RÓŻNOŚCI

Targi AMBERIF. Gdańsk Światową Stolicą Bursztynu. AMBERIF DESIGN AWARD 2020

Międzynarodowe Targi Bursztynu Amberif

Tegoroczna pandemia miała wpływ na wiele wydarzeń targowych na całym świecie, w tym AMBERIF.

W porozumieniu z większością wystawców, zarząd MTG SA podjął decyzję o przełożeniu terminu Targów z marca na sierpień. Wydarzenie odbędzie się w warunkach podwyższonych standardów sanitarnych i z zachowaniem wszelkich rygorów bezpieczeństwa dla jego uczestników.

Gdańsk – Światowa Stolica Bursztynu. W jego centrum znajduje się Muzeum Bursztynu, przedstawiające najstarsze i najcenniejsze zabytki rzemiosła, Muzeum Inkluzji w Bursztynie z wystawą życia uwięzionego w płynnej żywicy przed milionami lat. Na słynnej ulicy Mariackiej znajduje się wiele sklepów, galerii i pracowni współczesnych bursztynników, a w całym mieście liczne odwołania do bursztynowego dziedzictwa. Targi Amberif, warsztaty międzynarodowych projektantów, wystawy w galeriach i muzeach, mnogość instytucji otoczenia biznesu bursztynniczego i jubilerskiego oraz uczelni mających w spektrum swoich zainteresowań badania związane z bursztynem sprawiają, że to tu przyjeżdża się po bursztynową biżuterię oraz aktualizację wiedzy związanej z bałtyckim bursztynem.

Targi Amberif. Dwa razy w roku, podczas największych w Polsce targów jubilerskich oraz największych na świecie targów bursztynowych, dostępny jest olbrzymi wybór bursztynowej biżuterii zarówno pod kątem wzornictwa, różnorodności oraz jakości. W roku 2020 w sposób szczególny chcemy zaakcentować pozycję światowego lidera proponując nową aranżację hali dedykowanej producentom biżuterii z bursztynem – od unikatowych egzemplarzy, limitowanych kolekcji, aż po biżuterię outdoor’ową, inspirowaną aktualnymi trendami mody jubilerskiej.

Design, Srebro, Złoto. Duża część z 240 wystawców Amberifu to producenci oryginalnej biżuterii ze srebra i złota, kamieni jubilerskich, akcesoriów modowych. Nie brakuje tu także wiodących importerów i przedstawicieli producentów z Polski, Litwy, Włoch, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Bułgarii, Indii, Łotwy, Szwajcarii, Ukrainy, USA. Wyróżnikiem targów jest Galeria Projektantów z wyjątkową strefą designu i ofertą biżuterii artystycznej niemal 40 polskich i europejskich twórców sztuki złotniczej. Amberif to także największy przegląd urządzeń, narzędzi, półfabrykatów, surowców czy materiałów do produkcji jubilerskiej. Polscy producenci oraz przedstawiciele światowych liderów prezentują swoją ofertę w dedykowanej im strefie technologicznej.

Wiedza o bursztynie. Specjalistyczne wydarzenie targowe jest także corocznym pretekstem do opiniotwórczych spotkań ekspertów z wielu dziedzin biznesu, nauki i sztuki, miejscem wydarzeń kulturalnych. Targom zawsze towarzyszy bogaty program wystaw, seminariów i spotkań.

Znamy już wyniki tegorocznej, 24. edycji Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award, w którym udział wzięło 130 artystów z 25 krajów. To kolejny imponujący wzrost zainteresowania konkursem. Na Amberif Design Award nadesłano 169 prac, blisko 15% więcej niż rok wcześniej. Nagrodzeni i wyróżnieni artyści pochodzą z Polski, Finlandii, Tajwanu oraz Iranu. Tegoroczny temat: „Ultimate Beauty” skłaniać ma do refleksji nad znaczeniem estetyki, a celem konkursu jest promocja bursztynu jako inspirującego tworzywa ingerencji artystycznych. Nagrodę główną ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska 10.000 zł otrzymał Marcin Tymiński, nagrodę bursztynową przyznano Helenie Lehtinen z Finlandii, nagrodę srebrną Meng-Ju Wu z Tajwanu. Jury przyznało dwa wyróżnienia: dla Adriany Lisowskiej oraz Fatemeh Darzidarounkola z Iranu.

Podczas targów poczekamy na dedykowany wystawcom konkurs AMBERIF SELECTION na najbardziej innowacyjny wzorniczo produkt prezentowany przez wystawców. Konkurs towarzyszący targom od 1995 roku w tej edycji pojawi się w nowej odsłonie, gdyż nie tylko będzie nagradzał najlepsze prace, ale będzie się wiązał z mocną i konsekwentną promocją zwycięzców poprzez kampanie reklamowe targów i branży w Polsce i na świecie.

