Tusk: Konwencja Stambulska ma chronić przed przemocą kobiety i dzieci

Wycofanie wniosku do Trybunału Julii Przyłębskiej, podważającego Konwencję Antyprzemocową

Szef rządu zdecydował o wycofaniu wniosku w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją konwencji stambulskiej z Trybunału Konstytucyjnego.

Premier Donald Tusk przekazał również dobre wiadomości przedsiębiorcom z branży „beauty”. Rząd obniży podatek VAT dla tego sektora już od 1 kwietnia 2024 roku.

Wniosek ws. konwencji antyprzemocowej wycofany z TK

W 2020 r. ówczesny szef rządu Mateusz Morawiecki złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej z Konstytucją RP. Tusk jednoznacznie ocenił, że ochrona kobiet i dzieci przed przemocą to temat ponad polityczny. Dlatego podpisał dokument wycofujący wniosek z TK.


– Ochrona kobiet i dzieci przed przemocą to jest coś, co nigdy nie powinno być przedmiotem kłótni politycznej, tylko wspólnej troski, aby to jak najskuteczniej implementować – powiedział Prezes Rady Ministrów.

– Konwencja Stambulska ma chronić przed przemocą kobiety, dzieci. Według premiera Morawieckiego była niezgodna z Konstytucją i złożył w tej sprawie wniosek do TK. My ten wniosek wycofujemy – dodał.

Niższy podatek VAT dla branży „beauty”

Szef rządu wskazał, że branża „beauty” w Polsce bardzo się rozwinęła. Przedsiębiorcy mieli poczucie nieuzasadnionej krzywdy ponieważ byli obarczeni podatkiem VAT wyższym niż na przykład podobna branża fryzjerska.


– Temat jest poważny – dotyczy około 30 tysięcy firm. Większość z nich to są bardzo małe firmy. Blisko 100 tysięcy ludzi znajduje tam pracę, więc mam nadzieję, że to przyniesie ulgę i poczucie sprawiedliwości bardzo dużej grupie zawodowej – podkreślił premier Tusk.

Decyzja wejdzie w życie już 1 kwietnia.

Exit mobile version