Tęczowy Ranking ILGA-Europe 2023. Polska ostatnia w UE

Rainbow Europe Map and Index 2023

Tęczowa mapa Europy 2023 pokazuje, że prawa osób transpłciowych i interseksualnych stoją na czele pozytywnych zmian dla osób LGBTI w Europie.

Polska pod tym względem zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej. Jest w „strefie” białoruskiej i prawie rosyjskiej.

To już czwarty raz kiedy Polska zajmuje ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu badającym poziom równouprawnienia osób LGBT+.

Jest na 42. pozycji na 49 w całej Europie. Otrzymała 15 proc. na 100. Niżej od Polski są: San Marino, Białoruś, Monako, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.

Rainbow Europe Index 2023 (fot. ILGA-Europe

Pomimo intensywnych ataków skierowanych przeciwko osobom LGBTI w kilku krajach, równość wciąż postępuje w całej Europie.

Tęczowy Ranking ILGA-Europe 2023 (fot. ILGA-Europe

Rainbow Europe

Rainbow Europe – coroczne narzędzie porównawcze ILGA-Europe – obejmuje Tęczową Mapę i Indeks oraz rekomendacje krajowe. ILGA-Europe tworzy Tęczową Mapę i Indeks od 2009 roku, wykorzystując je do zilustrowania prawnej i politycznej sytuacji osób LGBTI w Europie.

Tęczowa Mapa i Indeks obejmuje 49 krajów europejskich pod względem ich odpowiednich praktyk prawnych i politycznych wobec osób LGBTI, od 0 do 100%.

W celu stworzenia tego rankingu krajów, ILGA-Europe bada prawa i polityki w 49 krajach przy użyciu 74 kryteriów, podzielonych na siedem kategorii tematycznych: równość i niedyskryminacja; rodzina; przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści; prawne uznanie płci; interseksualna integralność cielesna; przestrzeń społeczeństwa obywatelskiego; i azyl.

Tęczowa mapa i indeks przedstawiają obraz obecnego krajobrazu politycznego, podczas gdy te zalecenia dla poszczególnych krajów stanowią próbę odpowiedzi na pytanie „co dalej?” Zalecenia te mają na celu zachęcenie decydentów do zajęcia się najpilniejszymi priorytetami prawnymi i politycznymi w ramach tej tęczowej mapy i indeksu. Zalecenia zostały zebrane po konsultacjach internetowych z wieloma organizacjami LGBTI w różnych krajach. Dzięki temu zalecenia są dostosowane do potrzeb aktywistów pracujących w terenie.