ŚWIAT

Turcja zgodzi się na ratyfikację akcesji Finlandii do NATO. Erdogan zdecydował

Sojusz Północnoatlantycki

Prezydent Recep Tayyip Erdoğan powitał prezydenta Finlandii Sauli Niinistö, który przebywał w Turcji z roboczą wizytą.

– Zdecydowaliśmy o rozpoczęciu w parlamencie Turcji procesu ratyfikacji akcesji Finlandii do NATO – powiedział turecki prezydent. Prawdopodobnie parlament ratyfikuje ją do 14 maja.

– Finlandia podjęła konkretne działania mające doprowadzić do wypełnienia złożonych wcześniej przez Helsinki obietnic – dodał.

W Ankarze Erdoğan zaznaczył, że ciągle trwają rozmowy związane z terroryzmem. Co do Szwecji, jeśli także podejmie działania dot. tego problemu to i ona wkrótce będzie członkiem NATO.

W 2022 roku Finlandia i Szwecja złożyły wniosek o przystąpienie do NATO. Turcja sprzeciwia się temu i twierdzi, że w Sztokholmie znajdują się członkowie grup terrorystycznych.

Do tej pory jeszcze Węgry blokują wejście krajów skandynawskich do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rząd Viktora Orbána przedłuża ratyfikację z powodu Turcji. Oczywiście chodzi o to, że Orban to wielki przyjaciel Putina.

Głosowanie w węgierskim parlamencie dot. przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO zaplanowano 31 marca. Miejmy nadzieję, że ta farsa w końcu zakończy się.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button