Wśród wydarzeń towarzyszących, organizowanych w formule „Amberif po godzinach” wspomnieć należy o dwóch ważnych wystawach: autorskiej prezentacji biżuterii Jarosława Westermarka zorganizowanej przez Galerię Sztuki w Legnicy pt. „Materializacje”, której wernisaż będzie miał miejsce w Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, w Gdańsku przy ul. Warzywniczej 1 (27.08.2020, godz. 20:00) oraz retrospektywnej prezentacji najmłodszej generacji trójmiejskich designerów w Domu Uphagena, oddz. Muzeum Gdańska przy ul. Długiej 12, pt.: „Bursztyn bałtycki. Trendy 2011-2020”, dokumentującej najciekawsze obiekty bursztynnicze, jakie powstały w ramach projektu badawczo-wdrożeniowego, realizowanego od 10 już lat przez Urząd Miasta Gdańska, Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu (internisaż: 28.08.2020, godz. 19:30).

Bezpieczeństwo na targach. Ze względu na pandemię Covid-19 obecny rok jest – nie tylko dla przemysłów kreatywnych – trudnym okresem wielu przewartościowań i niespodziewanych wyzwań. Przed takimi stają również organizatorzy imprez targowych. Amberif 2020 – pierwotnie zaplanowany w marcu – został w porozumieniu z przedstawicielami wystawców przeniesiony na ostatni weekend sierpnia. Wszystko wskazuje na to, że będą to jedne z nielicznych targów jubilerskich na świecie, które odbędą się w tradycyjnej formule, pozwalając spotkać się bezpośrednio wystawcom i nabywcom ich produktów. Wydarzenie odbędzie się w warunkach podwyższonych standardów sanitarnych i z zachowaniem wszelkich rygorów bezpieczeństwa dla jego uczestników. Na terenie targów obowiązywać będą zalecenia i wytyczne rekomendowane przez Główny Inspektorat Sanitarny, Polską Izbę Przemysłu Targowego, oraz Ministerstwo Rozwoju w zakresie imprez targowych. MTG SA zadbało o zwiększenie ilości serwisu sprzątającego, termowizyjny pomiar temperatury ciała uczestników, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa czy kontrolę ilości osób przebywających w obiekcie. Powyższe obostrzenia oraz zachowanie dystansu społecznego ma na celu maksymalizację bezpieczeństwa uczestników targów.

Zapraszamy do AMBEREXPO w Gdańsku w dniach 26-29 sierpnia 2020.

AMBERIF 2020
termin: 26-29.08.2020
miejsce: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO, ul. Żaglowa 11, Gdańsk

AMBERIF DESIGN AWARD 2020

W tegorocznej, 24. edycji Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award udział wzięło 130 artystów z 25 krajów. To kolejny imponujący wzrost zainteresowania konkursem. Na Amberif Design Award nadesłano  169 prac, blisko 15% więcej niż rok wcześniej. Nagrodzeni i wyróżnieni artyści pochodzą z Polski, Finlandii, Tajwanu oraz Iranu.

We współczesnej sztuce, również złotniczej, definicja piękna nie funkcjonuje jako kluczowa, ani popularna. Z trudnym tematem Piękna Ostatecznego przyszło zmierzyć się międzynarodowemu jury w składzie: Tarja Tuupanen (Finlandia), Marta Hryc, Ewa Rachoń (Polska), któremu przewodziła Melanie Isverding  z Niemiec. Kuratorką konkursu od wielu lat jest niemiecka krytyczka sztuki Barbara Schmidt.

Na konkurs od samego jego początku nadsyłane są plansze z projektami lub zdjęciami modeli czy gotowych realizacji. Ich autorami są nie tylko projektanci biżuterii, ale również artyści pokrewnych dziedzin, form rzeźbiarskich czy także sztuk wizualnych. 

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: 

NAGRODA GŁÓWNA ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska 10.000 zł:
Marcin Tymiński, Polska, praca numer 101974
Delikatne podejście do tematu prezentuje bardzo wysublimowane zrozumienie koncepcji konkursu. Dialog pomiędzy naturalnym materiałem a tworzywem sztucznym i ich równe traktowanie nadaje pracy wartość ponadczasową i holistyczną. Zostawia miejsce na wyobraźnię.

