UE. 11. pakiet sankcji wobec Rosji za kontynuację nielegalnej wojny z Ukrainą

Unia Europejska

Komisja przyjęła przez Radę 11. pakiet sankcji wobec Rosji.

Pakiet ten zapewni jeszcze lepsze egzekwowanie i wdrażanie sankcji UE wobec Rosji w oparciu o wnioski wyciągnięte z wdrażania w ciągu ostatniego roku.

Jedenasty pakiet zawiera następujące kluczowe elementy:

ŚRODKI HANDLOWE

ŚRODKI TRANSPORTOWE

ŚRODKI ENERGETYCZNE

DODATKOWE AUKCJE

DODATKOWE WYJAŚNIENIA

INNE

SANKCJE UE

Sankcje UE znacznie ograniczyły polityczne i gospodarcze możliwości Moskwy, powodując poważne obciążenia finansowe, degradując rosyjskie możliwości przemysłowe i technologiczne. Spełniają swoje trzy kluczowe cele: degradują zdolności militarne Rosji do prowadzenia agresji przeciwko Ukrainie, pozbawiają Kreml dochodów, z których finansuje wojnę, oraz obciążają rosyjską gospodarkę kosztami. Sankcje mają wpływ na wszystkie trzy. Ich skutki rosną z czasem, ponieważ sankcje niszczą rosyjską bazę przemysłową i technologiczną.

Ponadto wysłannik ds. sankcji UE, David O’Sullivan, prowadzi działania informacyjne w zakresie współpracy w celu zapobiegania obchodzeniu sankcji w kluczowych krajach trzecich. Pierwsze namacalne efekty są już widoczne. W niektórych krajach wprowadzane są systemy monitorowania, kontroli i blokowania reeksportu. Anomalne, gwałtownie rosnące dane dotyczące handlu niektórymi bardzo konkretnymi produktami/krajami są twardym dowodem na to, że Rosja aktywnie próbuje obejść sankcje. Wymaga to od nas podwojenia wysiłków w walce z obchodzeniem przepisów oraz zwrócenia się do naszych sąsiadów o jeszcze bliższą współpracę. We współpracy z partnerami uzgodniliśmy też priorytetową listę sankcjonowanych towarów bojowych, wobec których biznes powinien zachować szczególną ostrożność i których kraje trzecie nie mogą eksportować do Rosji. Ponadto w UE zidentyfikowaliśmy również towary o krytycznym znaczeniu gospodarczym, w przypadku których przedsiębiorstwa i państwa trzecie powinny zachować szczególną czujność.

Tło

Sankcje UE wobec Rosji okazują się skuteczne. Ograniczają one zdolność Rosji do prowadzenia wojny z Ukrainą, w tym produkcji nowej broni i naprawy istniejącej, a także utrudniają jej transport materiałów.

Geopolityczne, gospodarcze i finansowe implikacje ciągłej agresji Rosji na Ukrainę są jasne, ponieważ wojna zakłóciła światowe rynki towarów, zwłaszcza produktów rolno-spożywczych i energii. UE nadal dba o to, by jej sankcje nie miały wpływu na eksport energii i produktów rolno-spożywczych z Rosji do krajów trzecich.

Jako strażnik traktatów UE Komisja Europejska monitoruje egzekwowanie unijnych sankcji przez państwa członkowskie UE.

UE jest zjednoczona w swojej solidarności z Ukrainą i będzie nadal wspierać Ukrainę i jej obywateli wraz z partnerami międzynarodowymi, w tym poprzez dodatkowe wsparcie polityczne, finansowe, wojskowe i humanitarne tak długo, jak będzie to konieczne.

Exit mobile version