REPREZENTACJATENIS

Tenis. Billie Jean King Cup. Mecz Polska – Brazylia bez zmian

Billie Jean King Cup

W dniach 16-17 kwietnia kobieca reprezentacja Polski spotka się w Bytomiu z drużyną Brazylii w rozgrywkach Billie Jean King Cup.

Ten termin nie ulega zmianie, pomimo decyzji Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF) o bezterminowym przełożeniu turnieju Billie Jean King Cup, który miał się odbyć w dniach 13-18 kwietnia w Budapeszcie.

W tegorocznym turnieju finałowym o trofeum (dawniej Fed Cup) rywalizować ma 12 najlepszych drużyn w narodowym rankingu ITF, co oznaczało przyjazd do Budapesztu około 60 tenisistek. W obecnej sytuacji związanej z rozwojem pandemii zorganizowanie w hali imprezy na taką skalę ITF oraz węgierskie służby sanitarne uznały za niemożliwe. Dlatego zostanie ona przesunięta na inny termin, w dalszej części sezonu. Na razie nie jest znana nowa data.

– Decyzja ta dotyczy tylko finałowego turnieju, natomiast wszystkie dwudniowe mecze fazy play off, zaplanowane w dniach 16-17 kwietnia odbędą się zgodnie z dotychczasowym terminarzem. Dlatego nasze przygotowania do spotkania z Brazylią w Bytomiu biegną według wcześniej opracowanego planu. Jedyną niewiadomą jest tylko to, czy w kwietniu będzie możliwe w naszym kraju rozgrywanie imprez sportowych z udziałem widowni, czy też grać będziemy przy pustych trybunach. Rywalizacja toczyć się będzie oczywiście z zachowaniem niezbędnych procedur sanitarnych, zresztą podobnie jak najbliższy mecz w Pucharze Davisa – powiedział prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński.

W dniach 5-6 marca polscy tenisiści, prowadzeni przez kapitana Mariusza Fyrstenberga, spotkają się w Kalisz Arenie z drużyną Salwadoru. Stawką jest miejsce w przyszłorocznych barażach o prawo gry w Grupie Światowej I, stanowiącej bezpośrednie zaplecze elity walczącej o Srebrną Salaterę.

– Cieszymy się, że po roku wracamy do gościnnego Kalisza, w którym w marcu pokonaliśmy pewnie zespół Hongkongu 4:0. Wtedy dosłownie w ostatniej chwili zmuszeni byliśmy podjąć, razem z prezydentami miasta Kalisza, decyzję o rozegraniu meczu bez udziału widowni, bo zaczynała się pierwsza fala pandemii. Teraz również nasza drużyna będzie rywalizować tam przy pustych trybunach, ze względu na obowiązujące w całym kraju obostrzenia sanitarne. Ale wierzymy, że uda jej się zrobić kolejny krok w stronę światowej czołówki – dodał Skrzypczyński.

Mecz w Bytomiu będzie jednym z ośmiu spotkań na tym szczeblu rozgrywek, a zwycięskie zespoły wywalczą prawo walki w przyszłorocznych kwalifikacjach do Billie Jean King Cup. Polki mogą przedłużyć imponującą serię do sześciu zwycięstw, bowiem w Grupie I w ostatnich sezonach pokonały ekipy Danii, Ukrainy, Słowenii, Turcji oraz Szwecji.

Kwietniowa rywalizacja z Brazylią toczyć się będzie na twardym korcie w Hali Na Skarpie. Reprezentacja prowadzona przez kapitana Dawida Celta będzie miała okazję zrewanżować się rywalkom z Ameryki Południowej za porażkę w ich jedynym dotychczasowym spotkaniu. W 1989 roku w Tokio lepsze okazały się bowiem Brazylijki, a w składzie „biało-czerwonych” grały wówczas m.in. Magdalena Mróz i Katarzyna Nowak.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button