U18. Anastazja Kuś mistrzynią Europy w biegu na 400 metrów

European Athletics U18 Championships Banska Bystrica

To była złota sobota dla młodych polskich specjalistów od biegania na 400 metrów.

Podczas mistrzostw Europy U18 w Bańskiej Bystrzycy złoty medal, poprawiając rekordy Polski, zdobyła Anastazja Kuś.

Zaledwie kilka godzin po poprawieniu w Londynie przez Natalię Kaczmarek rekordu Polski w biegu na 400 metrów w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji zaimponowali młodzi polscy specjaliści od rywalizacji na dystansie jednego okrążenia.

W blokach startowych zameldowała się Anastazja Kuś. Faworytka mistrzostw, liderka europejskich tabel, nie zawiodła. Pewnie wygrała z czasem 51.89, lepszym od dotychczasowego rekordu mistrzostw Europy. Dodatkowo Kuś poprawiła własny rekord Polski juniorek młodszych i jako pierwsza polska zawodniczka z kategorii wiekowej U18 pokonała 400 metrów w czasie poniżej 52 sekund. Piąta w finale tego biegu była Zofia Tomczyk (53.46).

W biegu eliminacyjnym sztafety szwedzkiej podczas European Athletics U18 Championships Banska Bystrica nasze zawodniczki (Oliwia Kasprzak, Maja Woźniak, Aleksandra Jeż, Lena Pajęcka) czasem 2:08,49 ustanawiają rekord Polski U18 i najlepszy wynik na świecie w 2024 roku.

Przed ostatnim dniem zawodów reprezentacja Polski zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji medalowej.