TENIS

Tenis. Szarm el-Szejk. Pierwszy zawodowy tytuł Martyna Pawelskiego

ITF M15

Martyn Pawelski zdobył pierwszy tytuł w imprezie rangi ITF M15, nie tracąc w pięciu meczach w Egipcie nawet seta.

18-letni zawodnik KS Górnik Bytom triumfował w niedzielę w turnieju w Szarm el-Szejk (z pulą nagród 15 tys. dol.).

W trwającym 80 minut finale Pawelski okazał się lepszy od starszego i wyżej notowanego w rankingu Mukunda Sasikumara z Indii 6:2, 6:4. Młody Polak idealnie wykorzystał swoją szansę, bowiem miejsce w drabince dała mu wysoka 25. pozycja na wiecie w rankingu ITF Juniors (do lat 18.). Natomiast w deblu razem z Maratem Szaripowem odpadł w ćwierćfinale.

Przed pierwszym „dorosłym” zwycięstwem odniesionym w Egipcie Martyn miał w dorobku dwa singlowe półfinały w imprezach tej samej rangi, osiągnięte w 2021 roku w Monastyrze oraz przed dwoma miesiącami w Sozopolu.

W grze podwójnej wciąż jego najlepszym wynikiem jest półfinał, ale większego turnieju ITF M25 Talex Open (z pulą nagród 25 tys. dol.), zaliczanym do cyklu PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski 2021.  

W czerwcu tego roku Pawelski dotarł również do 1/2 finału w singlu oraz deblu w wielkoszlemowym turnieju na paryskich kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa. Powoli już stawia coraz pewniej kroki w zawodowym Tourze. W poniedziałek powinien wrócić do Top 1000 rankingu ATP, w którym był już sklasyfikowany na 990. miejscu (obecnie zajmuje 1139. pozycję).

Podobnie jak Martyn, coraz częściej w zawodowych turniejach próbuje swoich sił Olivia Lincer, 18-latka, która jest już 581. w rankingu WTA. W imprezie ITF W25 w Monastyrze (pula nagród 25 tys. dol.) dotarła do 1/8 finału w singlu, a w deblu razem z Włoszką Federicą Urgesi odpadły w pierwszej rundzie.

Tuż przed rozpoczęciem tego turnieju Polka miała okazję trenować na korcie z aktualną wiceliderką rankingu WTA Tunezyjką Ons Jabeur.

W mijającym tygodniu Iga Świątek został dwukrotnie nagrodzona. W czwartek Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) ogłosiła ją Mistrzynią Świata 2022 roku, w uznaniu dwóch triumfów w Wielkim Szlemie – w Roland Garros i US Open. Dwa dni wcześniej władze kobiecego tenisa przyznały jej tytuł najlepszej zawodniczki sezonu WTA.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button