Trwają badania kliniczne szczepionki mRNA przeciw HIV. Czy będzie skuteczna?

HIV

Firma Moderna rozpoczęła badanie kliniczne I fazy szczepionki mRNA przeciw HIV.

W szczepionce wykorzystano technologię mRNA sprawdzoną w szczepionce przeciw COVID-19.

Badanie kliniczne o nazwie IAVI G002 jest prowadzone we współpracy z IAVI, naukową organizacją non-profit. Szczepionka zawiera informacje genetyczną w postaci mRNA potrzebną do syntezy swoistych białek-antygenów szczepionkowych wirusa HIV w celu wywołania odpowiedzi immunologicznej. Badana szczepionka dostarcza antygeny szczepionkowe wirusa HIV z zastosowaniem technologii mRNA, w podobny sposób jak to ma miejsce w szczepionkach mRNA przeciw COVID-19.

W badaniu klinicznym I fazy sprawdzana jest hipoteza, czy kolejne dawki podawanych antygenów HIV dostarczanych przez informacyjne RNA (mRNA) może indukować określone klasy odpowiedzi odpornościowej limfocytów B oraz indukować rozwój przeciwciał neutralizujących o szerokim zakresie (bnAb). Wytwarzanie przeciwciał bnAbs jest powszechnie uważane za główny cel szczepienia przeciwko HIV.

W 2021 roku antygeny HIV wywołały pożądaną odpowiedź immunologiczną u 97 % uczestników.

Badanie IAVI G002 zaplanowano w czterech ośrodkach, z udziałem 56 zdrowych dorosłych osób, którzy nie są zakażeni wirusem HIV.

Poszukiwanie szczepionki przeciw HIV było długie i trudne, dotychczas nie udało się opracować skutecznego preparatu. Nowe technologie tj. mRNA są kluczem do sukcesu jakim będzie szybkie opracowanie pilnie potrzebnej, skutecznej szczepionki przeciw HIV.

Exit mobile version