FESTIWALETEATR

Teatr na Open’erze 2019. Trzy wyjątkowe spektakle

Open'er 2019

Krzysztof Warlikowski, Grzegorz Jarzyna, Agnieszka Smoczyńska – to trzy nazwiska reżyserów, którzy pojawią się na tegorocznym Open’er Festival z trzema wyjątkowymi, świetnymi spektaklami.

Bo dziś, żeby nadążyć za rzeczywistością można ją jedynie wyśmiać.

Krzysztof Warlikowski powraca na Open’era ze spektaklem „Wyjeżdżamy” – komedią na osiem pogrzebów. Znów jesteśmy bardzo u siebie, z zadawanym bez przerwy pytaniem, czy zostać w Polsce czy wyjeżdżać? A jeśli, to dokąd i kiedy? I żeby nie było za późno, bo decyzję o wyjeździe podejmuje też za nas życie, przydzielając niezależnie od wieku bilety w jedną stronę.

Grzegorz Jarzyna pokaże nowy spektakl zrealizowany według tekstu Doroty Masłowskiej „Inni ludzie”. Brawurowo widowiskowe przedstawienie, rozkręcone rapersko i filmowo, konfrontuje ze sobą dwa blokowiska dużych miast: biedne dresiarskie bloki i zamożne apartamentowce. W czasach ostrych podziałów w Polsce Jarzyna szuka drogi pojednania czy choćby możliwości dialogu.

Agnieszka Smoczyńska, znana z głośnych realizacji filmowych, zadebiutowała w teatrze musicalem o dziwnej suce. „Święta Kluska” w ogóle święta nie jest. Jej perwersyjny tryb życia doprowadza do katastrofy właścicieli, tak bardzo podobnych do mieszkańców polskich miast. Spektakl jest przerażająco śmieszny i niemożliwie heretycki.

Wszystkie spektakle grane będą z napisami w języku angielskim.

Rezerwacja miejsc ruszy 18 czerwca na stronie www.opener.pl.

„WYJEŻDŻAMY“ (prod. Nowy Teatr)

„WYJEŻDŻAMY“ (prod. Nowy Teatr)

Po kilkunastu latach od premiery „Kruma” Krzysztof Warlikowski powraca do twórczości Hanocha Levina. Krum wraca do ojczyzny po nieudanej wyprawie za granicę, wciąż pełen nadziei na spełnienie. Teraz wszyscy chcą gdzieś wyjechać. Wielka światowa wędrówka w tekście Levina znajduje swoje lokalne oblicze i lokalną skalę, w której odzwierciedlają się wszystkie niepokoje i ruchy w skali makro. Szykuje się rebelia, bunt dojrzałości przeciwko zawłaszczaniu terytorium wolności i wtłaczaniu naszego życia w tryby spokoju, oferowanego w zamian za uległość. W „komedii na osiem pogrzebów” kierunek podróży najczęściej prowadzi na tamten świat. Mimo biletu w jedną stronę, ochota na wyjazd nie maleje. Czy naprawdę jednak życie jest gdzie indziej? Czy nie lepiej i mądrzej skoncentrować się na budowie wspólnoty? Czy teraz jest czas romantycznych gestów, czy pozytywistycznej pracy dla wspólnego dobra?

„INNI LUDZIE” (prod. TR Warszawa)

Spektakl w reżyserii Grzegorza Jarzyny oparty jest na hiphopowym poemacie Doroty Masłowskiej, jednej z najważniejszych polskich pisarek młodego pokolenia oraz autorki głośnych dramatów („Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” i „Między nami dobrze jest”).

Miejscem akcji, a zarazem zbiorowym bohaterem tej miejskiej antyballady jest Warszawa; pogrążona w smogu i depresji metropolia, napędzana narkotykami i alkoholem. Miasto, które przyciąga karierowiczów i nieudaczników, artystów i pracowników korporacji, studentów i emigrantów, obiecując złudne szczęście i podrabiany sukces. Przewodnikiem po miejskiej dżungli jest 32-letni Kamil, chłopak z warszawskiego Grochowa, który dorabia sprzedażą narkotyków i marzy o karierze hiphopowca. Razem z nim wyruszamy w podróż w głąb miasta, konfrontując się z różnymi środowiskami i społecznymi klasami.

„Inni ludzie” to próba portretu Polski trzy dekady po transformacji, opowieść o wspólnocie, którą od środka rozsadzają uprzedzenia i nienawiść. Rzecz o polskim społeczeństwie,
w którym pęka międzyludzka więź, a narodowa tożsamość budowana jest na wrogości do innych: Ukraińców, Wietnamczyków czy gejów. To historia ludzi, opętanych wizją wirtualnego szczęścia, opowiedziana trashowym językiem reklam, internetowych wpisów i medialnych doniesień, który zatruwa jak smog i blokuje autentyczną komunikację. Spektakl powstał we współpracy z twórcami polskiej sceny hip-hopowej i w partnerstwie z wytwórnią PROSTO.

„ŚWIĘTA KLUSKA” (prod. Komuna/Warszawa)

„Święta Kluska” to super-produkcja Komuny Warszawa – jednego z najważniejszych polskich teatrów niezależnych.

Tytułowa KLUSKA to bulterierka, ciągle bardzo głodna, spędzająca radosne szczenięctwo w domu bezdzietnej pary kreatywnych pracowników korporacji. Pani STARA wypatruje życia, które według niej jest zawsze gdzie indziej, a jej dużo starszy konkubent STARY jest bardzo nieśmiały. Z czasem KLUSKA sprawia im coraz więcej kłopotów, a samotność kieruje ją w stronę Bogapsy. Ten tragikomiczny i minimalistyczny musical na trójkę aktorów oparty jest na prawdziwej biografii, z lekką domieszką fantazji.

Reżyserką spektaklu jest Agnieszka Smoczyńska, nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film „Fuga”. Uwagę filmowego świata zwróciła już w 2015 roku za sprawą filmu „Córki Dancingu”, który był dystrybuowany m.in. w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Autorami libretta „Kluski” są Robert Bolesto i Zuzanna Wrońska. Robert Bolesto to dramaturg i scenarzysta, współpracujący m.in. z TR Warszawa i Teatrem Powszechnym. „Córki Dancingu” czy „Ostatnia Rodzina” to jego scenariusze, które z wielkim sukcesem przeniesiono na ekran.

Muzyka, czyli element bez którego ten holy-hop-dog musical obyć się nie może, to wynik współpracy Zuzanny Wrońskiej i Marcina Macuka. Para spotkała się już podczas tworzenia ścieżki dźwiękowej do „Córek Dancingu” Smoczyńskiej. Wrońska na co dzień jest związana z projektem Ballady i Romanse, Macuk to postać znana z twórczości o dużym spektrum gatunkowym – produkuje (m.in. NOSOWSKA), kompozytor oraz muzyk (m.in zespoły HEY i Pogodno).

03.07

„INNI LUDZIE” | g. 14-16

04-06.07

„WYJEŻDŻAMY” | g. 11-14.30

„INNI LUDZIE” | g. 12-14

„ŚWIĘTA KLUSKA” | g. 15-16
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button