Igrzyska Wolności to spotkanie ludzi ciekawych świata i głodnych nowych idei.
To interdyscyplinarne forum kulturalne i intelektualne, którego zasadniczym celem jest kreowanie twórczej przestrzeni spotkania ludzi kultury,biznesu i życia publicznego z różnych branż.
To dyskusja o najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi stoją społeczeństwa Zachodu w XXI wieku. To oddolnie organizowane forum tworzone przez organizację pozarządową, łączące ludzi podzielających takie wartości jak: demokracja liberalna, społeczeństwo otwarte czy państwo prawa.
Celem organizatorów jest zbudowanie w Łodzi najważniejszego i najlepiej rozpoznawalnego medialnie w regionie Europy Środkowo–Wschodniej forum łączącego w sobie ścieżki kulturalną, pozarządową, biznesową („łódzkie Davos”) oraz dotyczącą sfery życia publicznego. Igrzyska Wolności wyróżniają się spośród innych podobnych wydarzeń unikalną formułą, łączącą w sobie wydarzenia kulturalne, koncerty, spotkania z pisarzami czy twórcami filmowymi.
To wykłady i panele dyskusyjne z udziałem wybitnych przedstawicieli świata akademii (w czasie poprzednich sześciu edycji gościliśmy wykładowców z m.in.: Uniwersytetu Cambridge, Uniwersytetu Harvarda, Uniwersytetu Yale, Uniwersytetu Princeton, Uniwersytetu Berkeley, Massachusetts Institute of Technology oraz Uniwersytetu Paryskiego), które łączymy ze spotkaniami z ludźmi ze sfery życia publicznego, politykami i przedstawicielami biznesu.
Nowa strategia UE ws. Chin: implikacje gospodarcze i geopolityczne
W ostatnich latach Unia Europejska mocno przesunęła akcenty w swojej polityce wobec Chin, uznając ten kraj za strategicznego rywala a nawet nakładając sankcje na chińskich urzędników odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka. Jednocześnie jednak Chiny pozostają niezwykle ważnym partnerem gospodarczym i politycznym dla Europy. Bez współpracy z Chinami trudno myśleć o odbudowie gospodarek europejskich po kryzysie, a także o znalezieniu rozwiązań dla problemów globalnych. Rodzi się więc pytanie o to jak Europa powinna układać relacje z Chinami aby znaleźć właściwy balans między asertywną obroną interesów i promocją własnych wartości, a niezbędną współpracą. To właśnie pytanie będzie centralnym punktem dyskusji w ramach panelu.
- Bernard Guetta – poseł do Parlamentu Europejskiego, Renew Europe
- Richard McGregor – starszy pracownik ds. Azji Wschodniej w Lowy Institute
- Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – dyrektorka Instytutu Strategie 2050
- Radosław Sikorski – poseł do Parlamentu Europejskiego
Igrzyska Wolności w Łodzi
W dniach 10-12 września 2021 Łódź znów stała się stolicą demokratycznych wartości – Igrzyska Wolności wracają i odbywają się na żywo w EC1 w Łodzi, w reżimie sanitarnym, oraz w formule online. Towarzyszącym tegorocznej edycji hasłem będzie „Nowa umowa społeczna”.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Maria Peszek, Rafał Trzaskowski, Yuval Noah Harari, Manuela Gretkowska, Peter Singer, Mira Marcinów, Radek Rak, Marta Niedźwiecka, Dorota Kotas, Radosław Sikorski, Niall Ferguson, Anna Gacek, Katarzyna Wężyk, Frans de Waal, Luuk van Middelaar, Hilde Vautmans, Tomasz Stawiszyński, Adam Bodnar, Gabriela Morawska-Stanecka czy Anna Ciarkowska.
Aleksander Kwaśniewski – prezydent RP w latach 1995-2005 – także dołączył do grona prelegentów Igrzysk Wolności 2021.