POLSKA

Trzeci Black Hawk dla polskiej Policji. Wesprze on działania kontrterrorystyczne

Black Hawk

Polska Policja podpisała umowę na zakup trzeciego wielozadaniowego helikoptera S-70i Black Hawk.

Podobnie jak dwa poprzednie wesprze on m.in. działania kontrterrorystyczne.

S-70i Black Hawk (fot. Polskie Zakłady Lotnicze/Sikorsky Company)

W Zakładach Lotniczych PZL Mielec gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji oraz Janusz Zakręcki, prezes zarządu PZL Mielec podpisali umowę na dostarczenie kolejnego Black Hawka. Nowoczesne śmigłowce są niezbędne Policji m.in. do działań kontrterrorystycznych. Umowa z zakładami w Mielcu obejmuje także szkolenie personelu naziemnego i pilotów oraz wsparcie serwisowe w pierwszym okresie użytkowania.

Śmigłowce S-70i Black Hawk to nowoczesne maszyny przeznaczone są do zadań desantowo – transportowych. Ich możliwości znane są na całym świecie. Będą służyły w trakcie działań realizowanych przez Biuro Operacji Antyterrorystycznych. Od sprawności i wyszkolenia policyjnych komandosów, a także od możliwości technicznych śmigłowców, zależy ludzkie życie i zdrowie oraz powodzenie podejmowanych działań.

To nie pierwszy Black Hawk, który będzie wykorzystywany przez Policję. 30 maja br., w obecności Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji, podpisano w Mielcu umowę na zakup dwóch nowoczesnych maszyn. To pierwsze tego typu helikoptery dla polskiej Policji. Powinny trafić do funkcjonariuszy jeszcze w listopadzie br. Trzeci śmigłowiec ma zostać dostarczony do końca marca 2019 roku.

S-70i Black Hawk (fot. Polskie Zakłady Lotnicze/Sikorsky Company)

Środki na helikoptery pochodzą z Programu Modernizacji Służb Mundurowych podległych MSWiA. W ramach programu Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna i SOP otrzymają w latach 2017-2020 łącznie niemal 9,2 mld złotych.

Obecnie największa w Polsce formacja mundurowa dysponuje 11 śmigłowcami: transportowymi, wielozadaniowymi i patrolowo-obserwacyjnymi. Stacjonują one w sześciu bazach na terenie kraju: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu i Łodzi. Najmłodszy policyjny śmigłowiec ma 13 lat.
(KGP, MSWiA)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button