TRÓJMIASTO

Tramwaj “Niebo polskie” kursuje po Gdańsku

Tramwaj “Niebo polskie”

Zbliża się pierwsza rocznica odtworzenia zniszczonego przez hitlerowców fresku “Niebo polskie” w dawnym Gimnazjum Polskim w Gdańsku.

Z tej okazji fragmenty dzieła “pojechały w miasto” – na karoserii tramwaju.

Pierwsza prezentacja odtworzonego po 78 latach fresku “Niebo polskie” w auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 1 odbyła się 8 maja 2018 r. “Niebo polskie” to patriotyczne malowidło, które zostało odsłonięte na krótko przed wybuchem wojny. Tuż po jej rozpoczęciu, hitlerowcy doszczętnie zniszczyli niezwykłe dzieło autorstwa Bolesława Cybisa i Jana Zamoyskiego.

Budynek dawnego Gimnazjum należy obecnie do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i właśnie z budżetu urzędu zrealizowano rekonstrukcję fresku (inicjatorem przywrócenia dzieła był marszałek Mieczysław Struk). Dziewięć miesięcy zajęło siedmioosobowemu zespołowi z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierunkiem prof. Jacka Zdybla odtworzenie zniszczonego malowidła.

O pierwszej rocznicy zakończenia prac przypomina niebieski jak “Niebo polskie” tramwaj, który kursuje po gdańskich torach. Z pojazdem promującym “Niebo” łączyć się będą ciekawe konkursy – organizatorzy zachęcają tajemniczo, by już teraz rozglądać się za niezwykłym tramwajem i robić mu zdjęcia.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button