POLSKA

Udaremniono przemyt ponad 460 zabytków archeologicznych

Przejście w Hrebennem

Przemyt ponad 460 zabytków archeologicznych udaremnili na przejściu w Hrebennem funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

Funkcjonariusze zatrzymali m.in. gliniane naczynia, kamienne toporki i elementy innych narzędzi kamiennych, w tym pochodzące z okresu neolitu.

Przemyt wykryto po wytypowaniu przez funkcjonariuszy SG do szczegółowej kontroli ciężarówki wjeżdżającej do Polski. Mężczyzna, obywatel Polski, nie zgłosił wwożonych do naszego kraju muzealiów, ukrył je w kabinie pojazdu. W związku z próbą przemytu funkcjonariusze celno-skarbowi wszczęli przeciwko niemu postępowanie karne skarbowe. Kierowca oświadczył, że towar nie jest jego własnością. Miał go jedynie przewieźć do Polski na prośbę znajomego, który znalazł te przedmioty w rzece Prut na granicy mołdawsko-rumuńskiej.

Zatrzymane przez funkcjonariuszy wyroby to elementy ceramiki i zabytków kamiennych. Można wśród nich zidentyfikować np. toporki kamienne, ciężarek tkacki, fragmenty średniowiecznych naczyń oraz półfabrykaty narzędzi krzemiennych, m.in. tzw. „wiórów” (odłupek kamienny służący jako narzędzie tnące). W sumie zabezpieczono 463 przedmioty, których wartość zabytkową określi rzeczoznawca.

Na przywóz spoza Unii Europejskiej do Polski dóbr kultury (poza określonymi włączeniami) nie są wymagane specjalne dokumenty, ani pozwolenia. Podróżny ma jednak obowiązek zgłoszenia takich towarów w urzędzie celno-skarbowym w celu objęcia ich procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną i opłacenia należności podatkowych, jeżeli takowe są wymagane. Należy jednak pamiętać, że od 28 grudnia 2020 r. wchodzi w życie Rozporządzenie (UE) 2019/880 w sprawie wprowadzania i przywozu dóbr kultury, na mocy którego przywóz zabytków archeologicznych będzie zakazany.
(SG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button