Trzęsienie ziemi. W Turcji i Syrii 850 tys. dzieci wciąż nie może wrócić do swoich domów

Pięć kluczowych obszarów

Miesiąc po dwóch katastrofalnych trzęsieniach ziemi w południowej Turcji i Syrii, ponad 850 tys. dzieci nadal nie może wrócić do swoich domów.

Nie została potwierdzona liczba dzieci, które zginęły bądź zostały ranne podczas tych wydarzeń, ale ofiary należy liczyć w tysiącach. Łączna liczba zabitych przekroczyła 50 tys., tysiące zostało rannych, wiele budynków i obiektów kluczowej infrastruktury zostało zniszczonych.

„Fizyczne zniszczenia spowodowane przez trzęsienie ziemi są dla wszystkich oczywiste – ale równie istotne są znacznie mniej widoczne straty emocjonalne, których doświadczają dzieci. Właśnie dlatego kwestie psychologiczne i społeczne odgrywają kluczową rolę we wspieraniu najmłodszych oraz w procesie powrotu rodzin do normalnego życia” – mówiła Catherine Russell Dyrektor Generalna UNICEF, która pod koniec lutego odwiedziła tereny dotknięte katastrofą.

Na miejscu UNICEF wspiera ofiary katastrofy w 5 kluczowych obszarach.

Konsekwencje trzęsień ziemi w regionie są katastrofalne – dziesiątki tysięcy rodzin i dzieci doświadcza tragicznych warunków, wiele z nich straciło swoje domy i jest zmuszona bytować w tymczasowych schronieniach. Tylko w Turcji ponad 1,9 mln ludzi ma w związku z tym ograniczony dostęp do podstawowych zasobów – wody, usług sanitarnych i medycznych. W całym kraju 2,5 mln dzieci wymaga natychmiastowego wsparcia humanitarnego. W Syrii w wyniku trzęsień ziemi ponad 500 tys. ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Znaczna liczba budynków uległa zniszczeniu, a wiele dzieci bojąc się wstrząsów wtórnych nie chce wracać do swoich domostw. Już przed ostatnią katastrofą, w Syrii było najwięcej wewnętrznie przesiedlonych ludzi – 6,8 mln, w tym niemal 3 mln dzieci. W całym kraju ponad 3,7 mln dzieci ucierpiało w wyniku trzęsień ziemi.

Wiemy jednak, że 5,4 miliona dzieci mieszka w 11 prowincjach Turcji dotkniętych trzęsieniami ziemi, w Syrii ponad 3,7 miliona. Wiele rodzin straciło swoje domy i mieszka w tymczasowych schronieniach – na ulicach, w centrach handlowych, szkołach, meczetach i na dworcach autobusowych. Niskie temperatury i ulewne deszcze dodatkowo pogarszają ich sytuację.

Trzęsienia ziemi spowodowały rozległe uszkodzenia budynków – w tym szkół, szpitali i infrastruktury publicznej. Ofiary trzęsień ziemi borykają się z brakiem dostępu do bezpiecznych źródeł wody oraz infrastruktury medycznej i sanitarnej.

UNICEF pracuje bez ustanku, aby zapewnić najpilniejszą pomoc wszystkim dzieciom, poszkodowanym w tej katastrofie. Nasze zespoły w obu krajach niosą najpilniejszą pomoc humanitarną i zapewniają dzieciom bezpieczne przestrzenie, w których mogą czekać na swoich bliskich i poczuć choć odrobinę normalności.

Potrzeby są ogromne, a zaspokojenie ich dużym wyzwaniem. UNICEF wspiera dzieci i ich rodziny w Turcji i Syrii niosąc pomoc w pięciu kluczowych obszarach:

1. Dostęp do wody pitnej

Zniszczenie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej utrudniło lub całkowicie uniemożliwiło dostęp do bezpiecznej wody pitnej, toalet i innych urządzeń sanitarnych. Dzieci i ich rodziny narażone są na epidemie chorób przenoszonych drogą wodną. W całej Syrii ucierpiały główne systemy wodne i sanitarne – takie jak przepompownie i oczyszczalnie ścieków, wieże ciśnień, a także zbiorniki na wodę w obozach dla rodzin, które zostały przesiedlone jeszcze przed trzęsieniami ziemi. Zwiększyło to ryzyko wystąpienia cholery i ostrej wodnistej biegunki.

