Tymczasowe szpitale w całej Polsce. Niedzielski: to nie łóżka leczą, to leczy personel. Co z cmentarzami 1 listopada?

Koronawirus w Polsce

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej potwierdził, że powstaną tymczasowe szpitale w całej Polsce.

Szpitale regionalne będą profilowane na te, które mają wypełniać funkcje covidowe. W wyniku takiego przekształcenia MZ powiększy infrastrukturę o 10 tys. łóżek. Dedykuje też personel szpitalny zagadnieniom covidowym.

Prywatne lecznictwo włączy się w walkę z COVID-19. Jest deklaracja współpracy w walce z koronawirusem. Do środy poznamy listę szpitali prywatnych, które będą miały obowiązek utworzenia covidowych łóżek.

1 listopada cmentarze będą otwarte. Należy tam zachowywać dystans oraz mieć zasłonięty nos i usta. Nie będzie żadnych wolnych dni w związku z tym świętem. MZ apeluje o rozłożenie wyjazdów na cmentarze w różne dni.

Wzrost zachorowań nadal jest dynamiczny. Jeżeli w tym tempie będzie się zwiększała liczba zachorowań – w przyszły tydzień możemy mieć 15-20 tys. zakażeń dziennie.

Noszenie maseczek to wymóg podstawowy. Kto ich nie nosi generuje ryzyko dla siebie i innych i jest to naruszenie sfery bezpieczeństwa drugiego człowieka. To samo dotyczy innych obostrzeń. W weekend mieliśmy przykłady próby obejścia obostrzeń.

MZ realizuje hasło „wszystkie ręce na pokład”. Ma nadzieję, że walka ta będzie miała charakter wspólnoty.

MZ zwolni rezydentów z konieczności egzaminu ustnego. Specjalizacje zakończy egzamin pisemny. Po to, żeby mogli poświęcić swój czas zwalczaniu pandemii.

W Sejmie będzie złożony projekt ustawy o tzw. dobrym samarytaninie, który ma zapewnić bezpieczeństwo i godne warunki dla personelu medycznego.

Dodatek z tytułu zwalczania COVID-19 będzie płacony każdemu personelowi zaangażowanemu w walkę z koronawirusem. To podwojenie podstawowego wynagrodzenia – dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Wszyscy medycy, którzy będą skierowani na kwarantanne lub izolację otrzymają pełne wynagrodzenie. Będzie to też zastosowane dla służb mundurowych. Ta szczególna sytuacja wymaga szczególnego trybu działania.

Zostanie wprowadzone, tzw. bezpieczeństwo karne dla lekarzy. W ustawie znajduje się przepis, który wyłącza odpowiedzialność karną dla lekarzy, który w ramach walki z COVID-19 popełnią nieumyślny błąd.

Kwarantanna. Rząd chce wprowadzić możliwość tzw. telepracy za zgodą pracownika i pracodawcy tak, żeby te osoby mogły mieć możliwość pracy, bo póki co jej nie miały.

Żołnierze WP będą w punktach drive-thru zastępować personel medyczny. To bardzo realne wzmocnienie, który pomoże lepiej wykorzystywać personel. Będzie zwiększana ich liczba lub wydłużany czas pracy.

Minister zdrowia Adam Niedzielski:

„Narzędzia, które pomogą nam w walce z COVID19 to chociażby dostępna infrastruktura ok. 15 tys. łóżek. Pojawiały się sygnały, że mają charakter papierowy. Przeprowadziliśmy kontrole czy są rzeczywiste i jest to liczba po weryfikacji.

Mamy zajętych ok. 8 tys. łóżek. To wskaźnik ogólnopolski i może różnić się w poszczególnych regionach. Wskaźniki zajętości mogą być tam większe i mogą pojawiać się sytuacje, że karetka musi jeździć od jednego szpitala do drugiego.

Pracowaliśmy również nad kwestią przekształcenia części szpitali powiatowych na szpitale zajmujące się COVID-19. W weekend trwały ustalenia NFZ i wojewodów, którzy w regionach dokonywali przeglądów szpitali powiatowych.

Przyjrzeliśmy się szpitalom wojewódzkim. Nie ma mowy o przekształceniu w całości tych szpitali. Chcemy zaproponować przekształcenie oddziałów internistycznych w całości lub w znaczącym procencie na potrzeby covidowe.

Będziemy dzięki tym działaniom mieli ok. 3 tys. dodatkowych łóżek wraz z personelem. Będziemy mieli do czynienia z podwojeniem bazy łóżek.

Mamy 3 strumienie prac – szpitale powiatowe, wojewódzkie i prywatne. Mam nadzieję, że pozwoli to w perspektywie tygodnia na podwojenie bazy łóżkowej. Przygotowujemy się na wszystkie możliwe scenariusze, jak np. 15-20 tys. nowych zakażeń.

Premier Morawieck wydał polecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. Mamy tu zaangażowanie wszystkich ministerstw.

To nie łóżka leczą, to leczy personel. Dziękuję wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i diagnostom laboratoryjnym, którzy poświęcają się walce z koronawirusem.”

Exit mobile version