TRÓJMIASTO

Trójmiejskie mola, plaże i parki już otwarte

Koronawirus - Trójmiasto

Od 20 kwietnia gdyńskie, gdańskie i sopockie plaże ponownie zostały otwarte dla mieszkańców.

Pozwala na to nowe rozporządzenie prezesa Rady Ministrów, które znosi dotychczasowy zakaz korzystania z publicznych terenów zielonych i rekreacyjnych. Na powrót dostępne także będą m.in. lasy, parki i bulwary.

Gdynia otwiera się na mieszkańców

Ponowne otwarcie gdyńskich plaż, molo w Orłowie a także bulwaru Nadmorskiego to efekt zmian w rządowym rozporządzeniu. Zgodnie z nimi zniesiony zostaje zakaz korzystania z publicznych przestrzeni zielonych i rekreacyjnych. Do tej pory objęte nim były m.in. lasy, parki, promenady, bulwary czy właśnie plaże. Od poniedziałku, 20 kwietnia, znów będą otwarte dla mieszkańców.

– Otwierając bulwar, gdyńskie plaże i molo zwiększamy przestrzeń rekreacyjną w mieście. Korzystajmy z niej mądrze i odpowiedzialnie, wtedy kiedy naprawdę tego potrzebujemy. Należy również pamiętać, że w dalszym ciągu wszystkich nas obowiązują podstawowe zasady takie jak zachowanie odpowiedniego dystansu, dezynfekcja rąk i obowiązek zakrywania ust i nosa – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

W związku z wprowadzanymi zmianami ponownie otwarte zostają także także parkingi przy Gdyńskim Akwarium, ulicy Orłowskiej oraz Polance Redłowskiej.

Wprowadzone zmiany nie obejmują placów zabaw i siłowni pod chmurką – te w dalszym ciągu pozostają zamknięte.

Wchodzimy do parku, lasu, na plażę w Gdańsku

W Gdańsku ponownie zostają otwarte miejskie parki, tereny zielone i rekreacyjne, a także plaże, molo i falochron. Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem nadal zamknięte będą siłownie na wolnym powietrzu, ogródki jordanowskie i place zabaw. Wyjścia z domu wciąż jednak należy ograniczać do niezbędnego minimum.

Plaża i molo są już otwarte w Brzeźnie.

W Sopocie można już na plażę i do lasu

Wejść będzie można m.in. do parku Północnego, parku Południowego, na błonia i promenadę nadmorską. Możliwe będzie także korzystanie z terenów leśnych, jednak bez możliwości użytkowania małej infrastruktury leśnej, jak np. wiaty, miejsca do biwakowania, urządzenia do zabaw dla dzieci. Otwarte zostaną tereny zielone wokół stawu Reja, stawu Kochanowskiego, Okrzei. Dostępne pozostają ścieżki rowerowe.

Otwarte są również sopockie cmentarze. Na cmentarzach, podczas jednego pogrzebu może przebywać nie więcej niż 50 uczestników, oprócz osób sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy.

Przypomnijmy: decyzją rządu od początku kwietnia obowiązywał zakaz korzystania z terenów zielonych i rekreacyjnych. Zniesienie niektórych zakazów i ograniczeń ogłoszone zostało w miniony piątek, 16 kwietnia. Przepisy wchodzą w życie od poniedziałku 20 kwietnia. Możliwość korzystania z plaż czy bulwarów nie zwalnia jednak z podstawowych zasad zachowania dystansu co najmniej 2 metrów od drugiej osoby oraz zakrycia ust i nosa.
(UMG,UMS)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button