UNICEF dociera do dzieci i rodzin na terenach dotkniętych trzęsieniami ziemi, zapewniając im dostęp do czystej wody poprzez transporty cysternami. Jakość wody jest sprawdzana u źródła i w punktach dystrybucji, aby zapewnić najwyższy stopień bezpieczeństwa.

2. Usługi medyczne i żywność

Wiele szpitali i placówek medycznych zostało uszkodzonych lub zniszczonych. W związku z tym osoby, które przeżyły trzęsienia ziemi, nie mając dostępu do odpowiedniej opieki medycznej, mogą znaleźć się w sytuacji zagrażającej życiu, . Utrata schronienia, zimno, brak czystej wody i urządzeń sanitarnych, przyczyniają się do wzrostu ryzyka wybuchu chorób zakaźnych.

W Syrii UNICEF rozmieścił mobilne zespoły ds. zdrowia i żywienia, aby zapewnić usługi i dostawy dla potrzebujących, w tym tych, którzy przebywają w schronach. W Turcji UNICEF pracuje nad wzmocnieniem wsparcia dla dzieci, młodzieży i ich rodzin poprzez koordynowanie z rządem wysyłki produktów pierwszej potrzeby – w tym zestawów higienicznych.

3. Wysyłka artykułów pierwszej potrzeby

Setki tysięcy dzieci i rodzin znalazło się w ekstremalnie trudnej sytuacji i potrzebuje nie tylko schronienia, ale także artykułów pierwszej potrzeby.

W pierwszym tygodniu po trzęsieniach ziemi UNICEF wysłał z centrum dystrybucyjnego w Kopenhadze i Dubaju ponad 70 ton ratujących życie pakietów. Wykorzystaliśmy również zasoby już wcześniej rozmieszczone w obu poszkodowanych krajach. W Turcji UNICEF dystrybuuje zestawy higieniczne, koce i ciepłe ubrania dla dzieci. W Syrii natychmiastowa reakcja humanitarna UNICEF obejmowała dostarczenie odzieży i materiałów medycznych.

4. Zapewnienie wsparcia psychologicznego

Trzęsienia ziemi odcisnęły swoje piętno w życiu milionów dzieci w całej Syrii i Turcji. Wiele z nich straciło swoje rodziny, przyjaciół, domy i szkoły – doświadczyły traumy. Praktycznie każde syryjskie dziecko poniżej 12 roku życia doznało sytuacji kryzysowych związanych ze skutkami wojny domowej, przemocy lub wysiedlenia.

Zarówno w Turcji, jak i w Syrii ochrona dzieci jest dla nas priorytetem. UNICEF przeszkolił dziesiątki trenerów w zakresie udzielania pierwszej pomocy psychologicznej w sytuacjach kryzysowych. Zapewniamy w ten sposób wsparcie psychospołeczne dzieciom, które mogły być narażone na traumatyczne doświadczenia. UNICEF rozlokował również pracowników socjalnych w szpitalach, aby wsparli identyfikację dzieci pozostawionych bez opieki i oddzielonych od swoich rodzin. Dostarczamy również zestawy rekreacyjne, aby dzieci mogły się bawić z rówieśnikami i odzyskiwać poczucie normalności mimo panującego dookoła chaosu.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Szkoła dla dzieci (fot. UNICEF/Karacan)

5. Kontynuowanie nauki

Wiele szkół i placówek edukacyjnych zostało zniszczonych lub uszkodzonych, przez co powrót dzieci do nauki nie jest możliwy. Szkoły są czymś więcej niż tylko miejscem edukacji; dają poczucie normalności, przynależności i pomagają dzieciom radzić sobie z traumą po katastrofie.

W Syrii UNICEF priorytetowo traktuje wsparcie ponownego otwarcia szkół na obszarach dotkniętych katastrofą. W ten sposób zapewniamy dzieciom możliwość wznowienia nauki w bezpiecznym środowisku i z odpowiednim wyposażeniem. Przeprowadzamy także oceny bezpieczeństwa szkół, a także organizujemy remonty w budynkach, które doznały lekkich uszkodzeń. Pomoże to uczniom szybciej wrócić do bezpiecznych klas.

Z kolei w Turcji wspieramy rząd w zapewnieniu ciągłości edukacji – także w tymczasowych miejscach zamieszkania dzieci. Obejmuje to zapewnienie materiałów rekreacyjnych, dydaktycznych i edukacyjnych. Stawiamy również specjalne namioty, które służą dzieciom jako tymczasowe klasy w miejscach, gdzie budynki szkolne nie spełniają wymogów bezpieczeństwa.

Exit mobile version