FESTIWALEFILM I SERIALE

Toruń. Kolejni nagrodzeni twórcy na Festiwalu CAMERIMAGE ogłoszeni

Filmowy świat

Zdobywca Oscara, reżyser Alex Gibney odbierze podczas tegorocznej 30-tej edycji Festiwalu CAMERIMAGE Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym.

Twórca którego niezwykle angażujące filmy realizowane w charakterystycznym stylu sprawiły, że amerykański magazyn Esquire okrzyknął go „najważniejszym dokumentalistą naszych czasów” specjalizuje się w dokumentalistyce śledczej. Jego często kontrowersyjne filmy ujawniają zarówno ciemne, jak i piękne strony współczesnego świata.

Swoją karierę Gibney rozpoczął w latach 80., kształtował swój styl w latach 90., ale dopiero w pierwszej dekadzie XXI wieku zaczął przyciągać uwagę międzynarodowej publiczności serią głośnych filmów dokumentalnych. Wśród nich znalazły się: Przekręt w Enronie ujawniający chciwość i korupcję w jednej z najbardziej wpływowych amerykańskich korporacji, nagrodzony Oscarem Kurs do Krainy Cienia będący przerażającą opowieścią o nieludzkich praktykach we wczesnych latach wojny w Afganistanie czy Mea Maxima Culpa: Milczenie Kościoła podejmujący temat pedofilii w kościele. Wszystkie niezwykle kontrowersyjne, wszystkie zaciekle dyskredytowane przez przedstawione w nich organizacje – i wszystkie niewiarygodnie poruszające i oddziałujące na widza.

Chociaż Alex Gibney znany jest przede wszystkim ze swoich starannie przygotowanych od strony merytorycznej dokumentów śledczych ujawniających korupcję, chciwość i zepsucie ukryte pod wieloma warstwami korporacyjnych i instytucjonalnych kłamstw, ma również niewiarygodny talent do znajdowania i ukazywania ludzkich niedoskonałości. Przykładem mogą być tu filmy Steve Jobs: człowiek-maszyna, Frank Sinatra – życie gwiazdy oraz Kłamstwa Armstronga o słynnym kolarzu szosowym Lansie Armstrongu. Gibney współpracuje na co dzień z największymi postaciami światowego kina. W fascynującym sześcioodcinkowym serialu dokumentalnym „Geneza nienawiści”, wyprodukowanym dla Discovery wraz z Stevenem Spielbergiem przyglądał się jednej z najbardziej pierwotnych i destrukcyjnych ludzkich emocji. Obaj twórcy w poruszający sposób, pokazali, jak przez lata zmieniała się natura nienawiści i jak potężny wpływ miała nie tylko na jednostki, ale też całe społeczeństwa.

Alex Gibney (fot. org.)

Alex Gibney to także niezwykle aktywny zawodowo producent promujący projekty dokumentalne, które bez jego wsparcia prawdopodobnie nigdy nie ujrzałyby światła dziennego, a także wszechstronnie utalentowany dziennikarz, piszący m.in. dla The Atlantic i The Huffington Post. Gibney wyreżyserował też odcinki seriali fabularnych, takich jak Billions czy The Looming Tower, a obecnie jest na etapie preprodukcji thrillera o wojnie w Wietnamie zatytułowanego Two Wolves z udziałem Viggo Mortensena i Caleba Landry Jonesa.

Filmowy dorobek Alexa Gibneya wywołuje u widzów emocje, konfrontując ich z niewygodnymi faktami i bolesną prawdą. Można nie zgadzać się z jego punktem widzenia, można nawet czuć się nieswojo oglądając jego filmy, jednak po zapoznaniu się z twórczością Gibneya nie jest się już tą samą osobą. A to nie lada wyczyn w czasach narastającego chaosu społecznego, politycznego i w dobie otaczającego nas szumu informacyjnego. W trakcie jubileuszowej 30-tej edycji Festiwalu Camerimage Alex Gibney nie tylko odbierze nagrodę, ale także spotka się widzami by porozmawiać o swojej twórczości.

Festiwal rusza 12 listopada.

Wybitny twórca wideoklipów na CAMERIMAGE

CAMERIMAGE odkrywa kolejne karty – Nagrodę dla Reżysera za Wybitne Osiągnięcia w Dziedzinie Wideoklipów podczas tegorocznej, 30. edycji Festiwalu otrzyma Hype Williams, reżyser, który w trakcie swojej kariery współpracował między innymi z takimi muzykami jak: The Notorious B.I.G., 2Pac, Missy Elliott, Mary J. Blige, Busta Rhymes, Jay-Z, Dr. Dre, Beyoncé, DMX, Pharrell Williams czy Jennifer Lopez.

Artysta, którego twórczość od lat rozpala wyobraźnię zarówno fanów filmu jak i muzyki, będzie gościem honorowym Festiwalu CAMERIMAGE w Toruniu, podczas którego osobiście odbierze przyznane mu wyróżnienie. Pochodzący z nowojorskiego Queens Williams jest awangardowym artystą wizualnym oraz filmowcem, kojarzonym z ikonicznymi teledyskami powstającymi w Stanach Zjednoczonych – sercu globalnej popkultury. Tworzący teledyski od końca lat 80. filmowiec postrzegany jest jako perfekcjonista, którego klipy były przełomowe przede wszystkim dla twórczości muzyków związanych z sceną hip-hopową.

Hype Williams realizował się także jako fotograf, w swym dorobku posiada wiele sesji fotograficznych oraz kampanii reklamowych, w tym dla tak rozpoznawalnych marek, jak dom mody Marc Jacobs, czy czasopismo InStyle. Za swoje wideoklipy oraz filmy reklamowe Hype Williams był wielokrotnie nagradzany i nominowany do prestiżowych nagród na całym świecie. Na swoim koncie posiada między innymi kilkanaście nominacji do nagród Grammy, The Billboard Music Awards, NAACP Image Awards czy Much Music Music Video Awards w Toronto w Kanadzie. Jest ponadto laureatem BET Awards oraz BET Hip Hop Awards dla Najlepszego Reżysera Roku, nagród MTV, w tym prestiżowej MTV Michael Jackson Video Vanguard Award za Całokształt Twórczości oraz Hip Hop Lifetime Achievement Award 2017 przyznawanej podczas VH1 Hip Hop Honors.

30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego CAMERIMAGE odbędzie się w Toruniu w dniach 12-19 listopada.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button