Nagroda bursztynowa: Helena Lehtinen, Finlandia, praca numer 202020
Na pierwszy rzut oka praca super-prosta. A jednak jest ona niczym dokument. Przywodzi pytania o tłach kulturowych, odnosi się w sposób konceptualny do klasycznych naszyjników. Jest to pamiętnik ewolucji, narracja zbudowana z wielu indywidualnych historii i wyborów.

Nagroda srebrna: Meng-Ju Wu, Taiwan, praca numer 572342
Niełatwe od strony technicznej połączenie stopu metalu z bursztynem wymagające wiedzy o procesach metalurgicznych i właściwościach fizycznych organicznego bursztynu. W rezultacie powstał talizmatyczny obiekt o wewnętrznym świetle.

Jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia:

Adriana Lisowska, Polska, praca numer 260546,
Zabawne podejście do klasycznej koncepcji naszyjnika, gdzie autor panuje nad jego właściwościami, kolorem i umiejscowieniem elementów.

Fatemeh Darzidarounkola, Iran, praca numer 253927,
Ważna refleksja na temat obecnego stanu morza, zmian klimatycznych, zanieczyszczenia środowiska i tego, jak korzystamy z posiadanych zasobów i co po sobie zostawiamy.

Program AMBERIF 2020

    Środa, 26.08.2020 | Godziny otwarcia targów 10.00-18.00
    19.00 Cocktail Party Amberif 2020, Twierdza Wisłoujście, ul. Stara Twierdza 1 – obowiązują zaproszenia
    Czwartek, 27.08.2020 | Godziny otwarcia targów 10.00-18.00
    13.00 – 14.00 Seminarium Gemmologiczne Identyfikacja diamentów luzem i w oprawie przy pomocy urządzenia J-Screen. Wizja certyfikacji biżuterii oraz edukacji w HRD w Antwerpii org. Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich i HRD Antwerp, piętro I, sala Konferencyjna 1A
    15.00 Ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród, piętro I, sala Konferencyjna 1C:
– Oficjalne wręczenie medalu Gloria Artis, nagroda Ministra Kultury
– Oficjalne wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury
Bursztynowe Rzemiosło. Konkurs Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MiŚP
Bursztynnik Roku 2019. Nagroda przyznawana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników
    16.00 – 19.00 Internisaż Wystawy Ożywienie Płynie z Bursztynowej Planety JANTAR, STREFA SZTUKI Galeria Wnętrz CITY MEBLE „Strefa Inspiracji”, Al. Grunwaldzka 211, Gdańsk
    20.00 Wernisaż Jarosław Westermark – Materializacje, kuratorka: Anna Wójcik, Galeria Sztuki w Legnicy, galeria Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, ul. Warzywnicza 1, Gdańsk, obowiązują zaproszenia
    Piątek, 28.08.2020 | Godziny otwarcia targów 10.00-18.00
    19.00 Ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród w konkursach projektowych Amberif Design Award oraz Amberif Selection, org. MTG, Miasto Gdańsk, Muzeum Gdańska, Dwór Artusa Długi Targ 43-44 , Gdańsk, obowiązują zaproszenia
    19.30 Internisaż Wystawy Bursztyn Bałtycki Trendy 2011-2020, org. MTG, Miasto Gdańsk, Muzeum Gdańska, Dom Uphagena ul. Długa 12, Gdańsk, obowiązują zaproszenia
    Sobota, 29.08.2020 | Godziny otwarcia targów 10.00-16.00
    Wystawy towarzyszące targom:  
    Wystawa prac nagrodzonych w Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD Ostateczne piękno, stoisko A.226    
    Galeria Projektantów | patronat: Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, hala C    
    TREND BOOK 2020 prezentacja wydawnictwa autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego oraz wystawa prac Amber Trends 2020 | organizator: Biuro Prezydenta w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, wydawca: Wydział Architektury i Wzornictwa – Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, współpraca: Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu    
    Wystawa 28. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej SREBRO | Galeria Sztuki w Legnicy, stoisko C.306    
    Wystawy biżuterii zrealizowanej w ramach kursów semestralnych i dyplomowych przez uczniów i studentów szkół oraz uczelni artystycznych | ASP Gdańsk, ASP Wrocław, Państwowe Ognisko Artystyczne Nowolipki, ZSP Częstochowa, ZSP Katowice, stoiska C.301- C.305    
    Galeria Paleontologiczna | Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego, stoisko A.328    

Laboratorium Bursztynu | Bezpłatne badanie bursztynu przez ekspertów bursztynu w tym pracowników naukowych Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, stoisko A.403

Laboratorium Gemmologiczne | Ekspertyzy kamieni jubilerskich, bezpłatna wycena biżuterii Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, stoisko A.227

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button