Tatry. Zamknięcie i otwarcie szlaków turystycznych

Małopolska

Od 24 maja do odwołania zostaje zamknięty niebieski szlak od Polany Kalatówki (koniec polany) do schroniska na Polanie Kondratowej (w obu kierunkach).

Trwa doprowadzanie sieci kanalizacyjnej do schroniska na Polanie Kondratowej. Prace uda się prawdopodobnie zakończyć jeszcze przed sezonem wakacyjnym.

Otwarcie szlaków w rejonie Doliny Gąsienicowej

Od 21 maja ponownie udostępnione dla ruchu turystycznego zostaną szlaki w rejonie Doliny Gąsienicowej.

  1. Schronisko „Murowaniec” (Hala Gąsienicowa) – Czarny Staw Gąsienicowy – Zawrat, w obu kierunkach (szlak niebieski);
  2. Czarny Staw Gąsienicowy – Mały Kościelec – Karb – Kościelec, w obu kierunkach (szlak czarny);
  3. Zielony Staw Gąsienicowy – Karb, w obu kierunkach (szlak niebieski);
  4. Czarny Staw Gąsienicowy – Skrajny Granat, w obu kierunkach (szlak żółty);
  5. Zmarzły Staw – Kozia Dolinka – Kozia Przełęcz, w obu kierunkach (szlak żółty);
  6. Kozia Dolinka – Zadni Granat, w obu kierunkach (szlak zielony);
  7. Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego, w obu kierunkach (szlak czarny)

oraz drogi wspinaczkowe w rejonie Doliny Gąsienicowej w obrębie grani i leżących poniżej ścian – od Żółtej Przełęczy przez Granaty, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, wschodnie ściany Kościelców po Karb.

Niedźwiedzia rodzina najprawdopodobniej przeniosła się już z tego rejonu, ponieważ od dłuższego czasu nie zaobserwowaliśmy żadnych śladów jej obecności. Jednak nawet jeśli tak się nie stało, to otwarcie szlaków dla ruchu turystycznego w tym momencie (młode już podrosły, zakończył się sezon skiturowy) nie stwarza dla nich zagrożenia. Przypominamy, że w razie spotkania niedźwiedzia na szlaku należy spokojnie się oddalić.

Ze względu na gniazdujące sokoły we wschodniej ścianie Kościelca nadal obowiązuje Zarządzenie nr 12/2021 Dyrektora TPN z dnia 30 marca 2021 r. w sprawie ograniczeń dla uprawiania taternictwa i narciarstwa ekstremalnego na terenie TPN. Wiąże się to z tym, że nadal pozostają zamknięte do 31 lipca 2021 r. drogi wspinaczkowe w obszarze wschodniej ściany Kościelca od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego.

Otwarcie szlaku turystycznego Zawrat – Świnica. Będzie jeden kierunek

Latem ubiegłego roku Tatrzański Park Narodowy wyremontował szlak między Zawratem a Świnicą, który w 2018 r. w wyniku obrywu skalnego uległ zniszczeniu. Szlak zostanie ponownie udostępniony dla turystów od 1 czerwca br. Jednak z ważną zmianą – od tej pory będzie obowiązywał tam ruch jednokierunkowy (Zawrat ➔Świnica).

Taka decyzja jest podyktowana względami bezpieczeństwa i zgodna z rekomendacjami Naczelnika TOPR. W ostatnich latach obserwujemy większy ruch turystyczny na wysokogórskich szlakach i tworzące się zatory, co w miejscach stromych i eksponowanych ma bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa. W ocenie TPN i TOPR otwarcie szlaku jako jednokierunkowego – od Zawratu do Świnicy – pozwoli zmniejszyć natężenie ruchu turystycznego w rejonie wcześniejszego obrywu skalnego. Wyeliminowanie ruchu w odwrotnym kierunku (zejście z wierzchołka Świnicy na Zawrat) powinno również wpłynąć na bezpieczeństwo turystów. Liczba wypadków śmiertelnych w ostatnich 10 latach w tym rejonie jest porównywalna z liczbą tak tragicznych zdarzeń w rejonie Rysów czy całej Orlej Perci. Prawdopodobnie jest to związane z łatwym dostępem szczytu Świnicy z Kasprowego Wierchu i dużymi trudnościami w zejściu, na które napotykają turyści, często zupełnie na to nieprzygotowani. To właśnie na odcinku pomiędzy Świnicą na Zawratem odnotowano najwięcej wypadków.

– Obecny stan okolic obrywu nie wyróżnia się szczególną niestabilnością w porównaniu do sąsiednich ścian i turni, będących obszarem o dużej erozji i kruchości skał – mówi Jan Krzysztof, naczelnik TOPR. Trzeba jednak pamiętać, że nigdy nie można wykluczyć kolejnych obrywów skalnych. Takie zagrożenie jest naturalnym ryzykiem występującym w górach takich jak Tatry.

– Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego w kierunku Zawrat – Świnica być może pozwoli ograniczyć liczbę wypadków, a z pewnością da możliwość oceny takiej formy zarządzania ryzykiem w masowym ruchu turystycznym na szlakach wysokogórskich. Mamy już w Tatrach kilka odcinków jednokierunkowych i to rozwiązanie się sprawdza – komentuje Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

W początkowym okresie po otwarciu szlaku, w informowaniu turystów o zmianach pomogą wolontariusze i pracownicy terenowi, pojawią się też tablice informacyjne. Wprowadzone także zostaną zmiany na mapach w punktach wejścia do Parku.

Exit mobile version