W Sztabie Generalnym Wojska Polskiego sekretarze stanu w MON: Cezary Tomczyk i Paweł Bejda oraz generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przedstawili informacje na temat działań podejmowanych w celu wzmocnienia wschodniej granicy Polski oraz aktualnych prac w ramach programu Tarcza Wschód.
– Zasadniczym celem Tarczy Wschód jest odstraszanie, zbudowanie infrastruktury i zdolności, które pozwolą na wytworzenie takiej świadomości u naszych potencjalnych przeciwników, żeby nikt nie ważył się zaatakować Polski, a w przypadku skrajnie czarnego scenariusza Tarcza Wschód ma pozwolić na odepchnięcie wroga, niedopuszczenie go na terytorium Polski. I dlatego program ten ma strategiczne znaczenie – mówił Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w MON.
– Projekt Tarcza Wschód staje się de facto projektem europejskim – podkreślił wiceszef MON Cezary Tomczyk.
Jak poinformował w ostatnim czasie odbyły się rozmowy m.in. z partnerami z państw bałtyckich i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w sprawie ewentualnego finansowania części projektu. Podkreślił także, że Tarcza Wschód to największy tego typu projekt od II wojny światowej nie tylko w Polsce, ale i w Europie, a linia planowanych umocnień dotyczy też Litwy, Łotwy i Estonii. A Finlandia nie?
– Rozpoczęliśmy działania w celu pozyskania 150 opancerzonych pojazdów wojskowych, które będą przewoziły naszych żołnierzy i jednocześnie chroniły ich przed różnymi atakami z zewnątrz. Te pojazdy będą służyć na granicy. Będą zakupione w ramach pilnej potrzeby operacyjnej – mówił z kolei sekretarz stanu w MON Paweł Bejda.
Wiceszef MON odpowiedzialny m.in. za modernizację polskiej armii powiedział też, że uruchomiono już procedury mające na celu wybranie najlepszej oferty, by jak najszybciej wyposażyć w ten sprzęt żołnierzy chroniących wschodniej granicy. Dodał, że pojazdy te dołączą do już obecnych tam lekkich wozów opancerzonych Wojska Polskiego, w tym Żandarmerii Wojskowej.
Wiceminister Paweł Bejda dodał, że przyspieszono doposażanie indywidualne żołnierzy. Wśród sprzętu, który już trafił na granicę jest ponad 7200 kamizelek kuloodpornych i 150 strzelb gładkolufowych. Lista ta wkrótce powiększy się m.in. o nowoczesne hełmy czy sprzęt noktowizyjny.
Podsumowując dotychczasowe działania w celu wzmocnienia ochrony granicy wschodniej wiceminister Cezary Tomczyk wymienił m.in. wzrost o 1 tys. liczby żołnierzy, uruchomienie wspólnego dla wszystkich służb centrum koordynacji oraz poprawę współdziałania zaangażowanych na granicy służb.
W czerwcu br. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu „Narodowy Program Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód” przedłożoną przez Ministra Obrony Narodowej. Rząd zamierza utworzyć kompleksową infrastrukturę obronną na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji.
– W ciągu ostatnich 6 miesięcy dokonaliśmy przewartościowania i zmian w funkcjonowaniu naszych sił skierowanych do wsparcia Straży Granicznej na granicy RP z Białorusią (a co z Rosją? – red.). Podjęliśmy działania zmierzające do zwiększenia nasycenia bezzałogowych statków powietrznych w Siłach Zbrojnych RP oraz intensywnie rozwijamy zdolności w zakresie satelitarnych systemów rozpoznania obrazowego – powiedział gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego WP nt. aktualnie prowadzonych prac w ramach programu Tarcza Wschód.
Program Tarcza Wschód
Program Tarcza Wschód to międzyresortowe przedsięwzięcie, którego celem jest zabezpieczenie ściany wschodniej RP i tym samym wschodniej flanki NATO. W prace zespołu ds. koordynacji zadań w ramach programu zaangażowane są, poza Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Infrastruktury.