KRAKÓWPOLSKA

Tragedia w Tatrach. Piorun uderzył w Giewont. Zginęły cztery osoby

Zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci

W czwartek po południu nad Tatrami przeszła gwałtowna burza. Zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci.

Są to dwie kobiety w wieku 46 i 24 lat oraz dwójka dzieci – 10-letnia dziewczynka i 10-letni chłopiec. W szpitalach przebywa 34 poszkodowanych turystów. Po słowackiej stronie nie żyje jedna osoba.

Podczas burzy piorun miał uderzyć w łańcuch na szlaku, którego trzymają się turyści wchodząc na szczyt góry.

Ponad 150 osób zostało poszkodowanych (stan na 23 sierpnia, godz. 10:00).

Oświadczenie Witolda Kozłowskiego Marszałka Województwa Małopolskiego

„W obliczu tragedii, która wydarzyła się w Tatrach składam kondolencje rodzinom ofiar. Równocześnie modlę się o to, by wszystkie osoby ranne wskutek uderzenia piorunem na Giewoncie jak najszybciej wróciły do zdrowia.

Z całego serca dziękuję ratownikom Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy pospieszyli z pomocą rannym turystom. Jestem w drodze do Zakopanego, by w ramach posiadanych możliwości wesprzeć prowadzone działania.”

Do Zakopanego udali się premier Mateusz Morawiecki i wojewoda Piotr Ćwik.

Zakopane: Premier Mateusz Morawiecki na miejscu tragedii

Szef rządu wziął udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego po burzy w Tatrach, podczas której zginęły 4 osoby, a ponad 100 zostało rannych.

„Chciałem wyrazić najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin zmarłych osób” – powiedział premier. Jak dodał, służby w sprawny sposób przeprowadziły akcję ściągania wszystkich rannych i poszkodowanych. „Osoby te zostały przetransportowane do szpitali w Krakowie Prokocimiu, Limanowej, Nowym Targu i Zakopanem” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że na bieżąco działały m.in. śmigłowiec TOPR-u i cztery śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W dyspozycji jest także śmigłowiec policyjny Black Hawk. „Z punktu widzenia akcji ratowniczej, bazy sprzętowej, profesjonalizmu służb medycznych i ratowniczych wszystko zostało zabezpieczone tak, jak trzeba” – ocenił szef rządu.

„Wszystkim służbom chcę w tych tragicznych momentach bardzo podziękować i zapewnić, że wszelka pomoc będzie udzielona” – zaznaczył premier.

Dla rodzin osób poszkodowanych w Tatrach została uruchomiona infolinia. Informacje można uzyskać pod numerami: 18 201 71 00 oraz 18 202 39 14.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformowały, że po tragicznej burzy szlak turystyczny z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont został zamknięty do odwołania.

Od początku zdarzenia kierownictwo MSWiA było w kontakcie z podległymi służbami i wojewodą.

Ok. godz.13.15 w Zakopanem w rejonie Giewontu odnotowano groźne zjawiska burzowe oraz towarzyszące im silne wyładowania. W wyniku uderzeń piorunów poszkodowanych zostało ok. 100 osób, w tym niestety 4 osoby śmiertelnie (dwoje dzieci) po polskiej stronie. Wszystkim poszkodowanym po ewakuacji udzielono pomocy medycznej.

Rannych przewieziono do szpitali w Zakopanem, Nowym Targu, Krakowie, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej.

Ratownicy działali w niezwykle trudnych warunkach – wiodącą rolę pełnili ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podczas odprawy przedstawiciele służb zrelacjonowali działania ratownicze prowadzone w rejonie Tatr.

W akcji ratowniczej brało udział:

– siły TOPR-u, w tym śmigłowiec,

– 4 x śmigłowiec LPR;

– 12 karetek ZRM;

– siły i środki PSP: 23 zastępy/81 ratowników (strażacy ewakuowali poszkodowanych – transportowali ich do zespołów ratownictwa medycznego – i udzielali pierwszej pomocy; działali w miejscach, w których był możliwy dojazd samochodami i quadami; przy szpitalu powiatowym w Zakopanem rozstawiono ogrzewany namiot pneumatyczny);

– do działań zaangażowanych zostało ok. 140 policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, a także Oddziału Prewencji Policji w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i ościennych powiatów; do akcji ratunkowej został włączony policyjny śmigłowiec Black Hawk, który aktualnie stacjonuje w Zakopanem, pozostając w pełnej gotowości do pomocy innym służbom ratowniczym;

Zasadnicze działania sił ratowniczych zakończono ok. godz. 20.00. Dziś będę one kontynuowane.

Hospitalizowanych zostało 56 osób, 34 osoby obecnie (dane będą się zmieniać!) przebywają nadal w szpitalach (Szpital im. Rydygiera w Krakowie: 4, Szpital Uniwersytecki w Prokocimiu: 3, CUMRiK: 5, Szpital Wojskowy: 1, Sucha Beskidzka: 1, Nowy Targ: 15, Zakopane: 5), ich obrażenia są zróżnicowane: od urazów np. czaszkowych przez oparzenia po urazy wielonarządowe.

Małopolscy policjanci uczestniczą w akcji ratunkowej w Tatrach

Policjanci uczestniczą w akcji ratunkowej osób, poszkodowanych w wyniku gwałtownych wyładowań atmosferycznych w Tatrach. Do działań zaangażowanych zostało ok. 140 policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, a także Oddziału Prewencji Policji w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i ościennych powiatów, na terenie których znajdują się szpitale przyjmujące osoby ranne w zdarzeniu. Wśród nich znajdują się funkcjonariusze ruchu drogowego, których zadaniem jest udrożnianie ruchu oraz pomoc pojazdom przewożącym osoby poszkodowane do okolicznych placówek medycznych, a także policyjni psycholodzy, którzy na miejscu udzielają wsparcia ofiarom oraz ich rodzinom. Do akcji ratunkowej został włączony policyjny śmigłowiec Black Hawk, ze stanu Komendy Głównej Policji, który aktualnie stacjonuje w Zakopanem, pozostając w pełnej gotowości do pomocy innym służbom ratowniczym.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik przekazuje wyrazy głębokiego współczucia osobom, które w tej tragedii straciły swoich bliskich.

Ogłoszenie żałoby na terenie Miasta Zakopane

„Ogłaszam żałobę na terenie Miasta Zakopane w związku z tragicznymi wydarzeniami w Tatrach w dniu 22 sierpnia 2019 r., w wyniku których zginęli turyści porażeni piorunem, a wiele osób podczas gwałtownej burzy zostało poszkodowanych. Żałoba trwać będzie w dniach 23 – 25 sierpnia.

Zwracam się do wszystkich organizatorów imprez o charakterze rozrywkowym, kulturalnym i sportowym z apelem o ich odwołanie bądź ograniczenie w czasie trwania żałoby.

Na znak żałoby przed Urzędem Miasta Zakopane zostaną wywieszone i opuszczone do połowy masztu flagi państwowe i miejskie. Odwołana została także część artystyczna Koncertu Finałowego 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Łączę się w bólu z rodzinami ofiar i wszystkimi poszkodowanymi, proszę także mieszkańców o modlitwę w ich intencji.

Leszek Dorula
Burmistrz Miasta Zakopane”
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button