POLSKA

Tłumy ludzi pożegnało Jana Olszewskiego. Prezydent Duda o byłym premierze

Uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego

– Jan Olszewski był człowiekiem, który zawsze marzył i wierzył w wolną, suwerenną i niepodległą Polskę.

– Ona była Jego marzeniem, dążeniem i w jakimś sensie – obok żony i rodziny – treścią jego życia – podkreślał Prezydent żegnając zmarłego. Para Prezydencka wzięła udział we mszy św. żałobnej, odprawianej w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Jan Olszewski spoczął na cmentarzu na Wojskowych Powązkach. Uroczystości miały charakter państwowy, a w piątek i sobotę do godz. 19.00 obowiązywała żałoba narodowa. Byłego premiera żegnali rodzina i przyjaciele, przedstawiciele najwyższych władz, a także tłumy warszawiaków.

– Odchodzi człowiek, który przez swoje życie był nie tylko świadkiem historii Rzeczypospolitej, ale – jak napisałem wspominając go w księdze kondolencyjnej – był kreatorem historii Rzeczypospolitej. Był z całą pewnością, patrząc na sto lat odrodzonej Polski po 1918 roku, jedną z najważniejszych postaci w jej historii – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości w Archikatedrze.

Trumna z ciałem byłego premiera została w sobotę przed południem wyprowadzona z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej – gdzie od piątku wieczorem odbywało się czuwanie – i przeniesiona uroczyście do Bazyliki Archikatedralnej. Na początku mszy odśpiewano hymn. Trumna z ciałem byłego premiera przykryta była biało-czerwoną flagą, obok umieszczone zostało jego zdjęcie przepasane kirem. Przed Bazyliką zebrały się tłumy ludzi, chcących pożegnać Jana Olszewskiego.

Kondukt żałobny (fot. Igor Smirnow/KPRP)

Po mszy kondukt pogrzebowy przeszedł przed pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnali żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Po godz. 16 trumna z ciałem byłego premiera została złożona do grobu na warszawskich Wojskowych Powązkach.

Prezydent przekazał wdowie po Janie Olszewskim flagę Polski, którą podczas uroczystości była przykryta trumna.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button