Do tej szóstki może wkrótce dołączyć jeszcze Słowacja.

Zaś między 20 a 25 maja zacznie się pilotaż tzw. paszportów covidowych (EU COVID-19 Certificate), w ramach którego również dołączy Polska. Będzie to aplikacja i forma papierowa, w której będą umieszczone informacje na temat m.in. osób zaszczepionych.

Zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19

Czy takie zaświadczenie i kod QR wystarczą, żeby wyjechać za granicę i nie trafić na kwarantannę? Nie zawsze. Prace nad wspólnym, unijnym certyfikatem szczepień, dopiero trwają. Kraje UE chcą, by został on wdrożony około 21 czerwca. Do tej pory musimy liczyć się z sytuacją, w której zakres informacji o szczepieniu wymaganych przez dany kraj, będzie się różnił od tego, co mamy podane na polskim zaświadczeniu.

Wydawana w naszym kraju informacja o szczepieniu zawiera datę, nazwę szczepionki oraz informację o podanej dawce. Generowana jest w języku polskim i angielskim. Co do zasady, po 7 dniach od przyjęcia drugiej dawki, jesteśmy zwolnieni z odbywania kwarantanny.

Przypominamy też o tzw. żółtych książeczkach, które mogą być honorowane w różnych krajach świata (zależy to od decyzji danego państwa).

Potwierdzenie szczepienia przeciwko COVID-19

Aby uniknąć niespodzianek podczas urlopu, warto jednak przed wyjazdem dowiedzieć się więcej o wymaganiach antycovidowych w danym kraju. O szczegółach warunków podróżowania do poszczególnych krajów informuje na swojej stronie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Szczepionka nie jest konieczna do tego, by podróżować za granicę. W przypadku jej braku, w niektórych krajach możemy jednak potrzebować wykonania testu na obecność koronawirusa.

Exit mobile version