Tusk w Kijowie. „To tutaj dobro walczy ze złem. Nie ma bezpiecznej Polski i Europy bez niepodległej Ukrainy”

Ukraina

Szef polskiego rządu złożył wizytę w Kijowie, gdzie rozmawiał m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem.

Prezes Rady Ministrów złożył także hołd poległym w wojnie z Rosją oraz spotkał się z ukraińskimi studentami w ramach Dnia Jedności Ukrainy. Jak zaznaczył premier Donald Tusk, nasz kraj będzie wspierał Ukrainę w wojnie z Rosją i jej pełne członkostwo w UE.

Każdy demokratyczny kraj powinien wspierać Ukrainę

Premier Donald Tusk zaznaczył, że na Ukrainie rozgrywają się losy wolnego świata.

– Nikt nie ma prawa udawać, że nie widzi, że na Ukrainie dobro walczy ze złem. Dzisiaj Ukraina dźwiga na swoich barkach kwestie bezpieczeństwa całego kontynentu europejskiego – powiedział szef polskiego rządu.

Jak podkreślił Prezes Rady Ministrów, Ukraina płaci cenę krwi za takie wartości, jak wolność, prawa człowieka, rządy prawa czy demokracja. Dlatego nie ma wątpliwości, że „trzeba zrobić wszystko, żeby Ukraina utrzymała integralność i niepodległość”.

Zrobimy wszystko, aby zwiększyć szanse Ukrainy na zwycięstwo

Tusk rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o roli Polski, która będzie starała się pomóc w tym, aby pełne członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej stało się możliwie szybko faktem.

– Będziemy także współpracować we wszystkich innych formatach. Polska przyłączyła się dzisiaj do deklaracji grupy G7, sformułowanej w Wilnie, w czasie szczytu NATO. Ta deklaracja ma mobilizować kraje wolnego świata na rzecz wsparcia i bezpieczeństwa Ukrainy – powiedział Tusk.

Prezes Rady Ministrów podkreślił także, że Polska i Ukraina będą budować wspólne przedsięwzięcia na rzecz zwiększenia możliwości obronnych obu krajów.

– Najbliższe miesiące i lata będą wyzwaniem militarnym oraz logistycznym dla całego wolnego świata – ocenił szef polskiego rządu.

Premier Donald Tusk zwrócił się także do narodu ukraińskiego, przypominając o pierwszych dniach po wybuchu wojny z Rosją, kiedy wielu obywateli Ukrainy znalazło swój drugi dom w Polsce.

– Nic tak nie buduje wzajemnego szacunku i przyjaźni jak bezinteresowna pomoc w chwilach próby… Chcę Was zapewnić, że nie zostaniecie sami w żadnej, nawet najbardziej dramatycznej chwili – zapewnił Prezes Rady Ministrów.

Kijów. Wizyta Donalda Tuska na Ukrainie. Szmyhal (fot. KPRM)

Odnawiamy format konsultacji międzyresortowych

Tusk spotkał się także z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Podczas wspólnego oświadczenia podkreślił, że istotna jest jedność i umiejętność rozwiązywania konfliktów. Tematem rozmów była między innymi sytuacja związana z blokadą na granicy.

– Sytuacja na samej granicy jest już bardzo wyraźnie poprawiona, jest wyraźnie lepiej. Nie ma już tych dramatycznych korków – ocenił szef polskiego rządu.

Spotkanie dotyczyło również współpracy energetycznej, a także budowy wspólnej infrastruktury drogowej pomiędzy Krakowcem i Równym.

– To jest informacja bardzo ekscytująca, że polskie firmy, polscy inwestorzy mogliby być nie tylko zaangażowani w budowę autostrady, ale także w bycie współgospodarzem tego projektu – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Szef polskiego rządu zaprosił Denysa Szmyhala oraz cały ukraiński rząd na pełnowymiarowe konsultacje międzyrządowe do Polski.

Tusk zapowiedział także, że rząd ustanowi Pawła Kowala pełnomocnikiem do spraw odbudowy Ukrainy.

Kijów. Wizyta Donalda Tuska na Ukrainie. Zełenski (fot. KPRM)

Zełenski:

„Dziś na Ukrainie, dokładnie w dniu Sobornosty, jest premier Polski Tusk. I jest to jego pierwsza wizyta poza UE – jak dotąd poza granicami na Ukrainie – po powołaniu na to stanowisko. Premier Tusk i ja rozmawialiśmy dziś bardzo znacząco o wszystkich kwestiach, które istnieją między naszymi państwami – między Ukrainą a Polską – oraz na poziomie instytucji europejskich.

Obrona – będzie pakiet obronny z Polski. A dla wzmocnienia naszych pozycji rozmawialiśmy o wspólnej produkcji broni, o zwiększeniu naszych możliwości w zakresie wykorzystania polskiego sprzętu i systemów uzbrojenia.

Oczywiście szczegółowo rozmawialiśmy o interakcjach politycznych. Aby wszystkie problemy między Ukrainą a Polską można było przezwyciężyć między nami – na poziomie naszych państw. Jestem pewien, że uda nam się przezwyciężyć krytyczne sytuacje na granicy – ​​blokady – które znacznie osłabiają solidarność. Teraz potrafimy znaleźć pragmatyczne sposoby wyjścia z każdej krytycznej sytuacji. Jestem wdzięczny Polsce za przyłączenie się do deklaracji „Grupy Siedmiu” w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. I rozpoczynamy prace nad dwustronną umową o bezpieczeństwie.

Szczegółowo omówiliśmy nasze przejście do Unii Europejskiej, nasze oczekiwania wobec tegorocznego szczytu NATO. Polska może pomóc. A swoją drogą bardzo ważne jest, aby doświadczenie Polski i osobiste premiera Tuska – doświadczenie w relacjach z instytucjami europejskimi – mogło znacząco wzmocnić nasze działania, nasze decyzje.”

Exit mobile version