Trzęsienie ziemi. Polscy strażacy w Turcji. Trwa walka o kolejne życie!

Polska pomaga

Polscy strażacy zostają w Turcji co najmniej do czwartku, 16 lutego.

Trwa akcja ratowania kolejnej osoby!

Ratownik w języku tureckim następnie w języku angielskim „Czy możesz ze mną rozmawiać? W odpowiedzi usłyszano cztery stuknięcia. Jest nadzieja!


W poniedziałek 6 lutego 2023 r. nad ranem w prowincji Gaziantep w Turcji nastąpiło trzęsienie ziemi o sile 7,6 stopnia w skali Richtera.

Turcja poprzez ERCC złożyła zapotrzebowanie na siły poszukiwawcze i ratownicze do szybkiej interwencji w rejonie i ratowania ludzi spod gruzów a Polska wyraziła akces. W gotowości do działań ratowniczych jest Polska Ciężka Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza HUSAR tj. 76 strażaków PSP z 8 psami z woj. łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

W czwartek rano (9 luty), po wielu godzinach bardzo trudnej akcji, polscy strażacy wydobyli z gruzów mężczyznę (62 lata) – to 11 uratowana do tej pory osoba.

Trzęsienie ziemi. Polscy strażacy w Turcji (fot. Maciej Sapieha/PSP)

W trakcie dnia, w miejscowości Gaziantep ze strażakami HUSAR Poland oraz członkami grup z Czech i Bułgarii, spotkał się komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Pan Janez Lenarcic.

Dowódca polskiej grupy bryg. Grzegorz Borowiec przekazał, że w trakcie spotkania z komisarzem poruszono kwestię zadań realizowanych przez ratowników, ilości uratowanych osób oraz pomocy udzielanej Turcji przez kraje wchodzące w skład Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Jest to największa w historii UMOL akcja ratownicza.

W międzyczasie prowadzone są działania rekonesansu na strefach, przy wykorzystaniu psów ratowniczych i sprzętu do poszukiwań. Polska grupa ratownicza wspiera równocześnie lokalnych ratowników poprzez wykorzystanie specjalistycznego sprzętu oraz technik.

W godzinach popołudniowych, w jednym z sektorów, część polskich ratowników pracuje razem z międzynarodowymi zespołami ratowniczymi z Wenezueli oraz Bułgarii.

Exit mobile version