RÓŻNOŚCI

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Tysiące dzieci zagrożonych wychłodzeniem

UNICEF

Po trzech trzęsieniach ziemi w Turcji i Syrii tysiące dzieci czeka na natychmiastową pomoc humanitarną.

Trwa ocena skali zniszczeń, poszukiwania ocalałych oraz niesienie najpilniejszej pomocy humanitarnej poszkodowanym. Szkoły, szpitale, placówki medyczne i edukacyjne legły w gruzach lub zostały uszkodzone, co dodatkowo komplikuje działania ratownicze.

Trzęsienie ziemi. Turcja i Syria. Dzieci (fot. UNICEF/Al Aboud/AFP)

W obu krajach zginęło ponad 11000 osób, w tym dzieci. Liczba ofiar i rannych ciągle rośnie. UNICEF współpracuje z rządami w zakresie pojawiających się potrzeb i niesie najpilniejszą pomoc humanitarną w miejscach dotkniętych kataklizmem.

Pierwsze trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 uderzyło nad ranem w poniedziałek 6 lutego 2023 tuż po godzinie czwartej czasu lokalnego, gdy wiele dzieci i rodzin spało w domach. Drugie trzęsienie o sile 7,5 uderzyło później – w ciągu dnia. Tysiące domów zostało zniszczonych, pozbawiając całe rodziny dachu nad głową i wystawiając je na wszechobecny o tej porze roku chłód. W lutym temperatury regularnie spadają poniżej zera, pada śnieg i marznący deszcz. Silne burze śnieżne nawiedzają część Syrii i Turcji. Prognozowane są kolejne spadki temperatur w tych regionach. Czyni to obecną sytuację jeszcze trudniejszą.

Trzęsienie ziemi. Turcja i Syria. Dzieci (fot. UNICEF/Watad/AFP)

Jest to najpotężniejsze trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło ten region od prawie 100 lat. Dla bezbronnych dzieci i ich rodzin nastąpiło w najgorszym możliwym momencie.

– Obrazy, które widzimy z Syrii i Turcji rozdzierają nasze serca. Pierwsze trzęsienie ziemi miało miejsce wcześnie rano, kiedy wiele dzieci jeszcze spało. Sprawiło to, że było ono jeszcze bardziej niebezpieczne. Nadal istnieje ryzyko pojawienia się kolejnych wstrząsów wtórnych. Nasze serca i myśli są z dziećmi i rodzinami dotkniętymi kataklizmem, zwłaszcza z tymi, które straciły bliskich lub zostały ranne. Naszym priorytetem jest zapewnienie dzieciom i ich rodzinom wsparcia, którego tak rozpaczliwie potrzebująpowiedziała Dyrektor Generalna UNICEF, Catherine Russell.

W związku z katastrofalną sytuacją w Syrii UNICEF Polska uruchomił zbiórkę środków na pomoc dzieciom w tym kraju. Link do zbiórki TUTAJ.

Trzęsienie ziemi. Turcja i Syria. Dzieci (fot. UNICEF/Beshare/AFP)

UNICEF w Syrii pomaga dzieciom, które od lat mierzą się ze skutkami trwającego ponad dekadę konfliktu zbrojnego, masowych przesiedleń i pogłębiającego się kryzysu gospodarczego. Dwie trzecie ludności potrzebuje stałej pomocy humanitarnej. Brak odpowiednich zasobów wody i żywności, a także dostępu do nauki to największe problemy, z którymi mierzą się dzieci w tym kraju.

Ponadto śmiertelnym zagrożeniem dla dzieci i rodzin w Syrii są choroby przenoszone drogą wodną. Epidemia cholery ogłoszona 10 września 2022 r. szybko rozprzestrzeniła się po całym kraju.

UNICEF wysłał ze swoich magazynów w Libanie i Jordanii najpotrzebniejsze zaopatrzenie medyczne oraz specjalistyczną żywność terapeutyczną do obszarów w Syrii objętych skutkami trzęsień ziemi.

W Turcji nasze wysiłki koncentrują się obecnie na poszukiwaniach i ratownictwie. Reagujemy na pojawiające się potrzeby. Nasze wsparcie obejmuje zestawy higieniczne, koce i ciepłe ubrania.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button